LEVEN IN BOUWERIJ THE TALK OF THE TOWN II Activiteiten van het Heineken bouwbureau. Inlichtingen bij de gewestelijke verkoopkantoren. Zutphen In de vorige afleveringen werd de juiste keuze van het type horecabedrijf en het daarbij horende systeem be sproken. Als die keuze vaststaat, moet geprobeerd worden, bin nen de beschikbare grenzen van grondoppervlak of ge bouw, tot een juiste indeling te komen. Dat kan veel moeite geven, omdat vele typen zich onder scheiden door een specifieke indeling en het is dikwijls de vraag of een passende indeling wel te vinden is. Bij een geslaagde indeling zullen de bijzondere eigen schappen van het type tot hun recht moeten komen. En ook zullen de voordelen van het systeem in de indeling moeten zijn ingebracht, zonder ingrijpende concessies. Omdat bij de indeling alle onderdelen van het gebouw hun vaste plaats krijgen, zoals keuken, toiletten, instal laties enzovoort, valt bij het indelen een vrijwel onher roepelijke beslissing over het al of niet slagen van het bedrijf. Daarom is bij het ontwerpen een gedetailleerde kennis van het gewenste bedrijf noodzakelijk. Door de indeling wordt de ruimte van café of restaurant voor een groot deel bepaald en daarom staat de indeling niet los van de gewenste sfeer, waarover we de volgen de maal iets willen zeggen. Veel minder dan de sfeer valt bij het bezoek (of het bezichtigen van foto's) van het bedrijf de indeling te beoordelen, terwijl juist de indeling alles te maken heeft met het goede bedrijf en veel moeizamer te wijzigen valt dan de sfeer. Zeker voor de indeling is een ter zake kundige adviseur onontbeerlijk. De tweede disco-bar-dancing van deze naam (de eerste bevindt zich in Doetinchem en werd besproken in Tap Schap van september '71) is gevestigd op de Groenmarkt te Zutphen in een historisch, onder monumentenzorg vallend pand. Eer der werd hierin reeds een cafébe drijf geëxploiteerd dat bekend stond als de American bar. De bestaande lokaliteit voldeed echter niet meer aan de eisen, zodat verbouwing van de benedenverdieping alsmede van de voorgevel noodzakelijk was. In de huidige disco-bar is ruimte voor ongeveer tweehonderd bezoe kers, waarvoor aan twee bars, zes bartafels en een aantal zitjes met banken 110 zitplaatsen beschikbaar zijn. Het interieur heeft een apart karak ter gekregen door het gebruik van veel tapijt tegen de wanden, hori zontale delen grenehout en met de cor-gordijnstof bespannen panelen. Ter plaatse van het zitgedeelte met de oranjekleurig gestoffeerde ban ken is tegen de wand een fotover groting aangebracht van een rivier gezicht met de stad Zutphen op de achtergrond. Deze afbeelding heeft een oppervlakte van ongeveer 9 m2 en is mede sfeerbepalend. De beide bars kregen het voor deze bedrijven inmiddels karakteristieke verlaagde plafond van aluminium kokers, waarvan er zo'n 800 wer den verwerkt. De tussen de bars gelegen dansvloer werd eveneens van een verlaagd plafond voorzien. Hier werd echter gebruik gemaakt van een houten rasterwerk waarin omgekeerde perspex lichtkoepels gevuld met glaswol werden opge nomen. Door de aanlichting aan de bovenzijde geven deze een heel bij zonder effect. Blijkens een opinie-onderzoek, dat de eigenaar hield onder de bezoe kers, zijn zowel het exterieur als het interieur geslaagd. 26

Heineken - Tap en Schap | 1972 | | pagina 26