I 9 S 0 C I A A L JAARVER SLAG 1993 Site manager Willem de Vries, verantwoordelijk voor de handhaving van de Arbo-wet op het hoofd kantoor in Amsterdam, heeft vorig jaar voor het eerst een Arbojaarplan opgesteld. "Er lag nergens een plan of een tekst klaar, die we konden gebruiken voor een kantoorsituatie. Ik had bijna het gevoel het wiel opnieuw te moeten uitvinden. Datzelfde hoorde ik tijdens seminars die ik bezocht. Dus het was echt nieuw voor ons. In een kantoor spelen natuurlijk andere zaken dan in de produktie. Wij hebben geen machines of situaties die gevaar kunnen opleveren. Maar typerend voor kantoor zijn bijvoorbeeld draden over de vloer of topzware ladenkasten. En we hebben veel aandacht besteed aan de opstelling van beeldschermen en aan goede stoelen. Want een juiste zithouding blijkt van groot belang. Ondanks alle aandacht voor goede arbeidsomstandigheden is het ziekteverzuim bij Heineken nagenoeg gelijk gebleven op hetzelf de hoge percentage als vorig jaar. Aandacht voor ziekteverzuim heeft dan ook nog steeds een hoge prioriteit. Er zal een meer structurele aanpak moeten worden ontwikkeld om het verzuim omlaag te krijgen in verband met het jaarlijkse verlies van produktiviteit, de hoge kosten die gemoeid zijn met het ziekte verzuim en het ongemak voor de medewerkers zelf. De zorg hiervoor ligt overigens niet bij de BGD maar bij de produktie- vestigingen zelf. De BGD heeft met andere grote Nederlandse bedrijven nauw contact over ondermeer ziekteverzuim. Tevens zit de BGD in de Stichting Kwaliteitsbevordering Bedrijfs gezondheidszorg. Een ander uitvloeisel van de verplichte risico-analyse is ook het geven van gezondheidsvoorlichting en -opvoeding ondermeer over voeding, geluid, beeldschermgebruik, de wijze van tillen en alcoholgebruik. Dit laatste onderwerp past bij het alcohol werkbeleid dat binnen Heineken wordt gevoerd. In 1993 zijn in de horecagebieden presentaties gegeven over het alcohol werkbeleid. Dit gebeurde met een PZ-functionaris en een des kundige van de Stichting Alcon. De problematiek blijft voortdu rend zorg en aandacht nodig hebben. De stuurgroep is bezig het huidige beleid te evalueren om te bezien of een andere aanpak nodig is. Iets dat volgens de Arbo-wet verplicht wordt, maar bij Heineken al jaren bestaat, is het periodieke arbeidsgeneeskundige onder zoek. Het afgelopen jaar hebben circa duizend medewerkers hieraan deelgenomen. In 1993 is gekeken of onderzoek per afde ling mogelijk was. Dit bleek moeilijk te combineren met de gewoonte medewerkers tot 45 jaar elke vier jaar te onderzoeken en oudere medewerkers elke twee jaar. De BGD heeft plannen ingediend om speciale leesapparatuur aan te schaffen voor het lezen van de vragenformulieren die de deelnemers aan het onder zoek moeten invullen. Hiermee zou eenvoudiger kunnen worden ontdekt of er een bepaalde lijn in de antwoorden zit. Samen met de afdeling Marketing Onderzoek zullen de vragenlijsten per afde ling worden aangepast aan de specifieke werksituatie. Om op een eenduidige manier de duur van verzuim door ziek melding en ongevallen te registreren gingen in 1993 alle vesti gingen over op registratie volgens het NIA (Nederlands Instituut van Arbeidsomstandigheden). Het verschil is dat in het nieuwe systeem de duur van het ziekteverzuim wordt berekend over zeven werkdagen (dus inclusief weekeinde en feestdagen) in plaats van over vijf werkdagen. Dit geeft een ander beeld te zien in de cijfers. Veiligheid In de loop der jaren is veel gedaan aan veiligheid en gezondheid. Het aantal ongevallen dat verzuim tot gevolg heeft, is opnieuw enigszins afgenomen. Maar er is een tendens dat de duur van het verzuim door ongevallen langer wordt. Daardoor blijft het totale aantal verzuimuren door ongevallen ongeveer gelijk. In 1993 is begonnen met een proef met het International Safety Rating System. Met dit systeem worden de ongevallen geanalyseerd om te zien of er een structuur is te zien in de plaat sen en momenten waarop ongevallen plaatsvinden. En of die punten kunnen worden verbeterd. Daarbij is het belangrijk dat de ongevalsregistratie op een nauwkeurige manier wordt gedaan. Wordt het ongevalsformulier niet geheel juist en vol doende ingevuld, dan is het onmogelijk een goede analyse te kunnen verrichten. Het is de taak van de leidinggevende in de gaten te houden of dezelfde soort ongelukken vaker gebeuren

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1993 | | pagina 10