f •«•'r f - t A. ITBEID SOMSTANPIGHEPEN I r f Gezondheid, veiligheid en welzijn zijn belangrijke onderwerpen voor Heineken. De aandacht binnen het bedrijf voor deze elementen, die zich laten samenvatten onder het begrip 'arbeidsomstandigheden', zijn gebaseerd op het uitgangspunt dat goede omstandigheden leiden tot gemoti veerde, gezonde werknemers. Gemotiveerde werknemers produceren goed. Zowel bedrijf als werknemers hebben zodoende belang bij goede arbeidsomstan digheden. Daarom gaat de zorg bij Heineken onder het motto 'ook premium in arbo' in het algemeen verder dan waar toe het bedrijf wettelijk verplicht is. In 1997 heeft de Arbo-dienst van Heineken verder gestalte gekregen. De certificering liep enige vertraging op, maar aan het eind van het jaar 1997 is de eerste fase van het proces afgerond. In deze fase is beoordeeld of de dienst deskundig en onafhankelijk genoeg is. In overleg met het Projectbureau Certificatie Arbo-dien- sten (PCA), onderdeel van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, streeft Heineken ernaar zo snel mogelijk de tweede fase af te ronden. In deze fase wordt de dienst onder meer geauditeerd door het PCA. Het arbo-bewustzijn binnen Heineken groeit nog steeds. Het meewegen van arbo-aspecten wordt steeds meer een normaal onderdeel van de bedrijfsvoering. Als verheugend voorbeeld daarvan mag dienen dat op steeds meer plaatsen geoormerkt budget wordt vrijgemaakt om de arbeidsomstandigheden verder te verbeteren. Verder wordt bij nieuw- en verbouwprojecten de deskundigheid van de Arbo-teams steeds eerder in het proces betrokken. In 1997 zijn er twee nieuwe decentrale Arbo-teams ingesteld, zodat het totaal nu De wereld om ons heen verandert. Heineken moet daar actief op inspelen om zijn positie op de markt te kunnen handhaven en verbeteren. Dat gebeurt door veranderingsprocessen als Mensen Maken Heineken, Houd Vrumona FRIS en Inzetbaarheid Medewerkers. Ook heeft Heineken in het verslagjaar gestudeerd op de mogelijkheden van het ontwikkelen van een nieuwe CAO-structuur. Heineken heeft het proces om te komen tot een nieuwe CAO-structuur 'Sociaal Beleid 2000' genoemd. Heineken Nederlands Beheer heeft hiervoor in het verslagjaar een aantal werksessies gehouden met het management en de P&O's van de betreffen de onderdelen van de Heineken-organisatie in Nederland. Heineken heeft zich voorgenomen om met de bonden in overleg te gaan waarbij gesproken zal worden over onder meer een toekomstige overlegstructuur, flexibiliteit en inzetbaarheid van medewerkers en over meer mogelijkheden voor maatwerk (arbeidsverhoudingen meer toegesneden op de individuele medewerker en wat centraal danwel decentraal kan worden afgesproken). Daarnaast is Heineken actief bezig met de vormgeving van employability- beleid. Het onderzoek en de rapportage van de Action Learning Traject- werkgroep Employability, die in juni 1997 werden gepresenteerd, worden verder uitgewerkt door een speciaal hiervoor benoemde projectmanager Employability. Een van de belangrijkste aanbevelingen van de genoemde ALT-werkgroep betrof het oprichten van een Mobiliteit Advies Trainings centrum Heineken (MATCH). Aansluitend daarop is in het verslagjaar voor CAO-medewerkers het instrument 'Ontwikkelgesprekken' tot stand gebracht. Tijdens die ontwikkel- gesprekken staan het werk en de mogelijkheden van de medewerker cen traal. Een goede zaak, want met het oog op alle activiteiten die Heineken de komende jaren wil ondernemen op het gebied van employability, inzetbaarheid, mobiliteit en opleidingen, is het noodzakelijk dat leiding gevenden en medewerkers op deze manier gestructureerd met elkaar in gesprek komen. ARBO-DIENST

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1997 | | pagina 1