voor het concern van wezenlijk belang is. Produktie Belangrijke uitbreidingen werden in de brouwerij te Den Bosch tot stand gebracht in de legkelder en de bottelarij. In de brouwerij aan de Mauritskade vond een capaciteitsvergroting van de gist- en legkelder plaats. De bouw van de brouwerij te Zoeter- woude is begonnen door het slaan van de eerste paal op 22 november 1971. De werkzaamheden verlopen volgens plan, zodat mag worden verwacht dat de brouwerij in 1975 in gebruik kan worden genomen. De bouw van de bottelarij is zoda nig versneld, dat deze al in 1974 in bedrijf gesteld kan worden. Daardoor blijkt het niet nodig om in Den Bosch, eerder dan oorspron kelijk was voorzien, de bottelcapa citeit uit te breiden. In Zoeterwoude zal in 1974 ook een kantoor gereedkomen, hetgeen be stemd is voor het personeel van de Technische Divisie en van de tech nische afdelingen van de Interna tionale Divisie. Bij Vrumona werden vorderingen gemaakt met de standaardisering van het flessenpark. Mede daar door kon een nieuwe vulinstallatie in bedrijf worden gesteld met een capaciteit van 80.000 flessen per uur. Verder werd een nieuwe, sterk geautomatiseerde siroopkamer in gebruik genomen. Wat gedistilleerd en wijn betreft, wordt in Schiedam, Rotterdam, Leeuwarden en Hattem gestreefd naar verdere rationalisatie. Het Technologisch Centrum treedt ook hier dienstverlenend op ten behoe ve van de kwaliteit van onze pro- dukten. Overig Europa Met grote aandacht volgt de raad van bestuur de concentraties in de brouwwereld. Deze zal ongetwijfeld leiden tot verscherping van de concurrentie, die overigens door de uitbreiding van de E.E.G. met het Verenigd Koninkrijk, Denemarken en Ierland nog zal toenemen. Deze ontwikkelingen zijn aanleiding ge weest om onze activiteiten in Euro pa te vergroten. Omdat de Franse markt, zowel wat Heineken als wat Amstel betreft, al vele jaren zeer belangrijk voor ons concern is, hebben wij met succes een bod uitgebracht op de aande len van de Brasserie de l'Espérance. Deze vennootschap is houdster maatschappij van de meerderheid van de aandelen in een van de belangrijkste brouwerijgroepen in Frankrijk, l'Alsacienne de Brasserie (Albra) te Straatsburg, die drie brouwerijen exploiteert, waar onder andere de bekende merken Ancre en Mutzig worden gemaakt. Van de samenbundeling van de kennis op velerlei gebied van ons concern en van de Franse groepering wordt een wederzijdse verbetering van de positie verwacht, zowel in Frankrijk, als binnen de wijdere E.E.G.-markt. In Engeland gaat de opmars van het „lager", dat is ons type Pilsener bier, onafgebroken door. Het aan deel van dit lager steeg van 1 het Verenigd Koninkrijk gebrouwen, namelijk in Luton en in Samlesbury. In Italië en in Griekenland steeg de omzet van de met ons verbonden brouwerijen. Uitbreiding van de produktiecapa- citeit bij Athenian Brewery S.A., die Amstel bier brouwt, is in voorberei ding. In Zweden is de Falken brouwerij, die in april 1972 in loon gebrouwen Heineken bier in blik ging maken, in de loop van het jaar dit bier ook in flessen van verschillende maten gaan verpakken. Met verschillende Oostbloklanden Een recente luchtopname van de brouwerij in 's-Hertogenbosch (Aerophoto-Schiphol). in de totale bierconsumptie in 1961 tot ruim 9% in 1971 en het ziet er naar uit dat deze ontwikkeling voor lopig voort zal gaan. De verkopen van het door Whit- bread Co, Ltd. onder licentie geproduceerde Heineken bier ver toonden wederom een aanzienlijke stijging, te weten een omzet van 704,455 hl in 1971/1972 tegenover 459,000 hl in het jaar daarvoor. Sinds het begin van de samenwer king met Whitbread werd meer dan 1,6 miljoen hl Heineken bier gepro duceerd, grotendeels in fust. In dit verband is het interessant ie weten dat tussen 1968 en 1972 reeds 20.000 tapinstallaties voor Heineken bier werden geïnstalleerd. In april 1972 werd een nieuwe brouwerij van Whitbread te Samlesbury (bij Manchester) in bedrijf gesteld, waar voorlopig alleen Heineken bier in produktie is genomen. Ons bier wordt nu op twee plaatsen in werden contacten gelegd, hetgeen heeft geleid tot eerste orders voor Heineken bier vanuit de Sovjet- Unie en Roemenië. Westelijk Halfrond Bezien we de gang van zaken in het Westelijk Halfrond, dan kunnen we met voldoening constateren, dat er ondanks de economische en monetaire moeilijkheden in dit ge bied en ondanks de prijsverhogin gen, die wij moesten doorvoeren, als gevolg van de devaluatie van de dollar en het omhoog gaan van het kostenpeil in Nederland, de stijging van onze export naar de Verenigde Staten hebben kunnen handhaven. Het Caraïbische gebied ondervond een economische terug gang door verminderd Amerikaans toerisme. Toch zijn de resultaten van onze export in het algemeen gunstig geweest. 4

Heineken - Tap en Schap | 1973 | | pagina 4