fabrikanten (B.B.M.) werd eind mei/begin juni in ,,de Doelen" te Rotterdam een tentoonstelling gehouden, waarop de bezoeker een aardige indruk kon krijgen van de geschiedenis van wat wij nu frisdranken noemen. Tevens werd op deze Fris-in een beeld gegeven van de stand van zaken op dit moment, nu de Nederlander ge middeld 53,3 liter frisdrank per jaar consumeert, hetgeen neerkomt op een totale produktie van ruim 707 miljoen liter. Zeer tot de verbeelding spraken affiches van vroeger, die in deze tijd van jeugdsentiment weer helemaal in zijn. Ook de verpakking nam op deze expositie een belang rijke plaats in, getuige de zeer fraaie stenen kruiken, waarin eertijds het mineraalwater verkocht werd, en de kogelflesjes, waarvan de ontdekking al ruim een eeuw oud is en die nog tot ongeveer 1960 in Nederland op de markt waren. Een uitgebreide verhandeling over de historie van ,,fris", geschreven door drs. C. J. Kievit, secretaris van de B.B.M., werd in brochurevorm gratis verspreid. Daarin waren vele wetenswaardigheden samen gebracht, zoals het feit, Blikbierverpakking, groeiend aandeel in de frisdrankenomzet. dat geneeskrachtig bronwater de voorloper van de fris drank is geweest. Eeuwenlang is het befaamdste bron water, dat van de Seltzerbron in Duitsland geweest. Nederland kende eigenlijk maar weinig geneeskrachtige bronnen. De oudste is de St. Gertruydtsbron 650 na Chr.) bij Bergen op Zoom. Ook de Hollandia-bron nabij Vijfhuizen, bij toeval ontdekt rond 1850, heeft met wisselend succes de Nederlandse markt voorzien, maar de laatste van de elkaar opvolgen de exploitatiemaatschappijen ging in 1958 failliet. Sindsdien zijn er in Nederland geen bronnen meer, die tafelwater opleveren, zodat we nu meer en meer buiten landse produkten, zoals Victoria-water uit het Duitse Oberlahnstein en Spa-water uit België in de handel zien komen. 11 In dezelfde periode, van 3 tot en met 8 mei, presenteer de zich in de Jaarbeurshallen te Utrecht de Medica '73 een vakbeurs voor ziekenhuizen en andere medische in stellingen. Vrumona gaf hier acte de présence met een keur aan apparaten op het gebied van frisdranken. In onze stand waren verschillende automaten voor bekers, flessen en blikken overzichtelijk opgesteld. Voorlichting en demonstratie in onze stand op de vakbeurs Medica '73. De belangstelling van de geïntereseerde bezoekers ging vooral uit naar de Sielaff automaat voor blikverpakking. Door deel te nemen aan deze beurs heeft Vrumona laten blijken ook aan dit facet van de interessante B.H.W. (Bij Het Werk)-markt veel aandacht te willen schenken. In het kader van het 40-jarig bestaan van de Algemene Nederlandse Bond van Bierhandelaren en Mineraalwater- Een gedeelte van de tentoonstelling met links op de voorgrond de mer- kenboom.

Heineken - Tap en Schap | 1973 | | pagina 11