Afrika Panoramisch overzicht van de brouwzaal in Den Bosch, waar sinds de jongste uitbreiding nu in totaal twintig brouwketels staan opgesteld. terse bedrijfsleven en Afrika. Ver schillende regeringen streven er naar de positie van hun ingezetenen te versterken, wat betreft de eigen dom en de leiding van door het Westen gecontroleerde onderne mingen. Hoewel wij onze opleidin gen voor lokale krachten volledig benutten, is het in enkele landen voorgekomen dat Europese mana gers sneller vervangen zijn dan eigenlijk verantwoord is. Azië Australië In het werkgebied Azië Australië liggen onze voornaamste belangen in ZO. Azië. De regeringen van de landen, waar wij belangen hebben, streven naar politieke rust. De vooruitzichten op langere termijn beoordelen wij als gunstig. In Singapore, Maleisië en Austra lisch Nieuw Guinea bleven de om zetten wat achter bij het vorige jaar. Goed ging het met de brouwerij in Hastings, Nieuw-Zeeland, waar be langrijke uitbreidingen worden uit gevoerd en in Indonesië, waar de brouwerij te Surabaja een bevredi gende omzetstijging behaalde. Ge zien de ontwikkeling van de bier markt op lange termijn en onze positie in deze markt, begonnen wij in Djakarta met de bouw van een tweede brouwerij. Inmiddels heeft de Indonesische regering ook aan andere groepe ringen toestemming verleend tot de vestiging van brouwerijen. Het is de vraag of de schoksgewijze uit breiding van de produktiecapaciteit, die daardoor op korte termijn zal ontstaan, niet aanzienlijk groter zal zijn dan de groei van de biermarkt. Uit het Midden Oosten zijn omzet stijgingen te melden van de brou werijen in Libanon en Irak. In Jor danië kon de Jordan Brewery Co., Ltd. haar omzet handhaven ondanks de moeilijkheden in dit land. Wat de met ons verbonden brou werijen in dit gebied betreft, waren de verkopen van de Antilliaanse Brouwerij N.V. op Curagao wat lager dan het jaar daarvoor, als ge volg van de overmatige verzwaring van de accijnsdruk. De omzet van de Surinaamse Brouwerij N.V. te Paramaribo overtrof daarentegen die van het jaar daarvoor. Voorbereidingen worden getroffen in overleg met onze technische diensten om de brouwerij te Fort- de-France op Martinique te vervan gen door een nieuwe. In Afrika zijn er twee belangrijke ontwikkelingen. Ten eerste is er een sterke groei van de afzetmo gelijkheden van de brouwerijen als gevolg van de toenemende welvaart in de meeste Afrikaanse landen. In veel landen neemt het aantal brou werijen dan ook toe, zij het niet altijd op verantwoorde wijze. De met ons verbonden ondernemingen zien echter in het algemeen kans hun positie te handhaven. De mo gelijkheden voor de lokale produk- tie zijn ruim, die voor de export uit Europa worden daarentegen steeds kleiner. Vrijwel zonder uitzondering breiden onze brouwerijen hun capaciteit uit. In Nigeria produceren de drie brou werijen bijvoorbeeld gezamenlijk ruim 1 miljoen hl per jaar. In Zaïre heeft de brouwerij te Kinshasa al leen al een produktie van ruim 1 miljoen hl per jaar. In Zaïre kwam de brouwerij te M'Bandaka in sep tember 1972 gereed. De tweede ontwikkeling is dat er een fundamentele verandering komt in de verhouding tussen het wes- Het complex van Vrumona te Bunnik vanuit de lucht gezien. (Aerophoto-Schiphol). 5

Heineken - Tap en Schap | 1973 | | pagina 5