Sociaal Jaarverslag 1987 Deze opsomming is slechts een kleine greep uit de vele onderwerpen die in de verschillende vestigingen aan de orde kwamen. Naast het bovengenoemde overleg vond er periodiek gerichte controle plaats op de arbeidsomstandighe den en de veiligheid op de werkplek. Controle op het (on)veilig handelen nam daarbij een belangrijke plaats in. Opleiding en onderricht In alle vestigingen werd aan opleiding en onderricht veel aandacht besteed. Goede instructie is van het grootste belang om veilig te kunnen werken. In de eer ste plaats was de opleiding gericht op het op de juiste wijze vervullen van de funktie. Dit geldt voor zowel de nieuw in dienst gekomen werknemers als degenen die vanuit andere afdelingen of andere vestigingen zijn gekomen. Het aspect veilig heid is een vast onderdeel van deze instructie. De in breng van de veiligheidskundigen kan daarbij niet ge mist worden. Naast deze basisopleiding zijn veel instructie-cursus sen, videopresentaties, dia-series enz. gegeven over specifieke onderwerpen. Het onderwerp "Lawaai op de werkplek" nam een grote plaats in. Maatregelen In het kader van dit verslag is het niet mogelijk een vol ledig overzicht te geven van alle maatregelen die ge troffen zijn nadat een ongeval had plaatsgevonden. Elk ongeval werd geregistreerd en geanalyseerd. Nagegaan werd of verbeteringen nodig zijn en hoe die dan kunnen worden gerealiseerd. Door de nog veel vuldig voorkomende snijverwondingen is de nood zaak van voorlichting over het gebruik van p~"soonlij- ke beschermingsmiddelen als handschoenen nog steeds aanwezig. Ook het verbeteren van gladde vloeren en het vermij den van losse slangen door de toepassing van vaste leidingnetten deden het aantal ongevallen door uitglij den en struikelen verminderen. Cijfermatig overzicht In de tabel is een cijfermatig overzicht gegeven van de ongevallen die in 1987 zijn geregistreerd. De tabel is opgesteld op basis van de Nederlandse Norm NEN. 3047 Daarbij gelden de volgende defini ties: Ongeval met verzuim Een ongeval dat werkverzuim op de dag of dienst vol gende op die van het ongeval tot gevolg heeft. Ongeval zonder verzuim Een ongeval dat geen verzuim of werkonderbreking, anders dan op de ongevalsdag of dienst, tot gevolg heeft. Aantal arbeidsuren Totaal aantal beschikbare arbeidsuren onder aftrek van zon- en feestdagen, vakanties, roostervrije dagen, etc. Aantal ongevalsdagen Aantal dagen dat iemand afwezig is ten gevolge van een ongeval vanaf en met inbegrip van de eerste dienst of dag na die waarin of waarop het ongeval plaatsvond. I.F De ongevallenfrequentie: het aantal ongevallen met verzuim gedeeld door het aantal arbeidsuren. De on gevallenfrequentie-index is de ongevallenfrequentie x 106. LD. De gemiddelde verzuimduur: het totaal aantal arbeids uren dat per ongeval verloren ging, gedeeld door het aantal ongevallen met verzuim. LR Het ongevallenverzuimpercentage: het door ongeval len verloren gegane aantal arbeidsuren als percentage van het totaal aantal beschikbare arbeidsuren. In de tabel zijn tussen haakjes de cijfers van 1986 op genomen. Uit de cijfers blijkt dat het aantal ongevallen met ver zuim in 1987 sterk is gedaald. Ook de verzuimduur (ID) nam af. Eveneens is het door ongevallen veroorzaakte ver zuim als percentage van het totaal aantal beschikbare arbeidsuren gedaald. Een goed resultaat van een voortdurende inspanning van leiding, werknemers en deskundigen.

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1987 | | pagina 52