DE NIEUWE OOGST IS ER WEER! Bessenjenever: derde op ranglijst Vrijdag 11 augustus was het weer zover. Nadat mil joenen van de allerbeste, met zorg gekweekte zwar te bessen in de voorgaan de maand geplukt, verza meld en bij tonnen tegelijk naar Schiedam vervoerd waren en daar het proces, waarbij bes en alcohol zich intens vermengen, was be ëindigd, begon op deze dag de aflevering van Coebergh Bessenjenever Nieuwe Oogst 1972. Voor deze vermaarde drank verwerkt Coebergh uitsluitend twee soorten zwarte bessen, namelijk Wellingtons XXX en Rond- knop. Beiden dragen zeer veel vocht in zich en zijn daardoor bijzonder ge schikt voor de verwerking tot bessenjenever. De Wel lingtons worden alleen in West-Brabant verbouwd, terwijl men de rondknop zowel in West-Brabant als in Zeeland aantreft. De Wellington is een vroeg- bloeier, de Rondknop zet enkele weken later pas vrucht. De zwarte-bessenteelt is geen eenvoudige zaak. De vrucht groeit aan anderhal ve meter hoge struiken en is bijzonder gevoelig voor nachtvorst. Bovendien is de teelt van zwarte bessen erg loonintensief, omdat de bewerking van de strui ken en het plukken van de vruchten geheel met de hand moeten gebeuren. Vooral wanneer er in het voorjaar veel nachtvorst is geweest, kan de prijs per kilo hoog oplopen. Ja ren met een prijszetting per kilo zwarte bessen tus sen drie en vier gulden zijn geen uitzondering. Zodra een commissionair een partij zwarte bessen op de veiling gekocht heeft meestal zijn dit hoeveelheden van 15 tot 20 ton wordt deze partij in bushels (rieten mandjes met een inhoud van 5 kilo), per vrachtwagen verzon den naar de distilleerderij in Schiedam. Daar worden de mandjes met behulp van paternosterliften omhoog- gebracht naar de verwer kingsafdeling, waar de zwarte bessen in speciale Franse wijnwalsen licht gekneusd en vervolgens in met glas beklede betonnen tanks gestort worden. Ver volgens komt het proces op gang, waaruit tenslotte het kwaliteitsprodukt Coe bergh Bessenjenever ge boren wordt. Dit kwaliteitsprodukt met zijn verrukkelijke aroma en bijzonder charmante smaak is als Nieuwe Oogst thans weer verkrijgbaar. Met verhoogde reclame activiteiten ondersteunt Coebergh de verkoop van deze Nieuwe Oogst. Ad vertenties in alle belang rijke dag- en damesbladen attenderen de consument op Coebergh Bessenjene ver Nieuwe Oogst, terwijl de winkeliers de beschik king hebben over fraai, verkoopbevorderend mate riaal. Deze inspanning zal de vraag naar dit befaamde produkt de komende maan den extra doen stijgen. En, bessenjenever zit in de lift. Na jonge jenever en vieux is het thans het be langrijkste onderdeel in het Nederlandse gedistilleerd- pakket. Opname van een van de veilingen in West-Brabant en Zeeland, waar de zwarte bessen worden ingekocht. De zwarte bessen rijp voor de oogst. De bushels, gevuld met zwarte bessen, worden met behulp van paternosterliften omhooggebracht. 5

Heineken - Tap en Schap | 1972 | | pagina 5