SOCIAAL JAARVERSLAG 1993 Heinekenpraktijk. Dit was bijvoorbeeld merkbaar bij de Basis Management Leergang voor jonge managers die nog niet zo lang leidinggeven. In de BML kregen de cursisten een organisatie probleem voorgelegd met de vraag dit via een projectgroep op te lossen. In overleg met de opdrachtgever (een lijnfunctionaris) gingen de cursisten aan de slag om tot reële oplossingen te komen en met ondersteuning van de cursusbegeleiding het pro ject tot een goed einde te brengen. Daarbij werden ook de per soonlijke leerdoelen van de cursisten niet uit het oog verloren. Bij het Heineken Oriëntatie Programma (HOP), bestemd voor nieuwe CAVO-medewerkers, moesten de cursisten er zelf op uit om informatie over de organisatie te verzamelen in plaats van passief in het cursuslokaal de informatie aan te horen over de verschillende afdelingen. Om te kunnen managen moet een leidinggevende niet alleen over de juiste kennis en vaardigheden beschikken, maar ook over een goede conditie. Onder het motto 'wie goed voor zichzelf zorgt, kan ook beter voor anderen zorgen' is bij alle cursussen ook aan dacht besteed aan de conditie en gezondheid van de cursisten. Bij veel opleidingen werd dagelijks een uur besteed aan sport. Met behulp van ondermeer hartslagmeters en tests op sportcentrum Papendal werd de conditie van de cursisten getoetst. MTO heeft ook een bijdrage geleverd aan het ondersteunen van de veranderingsprocessen bij Heineken. Bij veranderingen is het van belang dat mensen goed met elkaar communiceren en dat doelen helder zijn. MTO heeft daarom cursussen verzorgd op het gebied van ondermeer resultaatgericht werken, het voeren van beoordelingsgesprekken en communicatievaardigheden. In 1994 zal deze lijn verder worden doorgevoerd en zal de relatie tussen opleiden en de werkplek, waar het eigenlijke leren voor een belangrijk deel plaatsvindt, verder worden versterkt. LOOPBAANONTWIKKELING/ PERSONEELSVOORZIENING Loopbaanontwikkeling In de Technische discipline waren er 73 benoemingen in de salarisgroepen 16 tot en met 30. Bij EFI waren er 29 benoe mingen en bij Commercie 61. Voor een groot deel vonden deze benoemingen plaats op basis van de doorstroomplannen die zijn gemaakt na de vorige poten- tieelschattingsronde. Ook in 1993 vond een potentieelschattingsronde plaats voor de groepen 10 tot en met 30. Voor het eerst kwam daarbij het onderwerp stagnatie ter sprake. Inmiddels is aangetoond dat als medewerkers te lang werkzaam zijn in dezelfde functie met dezelfde taken, hun motivatie, flexibiliteit en arbeidsplezier kun nen verminderen. Daardoor kunnen ze niet meer optimaal vol doen aan de gestelde eisen en verwachtingen. Om flexibel en slagvaardig te kunnen opereren heeft Heineken echter juist flexibele, mobiele en goed gemotiveerde medewerkers nodig. Daarom is vroegtijdig signaleren van mogelijke 'stagnatie' met ingang van 1993 als vast onderdeel opgenomen in de potentieel schattingsronde. Deze vindt elke twee jaar plaats op basis van een gesprek tussen chef en medewerker. Meer dan voorheen zullen naar aanleiding van die gesprekken voorstellen worden gedaan voor roulatie. Bij de potentieelschattingsronde is tevens het systeem van 'terugkop peling' geïntroduceerd. Aan de medewerker wordt terug gekoppeld wat de resultaten zijn van de bespreking van de potentieelschatting en wat het definitieve mutatievoorstel is. Door deze gestructureerde communicatie wordt bereikt dat de medewerker beter dan voorheen op de hoogte is van zijn loopbaanplanning. tloofd Planning <9 Control bij Vrnmona Jos van der Burg volgde in 1993 een BML-cursus. Hij maakte kennis met de aandacht voor de conditie van de deel nemers. "Ik vind het een uitstekend initiatief", zegt hij. "Ik heb altijd veel aan sport gedaan. Maar dat geldt niet voor alle deelnemers. Dus het is nuttig er aandacht aan te besteden. Voordat we met de cursus begonnen, is eerst een algemene medische test afgeno men om te bepalen hoe ieders conditie was. Tijdens de cursus moesten we elke dag een uur sporten. Het ging er niet om jezelf op topniveau te belasten. We leerden juist dat het beter is je hartfrequentie op een bepaald niveau te houden. Met hartslagmeters kon je dat con troleren. We kregen na afloop het advies een paar keer per week kort aan afwisselende sporten te blijven doen. Van mij mag er binnen het bedrijf veel meer aandacht voor sport zijn. Want ik onderschrijf de stel ling volledig dat als je lichamelijk niet fit bent, je pres taties negatief worden beïnvloed.

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1993 | | pagina 7