ó?ncesKsfafrtcé/is/e*L etc £xj#rf~ S 0 C I A A L JAARVERSLAG 1993 m Babs de Leeuw loonde in 1993 belangstelling voor de vacature Opleidingscoördinator die binnen de afdeling Concernstafdiensten en Export was ontstaan. Ze kreeg de functie. Daarnaast blijft ze PZ-functionaris voor Export. "Ik moet nog een balans vinden tussen het uitvoeren van het operationele PZ-werk, dat altijd tussendoor komt en snel moet worden gedaan, en de meer beleidsmatige opleidingstaken. Daar moet ik nog aan wennen. Omdat ik het nog zo kort doe, zit ik in een oriënterende fase. Heb ik nog veel vragen. Bij een pas begonnen leerkring voor Heineken-opleiders bleek tot mijn opluchting dat ik niet de enige ben. Op basis van onze, deels nog te verwerven, deskundigheid zullen we leidinggevenden moeten kunnen overtuigen van de positieve bijdrage die het instrument opleiden kan hebben in het eindresultaat van de afdeling. Het belangrijkste onderwerp dat in 1993 speelde, was 'company effectiveness'. In januari maakte de Raad van Bestuur bekend dat de effectiviteit van de samenwerking tussen de corporate organisatie en de werkmaatschappijen moest worden verbeterd. Dit mede op basis van uitkomsten van het onderzoek over bedrijfscultuur door de London Business School. Er werd een werkgroep ingesteld om te onderzoeken hoe de gewenste effecti viteit zou kunnen worden verbeterd. Deze bestudeerde hoe de samenwerking tussen de Raad van Bestuur, de concernstafdien sten en de werkmaatschappijen zo goed mogelijk zou kunnen verlopen. En hoe de verdeling van taken en verantwoordelijkhe den zou moeten zijn tussen de concernstafdiensten en de werk maatschappijen. Na advies van de werkgroep is een projectgroep ingesteld voor de uitwerking van de adviezen. Om de Raad van Bestuur beter in staat te stellen zich op haar strategische taken te concen treren, moeten operationele taken veel meer naar de werkmaat schappijen worden gedelegeerd. Daarnaast was het advies de zestig rapportagelijnen die rechtstreeks naar de Raad van Bestuur liepen, drastisch te ver minderen. Dit zou kunnen door clusters te vormen van een aan tal werkmaatschappijen en door samenvoeging van de verant woordelijkheden van de concernstaven, met één rapportagelijn per groep. Voor een goede communicatie zal een taakverdeling binnen de Raad worden gemaakt. De werkmaatschappijen en de clusters zullen binnen de Raad één contactpersoon toegewezen krijgen. Welke clusters worden gevormd, is in 1994 bekend gemaakt. De Evaluatiecommissie Reorganisatie Regionale Coördi natie van de Centrale Ondernemingsraad en de plaatselijke Ondernemingsraad zijn periodiek geïnformeerd. Over organisa torische kwesties zullen waar nodig adviesaanvragen worden ingediend. Met company effectiveness wil het hoofdkantoor ook proberen een antwoord te geven op de resultaten van het onderzoek door de London Business School over de bedrijfscultuur bij Heineken. Dit onderzoek vond in 1992 plaats onder alle medewerk(st)ers van de concernstafdiensten en export en onder een groot aantal medewerkers van de werkmaatschappijen in en buiten Neder land. Over een aantal punten waren de reacties minder positief. Dat was ondermeer over carrière-ontwikkeling, communicatie, managementstijl en de organisatiestructuur. PZ heeft in 1993 hard gewerkt aan een duidelijker gestructureerd beleid op het gebied van carrière-ontwikkeling. Hulpmiddelen hierbij zijn de pas geïntroduceerde terugkoppeling potentieelschatting en in de toekomst het resultaatgericht beoordelen. (Zie het hoofdstuk over Loopbaanontwikkeling en personeelsvoorziening). Ook communicatie heeft de aandacht. Daarbij gaat het vooral om interne communicatie. Bijvoorbeeld tijdens werk- of afdelings overleg, bij beoordelingsgesprekken en tussen collega's onder ling. Uit een enquête bleek dat het werkoverleg niet overal plaatsvindt. Hierover zijn met de Ondernemingsraad afspraken gemaakt. Bij de Interne Dienst, de kas en de administratie is begonnen met een proef voor invoering van werkoverleg.

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1993 | | pagina 22