SOCIAAL J A A R V E R S L A G 19 9 3 ARBEIDSOMSTANDIGHEDEN In samenwerking met IEB is ook een nieuwe brochure gemaakt voor de werving van nieuw personeel. Per 1 januari 1994 is de nieuwe Arbo-wet in werking getreden. Deze bepaalt dat elke werkgever een aantal verplichtingen heeft op het gebied van veiligheid, gezondheid, welzijn en arbeidshy- giëne. Een van de zaken die zijn vastgelegd, is dat elke werkgever zich vanaf 1 januari 1998 moet laten bijstaan door een gecer tificeerde Arbo-dienst. Dit kan een interne of externe dienst zijn. Deze bestaat uit vier disciplines: een bedrijfsarts, een gecertificeerde veiligheidskundige, een arbeids- organisatiedes kundige en een arbeidshygiënist. Nog meer dan andere jaren hebben de Bedrijfsgezondheidsdienst en de veiligheidsfunctionarissen in verband met de nieuwe wet geving het afgelopen jaar aandacht besteed aan de arbeidsom standigheden. 1 september is het Besluit Beeldschermwerk van kracht gewor den. In dit besluit zijn de ergonomische omstandigheden vastge legd voor die werkplekken waar minstens twee uur per etmaal met een beeldscherm wordt gewerkt. Bij Heineken Nederlands Beheer vond een risico-inventarisatie plaats van de werkplekken. Op nieuwe werkplekken zullen de eisen uit het Besluit direct worden toegepast. Op andere plaatsen zal dit in fases gebeuren. Bedrijfsgezondheidsdienst Een van de taken van een werkgever volgens de nieuwe Arbo-wet is het maken van een risico-inventarisatie en evaluatie daarvan. Dit moet zowel de veiligheid, gezondheid als het wel zijn betreffen. Vanzelfsprekend moet een organisatie niet alleen de risico's kennen, maar daar ook oplossingen voor bedenken. Daarom werkten Bedrijfsgezondheidsdienst, veiligheidsfunctiona rissen en PZ-functionarissen het afgelopen jaar intensief samen. In 1991 werd begonnen met het houden van bedrijfsge neeskundige werkplekonderzoeken in Zoeterwoude, zoals als geruime tijd in Den Bosch gebeurde. In 1993 zijn die onderzoe ken voortgezet. Onderzoek vond plaats bij Verpakken, het labo ratorium en de proefbrouwerij van HTS in Zoeterwoude en bij Brouwen, Verpakken, Interne Dienst, Magazijnen en Intern Transport in Den Bosch en in de horecagebiedsvestigingen. Een hierin gespecialiseerde bedrijfsverpleegkundige heeft de diverse werkplekken onderzocht. Dit gebeurt ondermeer door middel van metingen van ergonomie, licht en lawaai, een werkbele vingsenquête ('hoe ervaart u uw werk?'), een analyse van ver zuim door ziekte en ongevallen en een aantal persoonlijke inter views. De enquête is anoniem. De respons op de enquête is zeer hoog. Daaruit blijkt een grote betrokkenheid van de medewer kers bij hun werk. Zodra de onderzoeken afgerond zijn, worden op basis van de rapportage aanbevelingen gedaan aan het ver antwoordelijke management over mogelijke verbetering van de arbeidsomstandigheden. Zowel de VGWM-commissie (een com missie van de Ondernemingsraad die zich bezighoudt met veilig heid, gezondheid, welzijn en milieu) als de afdeling zelf krijgen het rapport en de aanbevelingen. Voor sommige organisatie onderdelen vormde het onderzoek de basis van de Arbo-jaar- plannen. De BGD heeft bij sommige organisatie-onderdelen voor lichtingsbijeenkomsten gehouden om het doel en de werkwijze van het onderzoek te presenteren. Ziekteverzuim De hoop is dat door verbetering van de arbeidsomstandig heden het ziekteverzuimpercentage lager zal worden. Tot nu toe noemt de BGD het percentage nog steeds zorgwekkend. Heineken is zeker geen slecht bedrijf als het om arbeidsomstandigheden gaat", zegt bedrijfs verpleegkundige Jan Kwinkelenberg. "Maar er zijn plekken waar vooral op ergonomisch gebied nog best wat te verbeteren valt. Ik vind het heel interessant werk. Een uitdaging ook, omdat je mensen in allerlei situaties ziet en je per situatie moet aangeven waar eventuele knelpunten zitten. Ook voor plekken waar nog geen klachten zijn, want preventie is heel belangrijk. Soms is het niet helemaal duidelijk wat ik kom doen. Dan kost het behoorlijk overredingskracht en tact om mijn werk te kunnen doen. Maar als ze eenmaal weten waar het voor is, worden ze enthousiast. Want op langere termijn gezien leveren aanpassingen geld op doordat mensen prettiger en beter werken en het ziekte verzuim daardoor daalt.

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1993 | | pagina 9