ariac BK S 0 C I A AL JAARVERSLAG 1993 In 1993 veranderde de functie van Hans Bronkhorst en zijn collega's bij de Technische Dienst van Vrumona van algemeen monteur in machinespecialist. Bronkhorst specialiseerde zich in de sluiters in de produktie. "Het bevalt me uitstekend. Als je je met één soort machine bezighoudt, verzamel je veel meer specifieke kennis over die machine. Weetje veel meer achtergronden als er een probleem is. Toch was de overgang niet eenvoudig. Als monteurs sleutelen wij graag, maar al je kennis en bevindingen ook op papier moeten zetten, is best wel moeilijk. Ik zag het nut er wel van in, maar ik moest mezelf echt over een drempel tillen om het ook te doen. Nu gaat het fantastisch. Je merkt dat het al vruchten afwerpt. We hadden het eigenlijk jaren eerder moeten doen. Van de tien langdurig werklozen die in het voorjaar van 1992 begonnen aan het werkervaringsproject bij Vrumona, hebben vier dit project goed afgesloten. Aan twee van hen is een vaste baan aangeboden bij Vrumona. In samenwerking met hef Arbeidsbureau Amersfoort is een nieuw project van start gegaan voor tien werkervaringsplaatsen. Begin 1994 zijn de eerste selec- tiegesprekken gevoerd. Efficiency-onderzoek In 1993 is de afzet licht afgenomen. Ook 1994 en volgen de jaren zullen gezien de economische vooruitzichten en toene mende concurrentie voor Vrumona moeilijke jaren worden. Daarom meent de directie dat het van belang is te onderzoeken of Vrumona optimaal is toegerust. Een extern onderzoeksbureau is ingeschakeld om onderzoek te doen naar de effectiviteit en efficiëntie bij Vrumona. In het najaar heeft het bureau geduren de drie weken een analyse van de bedrijfsvoering gemaakt. De resultaten van dit onderzoek zijn gepresenteerd aan het beleidsteam en de Ondernemingsraad. Hierop is besloten het bureau de opdracht te geven voor een vervolgproject. Het bureau zal ondermeer kijken naar de gehanteerde systemen, procedures, naar aanwezige kennis en de relaties met andere afelingen. Het zal niet alleen aanbevelingen doen voor mogelijke verbeteringen, maar ook betrokken zijn bij opleidingen voor de medewerkers en bij de invoering van de voorgestelde maatregelen. Naar verwachting zal het project eind juli 1994 afgerond zijn. Ziekteverzuim Eind 1992 is een commissie in het leven geroepen, die maatregelen moest voorstellen om het ziekteverzuim terug te dringen. Dit heeft onder andere geleid tot het vaker voeren van overleg tussen kader, Bedrijfsgezondheidsdienst en Personeels zaken, een betere begeleiding van de langdurig zieken door lei dinggevenden en duidelijker werkafspraken tussen de Bedrijfsgezondheidsdienst en PZ. Het lijkt erop alsof de maatre gelen resultaat hebben gehad. In 1993 is het ziekteverzuimper centage namelijk gedaald van 7,3 naar 5,9%. Voor een deel is deze daling te danken aan het nieuwe ziekteverzuimregistratie systeem dat per 1 januari 1993 bij HNB is ingevoerd. Voor 1994 zijn voor alle leidinggevenden trainingen gepland in het voeren van verzuimgesprekken. Arbeidsomstandigheden In 1993 was 'geluid en gehoorbescherming' een zoge noemde speerpuntactie. Nadat een extern ingenieursbureau een geluidskaart heeft gemaakt van alle produktie-afdelingen zijn aanbevelingen gedaan voor verbetering. Een aantal is al inge voerd. Voor 1994 ligt het zwaartepunt op klimaatbeheersing. In samenwerking met het Nederlands Instituut voor Arbeidsomstandigheden heeft Vrumona het afgelopen jaar bij wijze van proef een werkplekonderzoek gehouden bij Intern Transport. Dit vooruitlopend op de nieuwe Arbo-wet om risico inventarisaties te houden per werkplek. Bij de inventarisatie maakte Vrumona gebruik van de Arbeids Situatie Analyse methodiek. Het eindrappport is inmiddels besproken met de

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1993 | | pagina 20