Heineken Nederland B.V. Brouwerij Den Bosch Personele bezetting Vacatures werden ook in dit jaar, tenzij het om zeer specialistische functies ging, voornamelijk vervuld door het sluiten van arbeidsover eenkomsten voor bepaalde tijd. Omdat in deze regio de vraag naar gekwalificeerd personeel sterk groeiende is, dreigt vooral het aan bod van M.T.S.-ers en mensen met een afgeronde L.T.S.-opleiding op D-niveau schaars te worden. Ver vulling van vacatures verliep dan ook zeer moeizaam en concessies met betrekking tot kwaliteitseisen waren bijna niet te vermijden. In de praktijk betekende dit een extra belasting voor het management en onze vaste medewerkers. Opleidingen Het P.C.-opleidingscentrum werd, ondanks het feit dat de beoogde doelen werden behaald, ontmanteld omdat naar het zich liet aanzien de vraag naar individuele P.C.-oplei dingen zou afnemen en de gebruikte apparatuur elders moest worden ingezet. In het jaar 1990 is de functie Coör dinator Functiegerichte Opleidingen operationeel geworden, bedoeld om functiegerichte opleidingsactivi teiten binnen de brouwerij zodanig te organiseren dat kennis en vaar digheden van onze medewerkers aansluiten op de steeds verder gaande technische en technologi sche ontwikkelingen. Activiteiten zijn onder meer overdracht van nieuwe kennis en aanscherpen van vakbekwaamhe den en het zorgdragen voor het over de grenzen van afdelingen heen benutten van de aanwezige kennis. Een van de eerste acties was het intensiveren van de func tiegerichte opleidingen in de afde ling Brouwen en het ontwikkelen van een programma dat ertoe moet leiden dat medewerkers hun vak kennis op een adequate wijze kun nen overdragen aan collega's. Succesvol was de cursus Nederlands voor allochtone en autochtone medewerkers. Besloten is deze opleiding voort te zetten. Voor een aantal contractanten is in samenwerking met de S.B.B.O. een cursus ontwikkeld die erop gericht is dat de deelnemers na afloop van deze cursus voldoende technische basiskennis hebben om succesvol functiegerichte opleidingen en eventueel een V.A.P.R.O.-opleiding te gaan volgen. Ziekteverzuim Het ziekteverzuim is in het jaar 1990 ten opzichte van het vorige jaar helaas gestegen. Ondernemingsraad Het overleg met de ondernemings raad en commissies uit de raad verliep op open en resultaatgerichte wijze. Ten behoeve van de V.G.W.-commissie is over het onderwerp Welzijn een presentatie gehouden. Het overleg over de implementatie van dit Arbo-wetson- derdeel vindt op landelijk niveau plaats. Amsterdam De voortschrijdende internationali sering en 'Europa 1992' hebben hun weerslag op het Concern Man agement Development-beleid. Om het management-potentieel profes sioneel te ontwikkelen en een onderlinge uitwisseling van ervaring en ideeën te bevorderen, is een aantal nieuwe managementcursus- sen opgezet. Naast de meer alge mene managementcursussen zijn er een aantal specifieke marketing cursussen georganiseerd. Voor veelbelovende jonge mana gers is het Internationale Exchange Program ingevoerd. Met dit instru ment wordt geprobeerd de interna tionale flexibiliteit van onze managers verder te ontwikkelen. Het bereiken van doelen en het behalen van resultaten zullen geza menlijk moeten gebeuren en kun nen niet langer als individuele successen worden beschouwd. Teamwork zal in het bepalen en beoordelen van managementvaar digheden een belangrijke rol gaan spelen. Multinationaal samenge stelde teams zullen resultaten - die vooraf bepaald zijn - moeten gaan behalen, waarbij optimaal gebruik wordt gemaakt van de aanwezige kennis en ervaring. Een intern onderzoek is gedaan naar de factoren die het functione ren van medewerkers in het buiten land beïnvloeden. De resultaten van dit onderzoek zullen in praktische richtlijnen worden omgezet. In totaal 31 medewerkers werden als expatriate naar het buitenland uitgezonden. Veertig medewerkers keerden in het verslagjaar terug uit het buitenland. Op detacheringsba sis waren 33 medewerkers werk zaam in het buitenland. Het aantal expatriates was in 1990 circa 190.

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1990 | | pagina 15