NIEUWE LITERFLES, DE FLES ZONDR I Medio april is Vrumona te Bunnik gestart met wat wel een van de meest opmerkelijke operaties, ooit in de frisdrankenindustrie uit gevoerd, genoemd mag worden. Deze operatie, die nu in volle gang is, omvat enerzijds de introductie van een volledig nieuwe literfles met een in zijn soort unieke sluiting, anderzijds de totale vervanging van het gehele literflessenpark, dat bovendien nog eens verdubbeld zal worden. Tegelijkertijd is door de ingebruikneming van een nieuwe botte 11 ij n voor literflessen de produktiecapaciteit eveneens verdubbeld. Steeds voorop Problemen KWALITEIT GEGARANDEERD KLACHTEN UITGESLOTEN Vrumona, vijfentwintig jaar geleden begonnen als fabriek van t>r«chten- limonades en thans als een van de grootste Nederlandse frisdrank-en- industrieën deel uitmakend van het Heineken concern, heeft in de afge lopen jaren ook wat nieuwe ontwik kelingen betreft steeds vooropgestaan. Dat kwam verscheidene malen tot uitdrukking op het gebied van de verpakking, zoals bijvoorbeeld de invoering van ingebrande etiketten in 1952 en de introductie van een gezinsfles in 1956. Verder kan vast gesteld worden dat Vrumona syste matisch gebouwd heeft aan een assor timent van merkartikelen in de ver schillende deelmarkten, waardoor Vrumona in iedere deelmarkt een in teressante aanbieding als merkartikel fabrikant kan doen. In 1968 lanceerde Vrumona als eerste in Nederland de huidige literfles met hersluitbare, aluminium schroefdop. Het gebruik van dit systeem voor retourglas op de Nederlandse markt was een novum. Anderen volgden dit voorbeeld en op het ogenblik is een groot aantal van de liter- en gezinsflessen op de Ne derlandse markt voorzien van deze of een soortgelijke glaskop met alu minium sluiting. Na verloop van tijd gaf nu juist deze schroefsluiting aanleiding tot pro blemen. Problemen, die ontstonden doordat de consument de met de hand moeilijk af te draaien dop met allerlei gereedschappen als tangen en notekrakers te lijf ging. Daardoor ontstonden beschadigingen aan de glasschroefdraad met als gevolg dat er los glas tussen de dop en de flesse- hals terecht kwam. Deze beschadigin gen leverden voor Vrumona dan weer moeilijkheden op tijdens het vulpro- ces. Bovendien was gebleken dat de schroefdraadbeschadigingen van re tourflessen toenamen naarmate de flessen vaker werden gebruikt. Aangezien Vrumona als merkartikel fabrikant de eis stelt, dat kwaliteit van zowel produkt als verpakking onvoorwaardelijk moet worden ge garandeerd, was de consequentie van deze cumulatief optredende bescha digingen, dat een steeds strengere selectie van het flessenpark noodza kelijk werd. Dit arbeidsintensieve sorteerprobleem verstoorde enerzijds de normale bedrijfsgang in een hoog gemechaniseerde fabriek in aanzien lijke mate en maakte anderzijds nood zakelijk voortdurend grote hoeveel heden nieuwe flessen toe te voegen om het flessenbestand op peil te houden. Een gedeelte van het reusachtige, nieuwe fles senpark. 4

Heineken - Tap en Schap | 1971 | | pagina 4