Sociaal Jaarverslag 1987 mer, want goede invallen en suggesties leveren niet alleen de bedenker iets op. Het bedrijf profiteert daar met name van. Gelukkig maar, want daardoor is het mogelijk die beloningen uit te delen. 1987 laat een kentering zien: ten opzichte van 1986 een stijging van het aantal inzendingen met ruim 20%. In het belang van beide partijen heeft de Centrale Ideeënbuscommissie daarom in 1987 een aantal ver anderingen doorgevoerd met aantrekkelijke belonin gen en gewijzigde spelregels. Die twee maatregelen zijn bedoeld om het aantal inzendingen verder te doen stijgen. De maximum-beloning is verhoogd tot vijftien duizend gulden. Maar dan moet je wel met een zeer goed idee, dat het bedrijf veel geld bespaart, op de proppen komen. Een idee, dat overgenomen wordt, levert minimaal honderd gulden op. Om het enthousiasme er in te houden worden ook aanmoedigingspremies uitgekeerd, die variëren van vijfentwintig tot vijfenzeventig gulden. Op alle vestigin gen zijn naast de Ideeënbussen, foto-wissellijsten op gehangen van de cadeaus, waaruit men kan kiezen als een idee wordt beloond. Het assortiment aan cadeaus wisselt in de zomer- en wintermaanden, ook al weer om de motivatie er in te houden. Er wordt dus veel aan gedaan om goede ideeën los te weken bij de medewerkers. Maar die zullen er dan zelf wel iets voor moeten doen. Dus... bedenk wat beter kan! alleen bedoeld om te illustreren, dat een idee pas een succes kan worden als je er iets mee doet. Aansporen Bij Heineken is het niet anders. Ook daar moet eerst met het idee iets gedaan worden voor het een succes wordt. Voor dat doel is de Ideeënbus in het leven ge roepen. Dat is eigenlijk een commissie, die de medewerkers aanspoort om met goede ideeën voor de dag te komen. Wat misschien nog belangrijker is, is dat deze commissie jaarlijks vele tienduizenden gul dens weggeeft. Dat geld gaat, in een envelop of in de vorm van fraaie cadeau-artikelen, naar collega's, die de moeite hebben genomen met hun idee iets te doen. De opzet van de ideeënbusorganisatie is sinds vele jaren gedecentraliseerd. Dat wil zeggen dat de Plaat selijke Ideeënbuscommissies binnen de mogelijkhe den van het Reglement en de Beloningsrichtlijnen zelfstandig functioneren. De Centrale Ideeënbuscom missie functioneert als een overkoepelend orgaan, dat coördineert en stimuleert. In 1987 kwamen er 539 inzendingen binnen en werd maar liefst f 75.285,- uitbetaald. Een flink bedrag weliswaar, maar toch minder dan in voorgaande jaren. Afname Door de jaren heen is langzamerhand het aantal in zendingen voor de ideeënbus afgenomen. Dat is jam- ~.gk".. Ridder Bier,

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1987 | | pagina 48