23 SOCIAAL JAAR VERSLA G 1 9 9 4 een intensiever overleg tussen Personeelszaken, de Bedrijfsgezond heidsdienst en de lijn is het gemiddelde ziekteverzuim opnieuw gedaald. Namelijk van 5,9 naar 5,2%. Arbeidsomstandigheden Na 'geluid en gehoorbescherming' in 1993, lag in 1994 het zwaartepunt op klimaatbeheersing. In samenwerking met een externe firma is gekeken naar de verwarmings- en klimatologische omstandigheden op de werkplek. Dit project is nog niet afgerond. Er is een inventarisatie gemaakt van werkplekken waar met beeld schermen wordt gewerkt in het kader van het Beeldschermbesluit. In fases zullen zo nodig de komende twee jaar alle werkplekken die daarvoor in aanmerking komen, worden aangepast. Personeelszaken heeft in de afdeling Verpakken tijdens werkoverlegvergaderingen uitleg gegeven over het begrip Welzijn volgens de Arbo-normen. Met welzijn wordt dan niet welbevinden bedoeld of sport en recreatie op het werk. Maar onder andere wel een ergonomisch verantwoorde inrichting van arbeidsplaatsen, met ergonomisch verantwoorde werkmethoden en hulpmiddelen. Bij de risico-inventarisatie van de werkplekken zal het maken van welzijnsprofielen aan de orde komen. In 1995 vervolgt Personeels zaken het (wettelijk verplichte) geven van voorlichting. Verbouwingen In 1994 is begonnen met het opknappen van de produktie- hal voor de colonnes 1 tot en met 4. Na het schilderen wordt een akoestisch plafond aangebracht. Alle werkplaatsen zijn gereno veerd. Zij zijn doelmatiger ingericht en voldoen nu aan de milieu- en Arbo-eisen. De Mechanische werkplaats is verruimd en herin gedeeld. Opleiding en training Medewerkers van de Technische Dienst zetten in 1994 de opleidingen voort. Zij volgden ondermeer een cursus Technisch Duits om te kunnen overleggen met de leveranciers. Ook kregen zij trainingen bij leveranciers in binnen- en buitenland om bijzon derheden over hun machines te leren. De opleiding voor aankomende horecavertegenwoordigers werd herzien. De opleiding bestaat nu uit aparte modules, zoals technologie en produktkennis. Deze zijn nu ook apart te volgen. Hierdoor kunnen ook vertegenwoordigers van Heineken Neder land modules volgen over specifieke Vrumona-onderwerpen. Ook kunnen vertegenwoordigers een of meer modules volgen om de kennis op te frissen. In 1994 is begonnen met een inventarisatie van benodigde trainingen en opleidingen. Dit loopt door in 1995. De reden hier voor is dat eerst goed moet worden nagegaan waarom iemand een bepaalde cursus moet volgen. Na het volgen van een opleiding moet het ook mogelijk zijn met de opgedane kennis te 'experimen teren'. Anders is het overbodig geld uit te geven voor een cursus. Colonnereserves, die invallen voor groepsleiders bij Verpak ken, hebben een training gehad 'Communiceren en begeleiden'. Onder auspiciën van de Vereniging Nederlandse Frisdranken Industrie is een opleiding tot stand gekomen 'Machinetechniek voor operators'. De vorkheftruckchauffeurs die nog niet in 1993 de training 'Veilig werken met de heftruck' hadden gevolgd, deden dit in 1994. Werkervaringsplaatsen Van de geplande tien werkervaringsplaatsen zijn negen plaatsen ingevuld bij de Bottelarij, de Technische Dienst, het Centraal Magazijn en Intern Transport. Een uitzendbureau zorgde voor werving en selectie van de langdurig werklozen. In de loop van het jaar vielen vier 'Weppers' af. De overigen doen werkerva ring op om buiten Vrumona werk te kunnen vinden. In 1994 is bij Vrumona een informatiserings plan gemaakt. Frank de Haart, sinds mei Informatiemanager: "Er waren drie redenen daarvoor. Allereerst: het vorige plan dateerde uit 1984. Ten tweede: de informatietechnologie gaat steeds verder. We moeten niet alleen bijblijven, maar liever twee stappen vooruit lopen. En ten derde: na het IMPAC-onderzoek proberen we de kwaliteit van de organisatie te verbeteren. In het nieuwe plan willen we de beheergroepen meer invloed op het systeem geven. En de gebruikers van bestaande informatiseringssystemen (her)opleiden. We gaan ook de infrastructuur verbeteren door het huidige netwerk te vervan gen. Dat is nodig omdat elke werkplek in plaats van een 'domme terminal' een PC krijgt. Door betere tekstverwerkingsmogelijkheden en presen tatiemogelijkheden zal er kwaliteitsverbetering voor alle partijen zijn. Zowel in- als extern.

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1994 | | pagina 25