HET BOEKJAAR 1971-1972 Bij het doorlezen van het onlangs verschenen jaarverslag 1971/1972 vallen twee dingen terstond op. Allereerst het feit, dat Heineken bepaald niet meer uitsluitend een brouwerijonderneming is, al blijft de rol van het bier noq overwegen. y Vandaar dat het verslag in de aanvang al melding maakt van de wijziging van de naam Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij N.V. in Heineken N.V. Dan springt het internationale karakter van onze onderneming veel meer in het oog dan in vroegere verslaqen het geval was. Voorts deelt het verslag mede, dat de toeneming van onze internationale activiteiten ons er toe gebracht heeft al onze middelen als export-, loonbrouwen, licentiebrouwen en andere vormen van technische en financiële samen werking te bundelen. Daartoe zijn de groepen Export en Buitenlandse Belangen samengevoegd. De totale werkzaamheden van het concern zijn nu verdeeld over vijf werkgebieden en wel de Benelux, overig Europa, Westelijk Halfrond, Afrika en Azië/Australië. In deze volgorde is het jaarverslag dan ook ingedeeld, na wat algemene beschouwingen in het begin. De ontwikkeling in het afgelopen jaar was over het algemeen gunstig. Toch zijn er factoren, die tot be zorgdheid stemmen. In verschei dene gebieden, waar wij werken, draagt het economische klimaat niet bij tot een evenwichtige groei van onze activiteiten. De monetaire on rust in de wereld heeft een rem mende invloed op onze export ge had. Daarbij komt nog de voortgaande inflatie in Nederland, die tot een verontrustende stijging van de kost prijzen van onze produkten en diensten leidt. Wij kunnen deze stijging slechts voor een deel uit een verhoging van de produktiviteit bekostigen. Verder zullen wij vanaf 1 januari 1973 te maken hebben met de toe treding van de brouwerijorganisaties van het Verenigd Koninkrijk, Dene marken en Ierland tot de Europese branchegemeenschap. Dit zal de problemen om tot integratieregelin gen te komen nog moeilijker maken. Toch bestaat het vertrouwen, dat er overeenstemming zal worden bereikt, omdat er tenslotte meer is dat ons bindt dan dat ons scheidt. De raad van bestuur is bijzonder teleurgesteld, dat de regering het wetsontwerp Selectieve investe ringsregeling heeft ingediend, zon der dat de noodzaak om dit te doen voldoende is onderzocht, terwijl de ongetwijfeld grote schadelijke ge volgen voor de nationale economie en voor die van de Randstad in het bijzonder niet of nauwelijks zijn geraamd. De voortdurende ontwikkeling van de technologie heeft het arbeids veld van de groepen Technologisch Centrum en Centrale Engineering weer belangrijk uitgebreid. Daar waar mogelijk werd de controle op de kwaliteit van onze concernpro- dukten nog verbeterd. Benelux Op 1 januari 1973 trad de overeen komst tot unificatie (eenwording) van de accijnzen tussen België, Nederland en Luxemburg in wer king. De raad van bestuur is teleur gesteld over de inhoud van het verdrag. Werkelijke unificatie wordt door het verdrag niet gewaarborgd, omdat het de drie landen de mo gelijkheid laat zelfstandig van de overeengekomen tarieven af te wij ken. Dit zou tot gevolg hebben dat de brouwindustrie in de twee an dere Beneluxlanden in een gunsti ger concurrentiepositie komt te verkeren. Op het ogenblik is het Belgische accijnstarief f6,lager per hectoliter dan het Nederlandse. Deze toestand duurt nog tot 1 ja nuari 1974. Wanneer het mogelijk zou zijn om zonder doeltreffende heffing van het verschil in accijns bier naar Nederland te vervoeren, dan zou dit voor de Nederlandse brouwerijen zeer nadelig zijn. De raad van bestuur twijfelt aan de mogelijkheid om zonder grenscon trole een werkelijke vereffening van de accijnsverschillen tussen de Be neluxlanden tot stand te brengen. Het onderzoek naar de mogelijkhe den voor afzet van onze produkten op de Belgische markt wordt voort gezet. Daarbij denkt men vooral aan gedistilleerd. Bier In Nederland is de bierconsumptie weer gestegen, zij het wat minder INHOUD Frontpagina 1 Het boekjaar 1971/1972 2 Heineken op de 17e Horecava 6 Grootscheepse introductie van nieuw Hoppe-beeld 7 De beste „doeners" drinken het 8 Oost West, Thuis is er Heineken g Bourbon, de andere whiskey 10 Port ij De wijnbereiding en wat daaraan voorafgaat 12 Leven in de bouwerij 14 Drako-grossiers te gast bij Heineken 17 Onder nieuw dak 18 Heineken Schaatsfestijn 22 Reünie Fruto-winnaars 24 De zesdaagse in Rotterdam 24 Bij de frontpagina: Hoppe, helemaal in het nieuw! Na een eerste aankondiging op de Horecava, waar deze opname gemaakt werd, is in middels een grootscheepse campagne gestart ter introduc tie van de totaal verniewde uitmonstering van het Hoppe- assortiment. Zie ook pag. 7. Tap Schap is een tweemaandelijkse uitgave van Heineken Nederland B.V. Stafdienst Public Relations, Redactie/adres W. J. Bruggeman, Postbus 28, Amsterdam, Telefoon 020 - 702412

Heineken - Tap en Schap | 1973 | | pagina 2