S 0 C I A A L JAARVER SLAG 1993 Maurix veranderde er veel in 1993. Na zestien jaar bij de palletizer op de colonnes 6 en 7 gewerkt te hebben, kreeg hij een functie als bedieningsman in de fonkelnieuwe exportloods. "We zijn we er bij betrokken toen de machines werden opgebouwd. In die tijd hadden we ook inspraak over veilige en prettige werkomstandigheden. Het was eigenlijk voor het eerst dat zo uitgebreid naar ons is geluisterd. Dat vond ik heel positief. Het is interessant mee te kunnen denken over je eigen werkplek. Er waren bijvoorbeeld verschillende zaken op technisch gebied, waarvan wij vonden dat die niet zo handig waren. Toen is bekeken of het haalbaar was, ook financieel, die zaken aan te passen. Het is een goede werkplek geworden. En je ziet het steeds beter worden. Het is heel verschillend met vroeger. Niet alleen de plek is veel prettiger, ook het werk is interessanter geworden doordat we veel meer verschillende werkzaamheden erbij hebben gekregen. Dat bevalt me uitstekend. ringsproject gestart. Het gaat om vijftien werkervaringsplaatsen voor langdurig werklozen. In overleg met het Regionaal Bureau Arbeidsvoorziening richt het nieuwe project zich met name op allochtonen. De selectie was eind 1993 nog niet afgerond. Mensen Maken Heineken Ook in Den Bosch kenmerkte het jaar zich door onzeker heid bij velen over de toekomst van hun eigen functie. Geprobeerd is te verduidelijken wat unitmanagement en taak- teams inhouden en voor de medewerkers kunnen betekenen. 'Het wordt weer leuk bij Heineken' is daarover wel gezegd. Want de verwachting is dat de medewerkers zo'n takenpakket krijgen, dat zij hun werk zinniger zullen vinden dan voorheen en daar door hun werk gemotiveerder en dus beter gaan doen. Voordat de Centrale Ondernemingsraad akkoord ging met de nieuwe bedrijfsarchitectuur van Heineken Nederland, heeft het Bossche management een aantal activiteiten voorbereid. Zoals het maken van een tijdsplanning, het zoeken van deskundige ondersteuning van het veranderingsproces door een organisatie adviesbureau, het voorbereiden van de structuur die nodig is om verdere invulling te geven aan de organisatie, het maken van lokale communicatieplannen. Dit alles om na het groene licht van de COR zo spoedig mogelijk van start te kunnen gaan, om de onzekerheid bij de medewerkers niet langer te laten voortdu ren dan nodig is. Verpakken, waardoor de medewerkers niet meer zelf de zware rollen met krimpfolie hoeven te tillen. Leidinggevenden leerden bewuster de relatie zien tussen ziekteverzuim en arbeidsomstan digheden. Gebleken is dat kwaliteit van de arbeid een duidelijke rol speelt bij ziekteverzuim. Of werk monotoon is of afwisselend, of werk wel of niet inhoud heeft, speelt bijvoorbeeld een grote rol. In oktober 1993 is het project afgesloten. Het resultaat leek weinig hoopgevend. Want het ziekteverzuim bleef een stijgende lijn vertonen. Na oktober is het verzuim echter gedaald. Daar door is het totale aantal verzuimuren over 1993 minder dan over 1992. Afgewacht moet worden of sprake is van een trend die zich ook volgend jaar zal doorzetten. De verslaggeving van ziekteverzuim is aangepast. Het is nu mogelijk per kleinst mogelijke eenheid gegevens te leveren over het verzuim. Het bespreken van verzuim is een vast onder werp tijdens het werkoverleg. Arbeidsomstandigheden In 1993 is afgesproken dat in de loop van 1994 tijdens het werkoverleg ook afdelingsgewijs de Arbo-rapportages zullen worden besproken. In 1993 hield de Arbeidsinspectie een Arbo-onderzoek op alle werkplekken in de Bossche brouwerij. Zij bekeek op welke manier de organisatie de uitvoering van de Arbo-wet heeft geïn terpreteerd en uitgevoerd. Eind 1993 was hierover nog geen rap port binnen. Ziekteverzuim In 1992 is begonnen met een ziekteverzuimpreventiepro ject bij Brouwen en Verpakken onder leiding van een extern bureau. Rode draad hierin was ziekteverzuim te voorkomen door preventieve maatregelen te nemen in de werkomgeving. Zoals door het invoeren van mechanische tilapparatuur bij Opleidingen Net als het jaar daarvoor hebben ook in 1993 veel oplei dingen plaatsgevonden. In de afdeling Verpakken is met een groot aantal operators gesproken om een betere aansluiting te krijgen tussen hun eigen behoefte en die van de organisatie wat betreft hun opleidingsplan.

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1993 | | pagina 18