Sociaal Jaarverslag 1987 Voorwoord Sociaal Jaarverslag 1987 In dit Sociaal Jaarverslag wordt uitgebreid aandacht besteed aan kwaliteit en service. Willen we onze marktpositie van onze produkten handhaven of verbe teren, dan zullen we kwalitatief uitstekende produkten moeten maken en goede service moeten geven aan onze klanten. Het kwaliteitsbesef is toegenomen, een positieve ont wikkeling die voortgezet moet worden. Hierbij gaat het niet alleen om de kwaliteit van het produkt maar ook over de kwaliteit van de organisatie, de kwaliteit van onze medewerkers en de wijze waarop we met elkaar omgaan. In 1987 is veel aandacht aan kwaliteit en service be steed. Aan de ene kant als gevolg van het personeels- onderzoek en aan de andere kant als een vervolg op het kwaliteitsverbeteringsproject dat in 1986 opgestart is door de bierorganisatie. Hoewel het initiatief is voortgekomen uit de bierorganisatie betekent dit niet dat ook andere organisaties binnen Heineken Neder lands Beheer B.V. niet dagelijks bezig zijn met de ver betering van kwaliteit en service. De belangrijkste ontwikkeling in 1987 op economisch gebied is de sterk gedaalde dollarkoers. Het gevolg hiervan is geweest dat de export van de Nederlandse bedrijven sterk onder druk staat. Het achterblijven van de export heeft een nadelige in vloed gehad op de economische groei en heeft er me de toe geleid dat de noodzakelijk geachte daling van de werkloosheid is uitgebleven. Ook de export van Heineken ondervond hinder van de lage dollarkoers. In 1987 had dit echter nog geen negatieve invloed op de werkgelegenheid. In 1987 is het CAO-personeel, met uitzondering van de 4- en 5-ploegendienst, overgegaan op een 36-urige werkweek. Het personeel vallend onder de CAVO behield een werkweek van 38 uur. Ook in de komende periode zal kritisch gekeken worden naar de invloed van de ATV op de bedrijfsvoering. In de praktijk blijkt dat het voor sommige groepen medewerkers moeilijk is hun func tie uit te oefenen binnen de huidige werkuren. In 1988 zal, indien dat noodzakelijk blijkt, gezocht worden naar creatieve oplossingen. Verdergaande ATV wordt niet overwogen. In 1987 werd aan de herplaatsing van medewerkers 2

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1987 | | pagina 4