Alternatieve wijnen uit Spanje en La Balagne (Corsica) De wijngaarden en wijnen van La Balagne (Corsica) Madrid RIOJA ALAVESA Logronb Calahorra De zomers zijn warm en bovendien regent het er vaak. Er bestaat slechts één beschermde herkomstbenaming (appellation) voor de Rioja-wijnen, de „Denominacion De Origen Rioja". Het distrikt valt in drie gedeelten uiteen, namelijk: RIOJA ALTA, westelijk gelegen, rondom de plaats Haro; RIOJA BAJA, het oostelijk deel; RIOJA ALAVESA, in het noorden. De fijnste en meest harmonieuze wijnen komen uit Rioja Altade wijnen uit de Rioja Baja zijn wat zwaarder en forser. De wijnen uit het derde gebied (Rioja Alavesa) zijn dun en licht en zijn kwalitatief niet met die van Rioja Alta te vergelijken. De Rioja-wijnen, die wij thans in Nederland op de markt brengen, zij alle afkomstig uit het district Rioja Alta, waarbij met name de rosé en de witte wijn opvallen door hun droge maar subtiele karakter. De rode wijn is rond, vol, met een fraaie, superieure afdronk. In ons land heeft het Rioja-district nog niet de kwaliteits klank waar het eigenlijk recht op heeft. Waarschijnlijk is dit te wijten aan het feit, dat over het algemeen Rioja- wijnen niet tot de duurste behoren. Daarom ook hebben veel mensen het idee, dat Rioja een eenvoudige landwijn is met weinig pretenties, hetgeen echter verre van juist is. Het Rioja-district produceert buitengewoon fraaie kwa liteitswijnen. Men zegt dan ook wel, dat het Rioja-gebied voor Spanje even belangrijk is als het Bordeaux-gebied voor Frankrijk. Het Rioja-gebied is vrij groot en beslaat delen van de provincies Burgos, Alava en Navarra, alsmede de gehele provincie Logrono. Het Rioja-district wordt doorsneden door de rivier de Ebro. Het klimaat in dit gebied is zeer stabiel en buitengewoon geschikt voor de wijnbouw. Hoewel de winters koud zijn, is het land als geheel nogal beschut; de Pyreneeën vormen namelijk een prachtige noordelijke beschutting tegen de koude winden. Door de bijzonder sterke stijgingen van de wijnprijzen in de diverse Franse wijnbouwgebieden, zijn ook wij ge noodzaakt geweest uit te zien naar alternatieve wijnen. In dit nummer van Tap Schap vragen wij uw speciale aandacht voor een aantal van deze alternatieve wijnen uit respectievelijk de Rioja-streek (in het noorden van Spanje) en van het eiland Corsica. Cervera del Rio Alhama RIOJA BAJA Arnedo» Alfaro La Balagne is de streek, gelegen aan de noordwestkust van Corsica, met in het noorden de Col Du Lavezzo (einde van de Désert Des Agriates) en in het zuiden Galeria. Oostwaarts wordt Balagne begrensd door het gebergte, waarvan de Col De San Colombano deel uitmaakt, in het zuiden door de wouden van Tartagine en Bonifato. In het noordoosten omvat Balagne het stroomgebied van de Ostriconi en de Regino, die uitmondt in de vlakte van Lozari; in het zuidwesten de stroomgebieden van de Fiume-Secco en de Figarella, beide uitmondend in de Golfe De Calvi; en noordwest van Galeria het stroom gebied van de Fango. Tenslotte bijna als eenheid omvat Balagne nog de kleine vlakte van Aregno-Algajola, gelegen tussen lie Rousse en Calvi. Meer dan de vlakten, die overigens nog verscheidene meters boven de rivierbedding uitsteken, worden de stroomgebieden gekenmerkt door een zeer ruwe bodem structuur van platte keien en klein gesteente. Het klimaat is mild met weinig regenval. Deze geologische en klimatologische omstandigheden zijn uitermate gunstig voor de wijnstok, hoewel zij in het grootste gedeelte van dit gebied nog weinig rendement oplevert. Het is dan ook reeds in de 6de eeuw voor Christus, dat de Grieken er de eerste planten introdu ceerden. 8

Heineken - Tap en Schap | 1973 | | pagina 8