S 0 C I A A L JAARVERSLAG 1993 BROUWERIJ ZOETERWOUDE Eind 1993 werd groepsleider Tony Wegewijs in onderling overleg benoemd tot mentor van twee mensen die bij Verpakken in Zoeterwoude meedoen aan het werkervaringsproject. De zogenoemde 'Weppers'. "Als ik me er vrijwillig voor had moeten opgeven, had ik het ook wel gedaan zegt hij. "Het kost ons veel tijd. Maar ik vind het een heel goed initiatief. Ik denk alleen dat we teveel aandacht besteden aan het opleiden. Volgens mij zou het beter zijn de mensen meer te laten werken om die ervaring op te doen. Of de periode te verlengen. Nu moeten ze in één jaar tijd heel veel leren. Dit valt vaak niet mee voor mensen die een tijd uit het werk- en leerproces zijn geweest. Maar ook al heb ik zelf nog zoveel plezier in het begeleiden en opleiden, de verantwoordelijk heid ligt bij henzelf. Natuurlijk moeten we er ook alert op blijven dat de begeleiding niet ten koste gaat van de aandacht voor de eigen, vaste medewerkers. Dat moeten we proberen in goede banen te leiden. van lezingen en speciale themadagen werkt Onderwijscontacten eraan deze contacten om te zetten in langdurige relaties. Ook Externe Betrekkingen streeft voortdurend meer openheid na naar de externe media en andere relaties toe. Voor omwonen den, die last hadden van geur- en geluidsoverlast, organiseerde Externe Betrekkingen een speciale informatiebijeenkomst. Er vond een EFI-dag plaats voor functionarissen binnen de EFI- organisatie en voor medewerkers die EFf-functies vervullen bui ten de EFf-organisatie. Op deze dag stonden de volgende thema's centraal: - Kennismaking/informatie-uitwisseling - 'Wij van EFf-gevoel' - Teamwerk Door het vertrek van de EFf-opleidingsfunctionaris, is het oplei dingsbeleid onder de verantwoordelijkheid van de managers EF1 gebracht. De coördinerende taken vallen onder PZ Stafdiensten Bier. Werkervaringsplaatsen In de CAO is afgesproken in f993 en f994 twintig werk ervaringsplaatsen op te nemen in kantoorfuncties. Deze plaatsen zullen in nauwe samenwerking met de Regionale Arbeidsvoor zieningsorganisaties en de Dienst Economische en Sociale Zaken worden ingevuld. Een eerste inventarisatie van beschikbare plaatsen heeft inmiddels plaatsgevonden. Op niet al te lange ter mijn zullen de plaatsen worden ingevuld. Werkervaringsplaatsen Op 31 augustus liep het eerste werkervaringsproject bin nen de brouwerij af. Negen langdurig werklozen deden werker varing op bij de afdeling Verpakken en vijf bij Magazijnen en Intern Transport. Een aantal van hen moest, voorafgaand aan het werken bij Heineken, eerst een cursus volgen op het gebied van taal en rekenen. Later hebben ze de Bepro-opleiding voor operator of de EVO-opleiding voor heftruckchauffeur gevolgd. Dank zij een goede samenwerking met het arbeidsbureau en een goede begeleiding door de leidinggevenden zowel op de werk plek als bij het begeleiden van het huiswerk, is het doel bereikt. Alle 'Weppers' hebben een diploma behaald en gedurende een jaar werkervaring opgedaan. Daardoor hebben zij meer kans gekregen werk te vinden. Aansluitend ging een nieuw werkervaringsproject van start. De selectie hiervoor is in december afgerond. Deze verliep minder moeizaam dan vorig jaar, omdat hoger gekwalificeerde mensen door het arbeidsbureau waren geselecteerd. Per 31 december zijn achttien kandidaten begonnen bij de afdelingen Technische Dienst, Bedrijfstechnologische Dienst, Energie, Centraal Magazijn, Verpakken en Magazijnen en Intern Trans port. De nadruk ligt voor hen niet zozeer op het volgen van een opleiding, maar meer op het opdoen van werkervaring. Mensen Maken Heineken Het veranderingsproces Mensen Maken Heineken is een belangrijk onderwerp geweest in 1993. De Centrale Onder nemingsraad heeft in december positief advies uitgebracht over een ingediend voorstel voor een raamwerk. Voor het manage ment was een belangrijk onderwerp om het proces op de beste manier te communiceren. Daarvoor werden steeds nieuwe wegen gezocht. Zo vonden in het najaar in aanwezigheid van de Zoeterwoudse bedrijfsleider vijftien bijeenkomsten plaats met de leidinggevenden van alle afdelingen en de staffunctionarissen uit de ondersteunende diensten. Allen werden voorgelicht over de stand van zaken en vanzelfsprekend was er steeds de mogelijk-

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1993 | | pagina 16