Heineken Nederlands Beheer B.V. Voor 1990 geldt uiteraard dat dit jaar voor vele medewerkers onze kerheid en spanning met zich heeft meegebracht. Ook zonder kennis van de bovenvermelde percentages en getallen werd dit door alle bedrijfsartsen als indruk opgedaan. Overigens moet opgemerkt worden dat vaak die medewerkers in pro blemen kwamen die het bijvoor beeld door persoonlijke omstandigheden toch al niet gemakkelijk hadden. Het verzuim - en dan vooral de ver zuimduur - vanwege gewrichts klachten is onrustbarend gestegen. Belangrijk is om met de beschik bare gegevens de knelpunten te analyseren en te trachten een pre ventief verzuimbeleid op te zetten. Dit zal in samenwerking met Perso neelszaken, met de afdelingen maar ook met de medewerkers zelf moeten gebeuren. Als kanttekening bij de cijfers moet vermeld worden dat zowel voor 1989 als 1990 de helft van al het verzuim geregi streerd werd naar ziekteoorzaak; in 1991 zal dit percentage naar ver wachting toenemen tot 75. Het in het vorige jaarverslag ver melde onderzoek naar de fysieke belasting tijdens werkzaamheden met bierslangen bij de assistenten gisten en lageren bij de afdeling Brouwen te Zoeterwoude is eind 1990 afgerond. Uit dit onderzoek is gebleken dat een aantal verbeterin gen, die betrekking hebben op de ergonomische omstandigheden, aanbevolen worden. Ook op ver schillende andere afdelingen werd werkplekonderzoek verricht, waar uit adviezen voortkwamen. Het gehooronderzoekprogramma verloopt volgens schema. Ondanks alle maatregelen de geluidsproduk- tie te verminderen blijft het dragen van gehoorbeschermingsmiddelen, hoe onprettig dit ook is, geboden. Met behulp van het MRI kunnen groepsgegevens van de gehoorme- tingen op een rij worden gezet. Individuele voorlichting tijdens het gehooronderzoek blijft echter de hoeksteen van het gehoorbescher- mingsprogramma zolang de lawaai- produktie aan de bron niet geoptimaliseerd is. Ook in 1990 werd een aantal mede werkers met alcoholproblemen ver wezen en/of begeleid. Voor het grootste deel verliep dit succesvol. Hoewel in het verslagjaar weinig publiciteit werd gegeven aan het alcohol en werkprogramma is de gemakkelijker bespreekbaarheid van alcoholproblematiek ondermeer een resultaat van de eerder gedane gezamenlijke inspanning het taboe rondom alcoholmisbruik terug te dringen. Alertheid blijft echter gebo den vanwege de geconstateerde alcoholproblematiek bij een aantal medewerkers. De enkele jaren geleden al eens vermelde ervaring dat medewerkers spontaan melding maken van hun alcoholproblema tiek geldt overigens ook voor 1990. Aan het periodiek bedrijfsgenees kundig onderzoek (PBGO) nam een groot aantal medewerkers deel. Door de verscherpte normen voor het cholesterolgehalte werd een zeer hoog percentage deelnemers (ongeveer 90%) geconfronteerd met een te hoge cholesterolwaarde. Overigens werden vele individuele adviezen gegeven met dikwijls als basis de leefstijl te wijzigen (minder vet eten, minder roken, meer bewe gen e.d.). Aan het einde van het verslagjaar is besloten het haalbaarheidsonder zoek bij de medewerkers te Amsterdam naar de wens c.q. behoefte voor het opzetten van een bedrijfsfitness-programma niet door te laten gaan. De kosten en de ver dere investeringen bleken hoog te zijn. Een bedrijfsfitness-programma wil vooral bereiken dat medewer kers een betere algemene conditie krijgen. Uit verschillende onderzoe ken is gebleken dat de resultaten bij Nederlandse bedrijfsfitness-pro- gramma's geen reden tot optimisme geven. Daarbij is vooral gekeken naar een mogelijke verbeterde lichamelijke conditie en het percen tage werknemers dat deelneemt. Het gehele vooronderzoek traject heeft overigens veel aandacht en inspanning gevergd. Bezien moet worden of andere wegen bewan deld kunnen worden om leefstijlwij ziging te bereiken. De paragraaf over welzijn in de ARBO-wet werd in 1990 van kracht. Vanuit de Medische Dienst zal wor den getracht aan dit aspect, naast veiligheid en gezondheid, aandacht te blijven besteden en samen met andere stafafdelingen deze para graaf vorm te geven. Overlegstructuren Bij het overleg met de Centrale Ondernemingsraad (COR) in 1990 hebben twee onderwerpen sterk de boventoon gevoerd. Reorganisatie Heineken Neder land B.V. In de eerste plaats waren dit de reorganisatieplannen van Heineken Nederland B.V. Er is in de COR vergaderingen overleg geweest met het manage ment van Heineken Nederland B.V. waarbij de kritiek op de oorspronke lijke plannen en de aanpak voor de 8

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1990 | | pagina 10