SOCIAAL JAARVERSLAG 19 9 3 ONDERNEMINGSRADEN uaat daaroi uw stem horen!" op een zelfde plaats of zelfde moment. Zodra dit is geconstateerd, is het goed met de veiligheidsdeskundige voor oplossingen te zorgen.Ook in 1993 hield de plaatselijke veiligheidsdeskundige elke maand een veiligheidsronde door een afdeling, tezamen met de afdelingschef. Het Heinekenbeleid is erop gericht door middel van een pakket van eisen tijdens investeringen rekening te houden met gezond heids, veiligheids- en welzijnsaspecten. Voorbeelden daarvan zijn zichtbaar bij colonne 12 in Den Bosch. Door ondermeer een goede lay-out en een goede toegankelijkheid voor de medewer kers, zijn de werkomstandigheden op deze colonne aanmerkelijk verbeterd. Ook bij de bouw van de twee nieuwe fustenlijnen die op beide produktievestigingen zullen worden gerealiseerd, zullen gezondheids, welzijns- en veiligheidsaspecten in de plannen worden meegenomen. In Zoeterwoude zullen de arbeidsomstan digheden aanzienlijk verbeteren door realisatie van het kelder plan. De vervanging van alle slangen door vast leidingwerk bete kent voor de medewerkers minder zwaar werk, dat minder belastend is voor de rug. In het afgelopen jaar is veel aandacht besteed aan instruc ties om bijvoorbeeld beter te tillen of zwaar werk op een betere manier uit te voeren. In de beleidsplannen zijn plannen opgeno men om te zoeken naar manieren om zwaar werk te verbeteren, bijvoorbeeld door mechanisering. Ook aan de beperking van geluidsoverlast wordt voortdurend aandacht besteed. De belangrijkste gebeurtenis van 1993 was voor de Centrale Ondernemingsraad ongetwijfeld het opstellen van het Convenant over de organisatievernieuwing 'Mensen Maken Heineken' binnen Heineken Nederland B.V. De Centrale Ondernemingsraad is volop bezig geweest samen met de Overlegvoorzitter tot een goed besluit te komen, omdat dit convenant moet dienen als basis voor de organisatie-ontwikkeling bij Heineken Nederland. De inspannin gen resulteerden in het afsluiten van het convenant op 14 decem ber. In deze overeenkomst zijn door de onderneming, de Centrale Ondernemingsraad en de plaatselijke Ondernemingsraden voor waarden vastgelegd om het vernieuwingsproces te laten welslagen. Door aanpassing van de bedrijfsarchitectuur van Heineken Neder land moeten de hoofddoelstellingen worden bereikt: 'Slagkracht door merkkracht' en 'Toprendement door kostenbewustzijn'. Door de voorgenomen organisatiewijziging moet ook de kwaliteit van de arbeid worden verbeterd. Dat wil zeggen de combinatie van arbeidsinhoud, secundaire arbeidsvoorwaarden, arbeidsverhoudin gen en arbeidsomstandigheden. Ook is vastgelegd dat bij het hele vernieuwingsproces zeer zorgvuldig zal worden omgegaan met veranderingen in de arbeidssituatie van de medewerkers. In 1993 is besloten de overlegstructuur van de ondernemingsraden na de verkiezingen in 1994 aan te passen naar aanleiding van de reorganisaties bij Heineken. De raden vertegenwoordigen in de nieuwe opzet niet meer uitsluitend de medewerkers per vestiging, maar per organisatie-onderdeel. In de nieuwe opzet zullen de vol gende ondernemingsraden bestaan: De OR Vrumona, OR Corpo rate/Export/Production Policy Er Control, (voorheen voor een groot deel de OR Amsterdam/Rotterdam), de OR HTS/ Corporate Purchasing (een nieuwe raad), OR H/ Bosch, OR Z/Wou (inclusief produktie, EFI en alle in Zoeterwoude werkende leden van de staf diensten van Heineken Nederland B.V. en Heineken Nederlands Beheer B.V.) en de OR Commercie. Dit is een nieuwe raad met alle horecagebieden, commerciële diensten en de Reclame Service Dienst. Tevens is besloten in 1994 een OR De Ridder in het leven te roepen indien De Ridder ten minste 35 medewerkers zou heb- In 1993 is besloten een nieuwe structuur op te zetten voor de ondernemingsraden. De OR Horeca zal na de verkiezingen OR Commercie gaan heten. Maar er zijn meer veranderingen. OR-lid Ria Rubers, administratief medewerkster Drankenhandel Holland-Noord in Alkmaar": "Er komen nieuwe afdelingen bij. Zoals Marketing en de Reclame Service Dienst. Misschien ook de kelderbierchauffeurs. Voor de OR-leden betekent dat natuurlijk meer werk, maar ook een verbreding van je kennis. Dat is altijd positief. Door de nieuwe structuur zal de communicatie ook zeker sneller verlopen tussen de raad en de medewerkers die we vertegenwoordigen. Want nu hoeven zaken niet meer eerst via andere schijven te worden gespeeld, voordat ze bij de raad komen waar ze thuishoren. Ik denk dat het overleg en de medezeggenschap nu eindelijk worden neergelegd waar ze thuishoren. Ria Rubers

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1993 | | pagina 11