WKME SECCO [liano PATRIMi Patrimonia St-Floremf Bastia rile Rousm Tf'ontts i Leccia Pitdtcn, Galena °Gnagno Aléna) Kognati 'Ghisonaccia Venitsert Ajaccioj Petreïïb- Bicchisano Bonifacic Hoewel de wijngaarden in Balagne nog slechts 60 beslaan van de oppervlakte, die vroeger voor de wijn bouw was bestemd, brengen zij gedurende de laatste jaren ongeveer 40.000 hectoliter per jaar op en dat op een oppervlakte van ongeveer 1800 hectaren. De mogelijkheden zijn echter veel groter (gemiddeld 100.000 hl) en wel om meer dan een reden: Terreinen die vroeger voor de wijnbouw bestemd waren, zouden opnieuw kunnen worden beplant; jonge aanplant zal binnenkort tot volle wasdom komen; en omdat men zich grote moeite getroost om de nieuwste ontwikke lingen op technisch gebied op de wijnbouw toe te passen. Daarom hebben vanaf 1959/1960 de wijnbouwers van Balagne zich aaneengesloten tot een zeer actieve „Ver eniging tot Popularisering van de Landbouw", waarvan de activiteiten overigens niet beperkt blijven tot die van de wijnbouw, maar zich ook uitstrekken tot de boom kwekerij (olijfbomen, citrussoorten), de bloementeelt en in het bijzonder de groenteteelt. Zij beschikken over een belangrijke coöperatie, de „Coöperatie van Wijnkelders van Balagne" (Calenzana- Calvi). Vanaf dat moment en door het tot ontwikkeling brengen van nieuwe wijnstokken op basis van de Grenache, Cin- sault en Carignan, waarbij ook een groot gedeelte van de reeds bestaande wijnstokken is gehandhaafd (Ver- mentino, Sciacarello, Carcajola, Barbarosso, Nieluccio), is Balagne voortaan in staat zowel witte, rosé als rode kwaliteitswijnen te leveren of beter gezegd, een kwa liteit gepaard gaande aan een opmerkelijke kleur, fijnheid en fruitigheid Wijnen, die ongetwijfeld hun plaats zullen vinden in de indrukwekkende eregalerij van A.O.C.-wijnen en die in ieder geval de glorie die hun deel was tijdens het Romeinse Keizerrijk, zoals onder Vespasianus alle eer zullen aandoen. Uw speciale aandacht vragen wij voor onze rode, witte en rosé-wijn uit La Balagne: de FIUME SECCO, die wij tegen een aantrekkelijke prijs kunnen aanbieden. De Romeinen, die van de oostkust van Corsica een van hun graanschuren hadden gemaakt, verhieven Balagne tot tuin en wijngaard. Seneca, terug van zijn verbanning op dit eiland, herin nerde zich de uitstekende plaatselijke wijn, die hij dronk alvorens zich in te schepen te Arena Magna (Ostriconi) en Vergilius bejubelden de robijnrode kleur van de wijn uit die streek. De bisdommen en kloosters uit Genua op hun beurt waardeerden de wijn zeer als miswijn; zelfs buiten de kerkelijke vieringen importeerden zij in de 17e eeuw jaarlijks meer dan 1.000 hectoliter. Zelfs aan het einde van de 19e eeuw, na de aanvallen van de phylloxera, bleef de faam van de wijn uit deze streek zich verder uitbreiden: De „Clos De Lozari" verkocht jaarlijks 500.000 flessen rosé en witte wijn, in het bijzonder aan vracht- en passa giersschepen op de lijndiensten naar het Verre Oosten, Madagascar en Zuid-Amerika. De „Clos Landry' nabij Calvi in het bezit van een minister van de derde republiek was beroemd om zijn rode „Sciacarello" (reeds gedeeltelijk tot een handels artikel gemaakt door Nicolas). De „Clos De Rochebelle" te Calenzana exporteerde tus sen de beide wereldoorlogen tot in de Verenigde Staten. Heden ten dage hebben buitenstaanders zich geschaard bij de oorspronkelijke wijnbouwers om aldus de „wijn roeping" van Balagne te vervolmaken en ontwikkelen. Zoals destijds ook aan de oostkust van het eiland ge beurde, ontworstelen zij nu geleidelijk de best gelegen stukken terrein aan het dichte, hoge kreupelhout. Cap Corse Golfe de Sagone lila Casinca pCenionc Golfe de Valinco SARTENAÏ? [Porto Vecchio

Heineken - Tap en Schap | 1973 | | pagina 9