Arbeidsomstandigheden Beleid Uitgangspunt van het beleid ten aanzien van de arbeidsomstandig heden is de intentieverklaring van Heineken Nederlands Beheer B.V. van november 1990. Naast het beleid voor het verbeteren van vei ligheid en gezondheid is vooral het beleid ten aanzien van welzijn dui delijker geformuleerd. Uitvoering De resultaten van de ongevallen die gedurende 1990 zijn gerapporteerd, laten verschillende trends zien. Ter wijl het aantal ongevallen van de vestigingen Zoeterwoude en Bunnik na voorgaande dalingen nu toe nam, is dit voor de vestiging Den Bosch juist gedaald. Duidelijke redenen zijn hiervoor niet aan te geven. Een verbeterde ongevallen registratie geeft echter een gedeel telijke verklaring. Opvallend is verder het grote aantal ongevallen waarbij enkel- en knie bandkwetsuren optreden. Over het algemeen hebben deze ongevallen een lange verzuimduur tot gevolg. Bovenstaande maakt wel duidelijk dat de aandacht voor het voorko men van ongevallen continu groot moet blijven om tenminste de onge vallentrend laag te houden en zo mogelijk verder te verlagen. Voor verdere informatie wordt verwezen naar de tabel 'Ongevallenoverzicht 1990'. Opnieuw zijn het afgelopen jaar een reeks van verbeteringen wat betreft veiligheid, gezondheid en welzijn uitgevoerd. De verbeterin gen zijn het resultaat van werkover leg, veiligheidsronden en voorstellen ingediend via de Ideeënbus. In het geval van vervangingsinves teringen worden verbeteringen vooral ten aanzien van veiligheid en milieu aangedragen door de veilig heids- en de milieufunctionaris. Enige belangrijke verbeteringen welke het afgelopen jaar gereali seerd werden: verbeterde verlichting bottelarij gebouw 1Zoeterwoude; ergonomische verbeteringen en geluidsbeperking door vervan ging vier vulmachines colonne 1A en 1B, Zoeterwoude; stofafzuiging 12-packmachine, Zoeterwoude; bordessen krattenwasser en trommelzeven, colonne 1A en 1B, Zoeterwoude; afscherming bulkdepalletizer colonne 5, Zoeterwoude; klimaatbehandeling in controle kamers van brouwhuizen en dienstgebouw, Zoeterwoude; uitbreiding van koolzuuralarme- ringssystemen gist- en lagerkel- ders, Den Bosch; luchtverversingssysteem van de fustretourruimte, Den Bosch; contactloze dozen codeersyste men, Den Bosch en Zoeter woude; vervanging vulmachines en rinsers colonne 7, Den Bosch; ergonomische verbeteringen door aanpassingen verpakkings straten colonne 6 en 7, Den Bosch; integratie kantine in de siroophal, Bunnik; de introductie van de PET retour fles wat resulteerde in een aan zienlijke geluidsreductie, Bunnik; achteruitrijsignalering rolcontainervrachtauto's, Horeca; verdere rolcontainerisatie, Horeca. Opleidingen en instructies In het afgelopen jaar werden alle gevallen waarbij sprake was van onveilige situaties, in een zo kort mogelijke periode verholpen. Waar sprake was van onveilige handelin gen werd dit met de betrokkene doorgesproken en werd instructie gegeven. Verder werden alle ongevallen toe gelicht en besproken in de geëi gende overlegstructuren (afdelings-, ploeg- en groepsoverleg). Nieuwe medewerkers en uitzend krachten werden tijdens hun opleiding vertrouwd gemaakt met de V.G.W.-procedures en voor schriften. Speciale aandacht werd besteed aan voorlichting over de Arbo-wet en de afdelingsvoorschriften aan contractanten, uitzendkrachten en buitenfirma's. Er is speciaal afzet- en waarschuwingsmateriaal aange schaft om geografisch gebieden af te zetten waar reparatie- of modifi catie-activiteiten plaatsvinden. 22

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1990 | | pagina 24