1 SOCIAAL JAARVERSLAG 1994 TER NAGEDACHTENIS Wij betreuren het overlijden van de volgende medewerkers: Amsterdam H. Krijgsman A. Meijer Mw. K.N. Kheng Den Bosch G.V. Bacas J. van der Wees T. van Litsenburg Brussel E.A. Olde Monnikhof Horecagebieden T. Schenk Zoeterwoude C. Bouwens H. Göksu F. Bakker J.S.P. Koopman A. Ibisdayi Mw. T. van der Heiden-Bolleboom P. Duijn J. de Jong J. de Wolff Wij houden hun nagedachtenis in ere. Directie Heineken Nederlands Beheer B. V. Heineken Nederlands Beheer B.V. heeft het jaar 1994 met posi tieve resultaten afgesloten. De totaalmarkt voor bier in Nederland was ruim anderhalf procent hoger dan in het vorige jaar. Het marktaandeel van Heineken Nederland is in 1994 ver beterd. De export naar de Verenigde Staten nam toe met 10 pro cent en de export naar andere bestemmingen vertoonde zelfs een nog grotere stijging. In de frisdrankenmarkt kon Vrumona B.V. de afzetten verder vergroten. Per 1 januari 1994 heeft Heineken Nederlands Beheer B.V. het Heineken belang (50%) in Bols Benelux verkocht aan Koninklijke BolsWessanen N.V. Bij het behalen van onze resultaten heeft in 1994 kwali teitsverbetering centraal gestaan. Enerzijds betreft het hier de voortdurende, verdere verbetering van de geleverde kwaliteit van goederen en diensten naar onze afnemers. Anderzijds betreft het hier de verbetering van de kwaliteit van de interne organisatie. Aan dit Sociaal Jaarverslag is om die reden het thema "Kwaliteit en kwaliteitsverbetering" meegegeven. Bij de werkmaatschappijen is in het afgelopen jaar met grote inzet aan de diverse veranderingsprocessen gewerkt. Binnen Heineken Nederland heeft verdere uitwerking van de nieuwe bedrijfsarchitectuur binnen het veranderingsproces "Mensen Maken Heineken" plaatsgevonden. Bij Vrumona zijn in het najaar de resultaten van het onderzoek gepresenteerd door het externe onderzoeksbureau IMPAC, waarbij samen met de organisatie bijna een jaar lang aan de verhoging van de kwaliteit van de organisatie is gewerkt. Binnen de Concernstafdiensten en Heineken Technical Services hebben de veranderingsprocessen in het teken gestaan van de toepassing van Total Quality Management (totaal kwaliteitsbeheer). Hoewel al deze veranderingsprocessen aldus elk eigen accenten bezitten, worden zij tegelijkertijd gekenmerkt door veel gezamenlijke thema's zoals het nadrukkelijker delegeren van taken, bevoegdheden en verantwoordelijkheden, meer nadruk op vernieuwing en ontwikkeling, en verandering van stijl van leidinggeven. Deze ontwikkelingen en de algemene maatschappelijke ontwikkelingen hebben invloed op ons sociaal beleid. Bestaande instrumenten dienen te worden aangepast en er dienen ook nieuwe instrumenten te worden ontwikkeld. Zo is in 1994 een nieuw meer resultaatgericht beoordelingssysteem ontwikkeld, waarmee onder een gedeelte van het CAVO-personeel een proef is gehouden. Voortvloeiend uit de CAO/CAVO-afspraken is een begin gemaakt met het onderzoek naar de toekomst van onze bestaande uittredingsregelingen. Tevens is met het oog op de introductie van meer individuele keuzemogelijkheden binnen het arbeidsvoorwaardenpakket in 1994 een uitgebreid onder zoek afgerond. Differentiatie en maatwerk binnen een verder gedecentraliseerde organisatie vragen tegelijkertijd optimale samenhang en duide lijkheid van centraal gehanteerde instrumenten, regelingen en systemen. De introductie in 1994 van een nieuw informatiesys teem ten behoeve van personeelsadministratie, maar vooral ook ten behoeve van onze personeelsplanning en managementinfor matie, verdient in dit licht vermelding. Het is duidelijk, dat de voortdurende verbetering van de kwaliteit van de organisatie en de vele veranderingsprocessen die in gang zijn gezet, van eenieder veel vragen. Bij dit alles leid den de CAO-onderhandelingen in het voorjaar van 1994 tot een staking binnen de brouwerijen in 's Hertogenbosch en Zoeter woude. Juist na afloop van een dergelijke gebeurtenis wordt van allen wederzijds begrip en tolerantie gevraagd. Wij stellen het op prijs onze grote waardering uit te spreken voor de wijze waarop onze medewerkers zich hebben ingezet in het afgelopen jaar. Directie Heineken Nederlands Beheer B. V.

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1994 | | pagina 4