DE WAAG, LEEUWARDEN pen plaats kunnen nemen om bijvoorbeeld kaart te spelen en dergelijke. In een hoek werd een ruime bar gemaakt met uitzicht op dansvloer en zaal. De muziek is ondergebracht in een disc-box naast de entree en wordt bediend door de disc-jockey. De te grote hoogte van de zaal is visueel verkleind door een doorzichtig plafond dat werd samengesteld uit brede houten delen, een ingreep, die de sfeer in de zaal in be langrijke mate verhoogt. Het is verder interessant te vermelden dat na de renovatie van dit marinecafé de belangstelling enorm is toegenomen, iets waar de initiatiefnemers erg blij mee zijn, temeer daar zij in het verleden vele argumenten tegen de vernieuwing hebben moeten wegpraten. De Oude Waag van Leeuwarden is een typisch stukje 16e-eeuwse bouw kunst, dat in alle rust en stilte een sieraad voor de stad staat te zijn en de bewonderende blikken van de voorbij gangers ongestoord over zich heen laat gaan. Maar zo is het niet altijd geweest. Drie eeuwen lang werd hier druk huis ge houden door kooplieden en beursbe zoekers en werden er de „voortbreng selen des lands" gewogen en verhan deld. In 1598 kwam, gelukkig voor de steeds groeiende handel en scheepvaart, de toen gloednieuwe Stads- Boter- en Zoutwaag gereed. Na veel vijven en zessen had men hem uiteindelijk op een meer geschikte plaats, „30 ellen westelijker" dan zijn te krap geworden voorganger, neergezet. In de loop der jaren is er heel wat aan het gebouw geprutst om toch maar vooral aan de behoeften van de zich uitbreidende handel te blijven voldoen. Bij het ma ken van de bouwplannen in 1595 wordt besloten dat men de nieuwe waag „twee woeningen hoech sal bou wen". Dit was beslist geen overbodige weelde want ook van de ruimte bóven het drukke handelsgewoel werd drie eeuwen lang nuttig gebruik gemaakt. Zo was het vertrek allereerst bestemd voor het houden van „verkoopingen van vastigheden ten voordeele van de Diakonie-armen". Daarna vormde het achtereenvolgens een onderdak voor het krijgsgerecht, de burgerwacht, de ratelaars- of nachtwacht en bij regen weer ook voor de beursbezoekers. Toen de bovenverdieping enige verbouwin gen had ondergaan en van een koepel zolder was voorzien, streek in 1841 de Stedelijke Muziekschool er neer. In 1880 echter werd de fiere stads waag door ingebruikneming van het nieuwe Beurs- en Waaggebouw, dat rui mer en op een nog geschikter punt in de stad gelegen was, van haar func ties „ontheven" om tenslotte, na de geslaagde restauratie in 1890, toen het handelsrumoer allang was ver stomd en kooplieden met hun waren hadden plaatsgemaakt voor brand wacht en brandblusapparatuur, te wor den tot wat het nu is, een historisch monument. In de oude Waag van Leeuwarden is op de begane grond tegenwoordig een bank gehuisvest, terwijl zich op. de tweede verdieping sinds enige tijd een kaasrestaurant bevindt, dat zich in het seizoen speciaal op het toerisme richt. Het restaurant is vanaf de be gane grond via een apart trappenhuis bereikbaar gemaakt. Het lokaal, waarvan de zoldering van het fraaie dak zichtbaar is gehouden, werd op een eigentijdse wijze ingericht. Een gedeelte van de muren is horizontaal bekleed met houten delen. Deze be kleding verhoogt in ruime mate de sfeer. De gerestaureerde open haard is eveneens een onmisbaar element in het interieur geworden. De specialiteiten van dit kaasrestau rant worden in een compacte en ef ficiënt ingerichte keuken gereed ge maakt. Deze keuken bevindt zich di rect achter de counter en het bedie ningsbuffet. In het restaurant kunnen 73 bezoekers plaats nemen, waarvan 17 aan de counter. sfeervol interieur Het kaasrestaurant in de oude Waag te Leeuwarden: 29

Heineken - Tap en Schap | 1971 | | pagina 33