onder nieuw dak Voor het sorteren van de lege emballage werd deze lopende band ge ïnstalleerd. De snelheid van de kratten is minder groot dan de foto sugge reert. begeleiding van de win kels en winkelwagens, een voor de winkelverzorgings- dienst en de reclame en zes vertegenwoordigers. Van Tol B.V. heeft verder een aparte koekversdienst, die met één wagen een assortiment van zo'n zes tig artikelen rechtstreeks aan de winkels levert. Dan is er de Handelsonder neming Tobo die met drie wagens uitsluitend eieren vervoert. Tenslotte beschikt men in Zwammer- dam over een eigen gara gebedrijf, waar zowel de eigen vrachtwagens als die van derden gerepa reerd worden. Bij Van Tol loopt alles op rolletjes en schijven zou men kunnen zeggen. Met het eerste doelen we op een speciaal systeem van intern transport van het binnenkomend vol en het uitgaand leeg goed, terwijl ook voor het sorteren van het binnengekomen leeg goed een eigen idee in praktijk werd gebracht. Een en ander kwam tot stand in nauwe samenwer king met deskundigen van de Heineken brouwerij in Rotterdam. Het eerste systeem bestaat uit twee naast elkaar lig gende rollenbanen (zie de foto's), die elk dertig me ter lang zijn. Beide banen beginnen op een hoogte van 95 centimeter en lopen langzaam af. De van bui ten aangevoerde pallets met vol goed worden door de heftruck op de invoer- baan gezet en rollen door hun eigen gewicht lang zaam naar binnen. Met de pallets leeg goed gaat het in omgekeerde richting. In de rollenbanen zijn op een aantal punten vertragings elementen aangebracht, die ervoor zorgen dat de snel heid van de rollende pal lets niet te groot wordt. Aan het einde van elke baan worden zij op een voudige wijze afgeremd en tot stilstand gebracht. Voor het sorteren van het binnengekomen leeg goed is een ellipsvormige, lo pende band uitgedacht. Eén man plaatst de lege emballage op de continu ronddraaiende band, waar na enkele collega's de verschillende kisten, krat ten en dozen eraf nemen en per soort tot pallets samenbouwen. Deze wor den door de heftruckchauf feur, die in het magazijn dienst doet, op de uitvoer- baan gezet. Dezelfde chauffeur is belast met het van de invoerbaan nemen van de volle pallets, die hij daarna naar de buik opslag in het magazijn transporteert. Tezelfdertijd is de heftruckchauffeur, die buiten opereert, bezig met het lossen van de vrachtauto's met vol goed en het beladen van de wa gens met leeg goed. De invoering van beide systemen heeft een volle- met een schijvencomputer. Daarvóór had men reeds met een ander computer systeem ervaring opge daan. Bijna alle benodigde gegevens komen nu reeds via de computer in korte tijd ter beschikking. Zo heeft men binnen het uur de volledige balans op ta fel, worden de omzetten per vertegenwoordiger uit gerekend en wordt ook de gehele voorraadadministra tie over de computer ge leid. Binnen afzienbare tijd zullen ook de bestellingen dige benutting van de hef truckcapaciteit tot gevolg gehad. Zodanig zelfs dat één heftruck werd uitge spaard". Sinds het begin van dit jaar werkt de administratie Panoramisch overzicht van een gedeelte van de uitbreiding. Links bevindt zich de sorteerbaan. De rollenbanen voor het inkomend vol goed (rechts) en voor het uitgaand leeg goed (links). „via de schijven" gaan lopen. Wat de expeditie betreft, hier zijn steeds twee dagen van tevoren alle gegevens bekend: de route, het aantal contai ners met eventuele combi naties, de chauffeur enzo voort. Het beleid bij Van Tol is sterk gericht op merkarti kelen en op de 25 artikelen van eigen merk, emha, welke laatste vijf tien procent van de omzet uitmaken. Ook in de bier verkoop wordt met respec tabele aantallen gewerkt. Dit jaar verwacht men een omzet in Heineken van 300.000 en in Amstel van 40.000 kratten te halen. 18

Heineken - Tap en Schap | 1973 | | pagina 18