Concernstafdiensten Export Uit Afrika is een groot aantal expa triates tijdelijk en/of definitief naar Nederland teruggekeerd. Eén en ander is het gevolg van de reces sie in Afrika. Bijzondere begelei ding moest worden verleend aan expatriates terugkerend uit Zaïre. Gedurende 1991 zijn de mutaties van 51 expatriates over de gehele wereld voorbereid en begeleid. Heineken Techical Services HTS (voorheen HTB) Reorganisatie De ingrijpende veranderingen in Heineken strategie en Corporate structuur hebben grote invloed gehad op de activiteiten binnen HTS. Als onderdeel van de nieuwe Corporate Production-functie heeft HTS een essentiële rol gekregen in de nieuwe strategie. HTS zal zich in de komende jaren moeten richten op een aantal cen trale punten in de Heineken-strate- gie zoals "cost leadership" (prod uceren tegen zo laag mogelijke kosten) zonder dat de kwaliteit van het produkt of de produkt-innovatie daaronder lijdt Deze nieuwe uitdaging voor HTS heeft tot een aanpassing van de structuur geleid om te komen tot een doorzichtige organisatie met een effectieve en klantgerichte takenverdeling. Voor de medewer kers betekent dit een andere wijze en nieuwe stijl van werken. Structuur De nieuwe HTS-organisatie onder scheidt zich van het oude HTB doordat de bestaande hoofdactivi teiten zijn ondergebracht in drie afdelingen: Research Develop ment, Project Services en Support. De dienst Centrale Inkoop werd een zelfstandige groep Corporate Purchasing (CP) binnen de Production-functie. Daarnaast werd Distribution en Logistics van Marketing overgeplaatst naar HTS. Bemanning Na positief advies van de COR op de adviesaanvraag is in december de laatste implementatiefase van de reorganisatie ingegaan. De her structurering heeft geleid tot boventalligheid van 48 medewer kers binnen HTS en CP. Dit werd veroorzaakt door wijzigingen in het takenpakket en een reductie van formatieplaatsen (15%). Grote zorg zal besteed worden aan de boventalligen op basis van het Sociaal Plan. ten stonden hierbij centraal. Beide leergangen hebben een aanzienlij ke bijdrage geleverd in de interne communicatie. In september zijn binnen HTS acti viteiten opgestart voor het omgaan met veranderingen. Alle Afdelings managers en een groot aantal Sectiemanagers hebben deelgeno men aan de cursus Managing Organizational Changes (MOC). Deze activiteiten worden in 1992 voortgezet. Opleidingen In de loop van het jaar hebben alle Afdelings- en Sectiemanagers de cursus Kriterium Gericht Inter viewen gevolgd. De eerste erva ring met de toepassing van deze methodiek bij selectie-interviews zijn positief. Twee voor HTS-medewerkers ge organiseerde Voortgezette Mana gement Leergangen vonden plaats. De reorganisatie-activitei- De verpakking kan altijd simpeler en voordeliger". Bij de Centrale Kwaliteitsdienst Emballage zijn ze nooit klaar. De a/deling draagt zorg voor alle kartonnen verpakkingen, waaronder de six- packs, omdozen en crate sleeves (wikkels om kratten). "We blijven altijd naar de constructie van de verpakking kijken", zegt Jan Kruit, chef van de dienst. "En het kan altijd simpeler en voordeliger. Karton wordt vooral gebruikt voor de buiten landse markt. In Nederland is het retoursysteem met kratten voordeliger, voor de Amerikaanse markt zou dat veel te kostbaar zijn." Vorig jaar is er een aantal belangrijke ontwikkelingen in gang gezet die allemaal in 1992 worden ingevoerd. "De nieuwe Jones-doos bijvoorbeeld. De doos ziet er simpel uit, maar het is voor Heineken (en trouwens voor heel Europa) een nieuwe ontwikkeling. Andere dozen worden aan de boven- en onderkant dichtgevouwen, de Jones doos aan de zijkanten. Hierdoor kan de doos veel sneller gevuld worden. Maar wat ook belangrijk is: doordat de verpakking compacter wordt, kan het ver bruik van karton verminderd worden. Per verpakking bespaart dat enkele gram men karton. Maar bedenk wel dat we in totaal over tientallen miljoenen ver pakkingen spreken."

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1991 | | pagina 21