S 0 C I A Na een reorganisatie bij de Technische Dienst in Zoeterwoude was herschrijving van de functies nodig. "Die beschrijving is een paar keer aangepast. Uiteindelijk konden we er ons allemaal in vinden. AL JAARVERSLAG 1993 We hadden best hoge verwachtingen. We hadden niet alleen meer werk erbij gekregen, maar de automatisering op de afdeling gaat ook steeds verder", vertelt werkvoorbereider Co van Etten. "Tijdens de gesprekken werd ons wel verteld dat 1 plus 1 niet altijd 2 is. Maar toen na weging bleek dat we nog minder punten hadden gekregen dan in de oude beschrijving, viel dat toch tegen. Hoe de waardering is bepaald, weetje niet. Dat is een mistig gebied. Met de hele afdeling zijn we in beroep gegaan. Ik ben blij dat die mogelijkheid er is. Nu moeten we verder afwachten. Maar het is jammer, dat het zo gaat. Het motiveert niet. zijn werksituatie- zijn arbeidsvoorwaarden zo goed mogelijk kan afstemmen op de persoonlijke situatie en omstandigheden. Pensioenen die al waren ingegaan, zijn per 1 januari 1993 ver hoogd met 2,75%. Sociaal Raamwerk Directie van Heineken Nederland B.V. en vakorganisaties bereikten in november een principe-akkoord over het Sociaal Raamwerk. In dit Raamwerk zijn afspraken gemaakt voor het ver anderingsproces Mensen Maken Heineken. De bestaande ROWOR (Regeling overplaatsing wegens organisatorische redenen) is ver lengd en op enkele punten aangepast. In een apart contract zijn enkele aanvullende regelingen voor het MMH-proces vastgelegd. In het akkoord heeft Heineken toegezegd de sociale gevolgen van het proces tot een minimum te willen beperken. FUNCTIEWAARDERING Tijdens de CAO-onderhandelingen is afgesproken te bestuderen of het systeem dat wordt gebruikt voor het beschrijven en waarderen van functies in de groepen I tot en met 7 (het USF- systeem) kan worden vervangen door het ORBA-systeem. Dit systeem wordt ook bij andere brouwerijen gebruikt. De Algemene Werkgeversvereniging, de systeemhouder van ORBA, heeft daarop een vooronderzoek gedaan om te zien of deze methode ook bij Heineken zou kunnen worden toege past. Dit resultaat is met de directie besproken. Op basis daarvan is besloten binnen ORBA over te gaan op een referentie-onder zoeksmethode. Bij referentie-onderzoek wordt ongeveer een kwart van de functies beschreven. De overige functies kunnen met behulp van een vragenlijst en een zogenoemde kerntakenbeschrijving worden vergeleken met een referentiefunctie. Dit heeft tot voordeel dat de functiewaarde ringsprocedure sneller verloopt dan nu het geval is. Bovendien hoeven de beschrijvingen minder vaak te worden aangepast in ver band met kleine wijzigingen in het takenpakket van een functie. Om te beoordelen of ORBA binnen Heineken kan worden toege past, zal in 1994 een proef worden gehouden. In 1992 begon Functiewaardering met de beschrijving van de circa zeshonderd functies die door de reorganisatie zijn veran derd. In 1993 ging de afdeling daarmee verder. Grote groepen van de organisatie zijn inmiddels beschreven. Inclusief de func ties bij Brouwerij De Ridder en Brand Bierbrouwerij. Net als vorig jaar hield Functiewaardering voorafgaand aan de behandeling van een afdeling presentaties om uitleg te geven over de USF- en Haymethodes. Hiervoor bestond grote belangstelling. Een klein percentage van de functiehouders was het niet eens met het resultaat van de functiebeschrijving en -waardering en maakte gebruik van de mogelijkheid in beroep te gaan. In twee gevallen is dit beroep gehonoreerd. MANAGEMENT TRAINING EN ONTWIKKELING In 1992 werd de opleidingsfunctie binnen Heineken gedecentra liseerd. Binnen de verschillende werkmaatschappijen en discipli nes moesten de opleidingsfuncties in 1993 verder vorm krijgen. De afdeling Management Training en Ontwikkeling organiseerde en ontwikkelde overkoepelende opleidingsprogramma's voor managers en leidinggevenden uit alle werkmaatschappijen. Het afgelopen jaar is veel aandacht geschonken aan de relatie tussen opleiding en de toepassing van het geleerde in de

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1993 | | pagina 6