Sociaal Jaarverslag 1987 30 sluit in het eerste halfjaar van 1988 haar werkzaam heden af. Dankzij de reeds uitgevoerde herstructurerings maatregelen en door de grote inzet van velen in de organisatie, is de rendementspositie van Vrumona belangrijk verbeterd. Dankzij de afspraken die hierover werden gemaakt binnen Heineken Nederlands Beheer B.V., in het bij zonder met de brouwerij Den Bosch, konden 21 werknemers uit de produktie-afdeling overgeplaatst worden. Tien van hen hadden zich op vrijwillige ba sis aangemeld. Mede als gevolg van deze interne overplaatsingen werden de vele vervelende aspec ten, die helaas aan dit soort maatregelen vastzitten, tot een minimum beperkt. Alle overplaatsingen zijn zonder noemenswaardige problemen verlopen. Uit evaluatiegesprekken met de betrokken werknemers is gebleken dat men te vreden is over de nieuwe arbeidsplek, ook dankzij de opvang in de nieuwe vestiging. In totaal hebben nu 8 medewerkers uit diverse afde lingen gebruikgemaakt van de 57,5-jarigen regeling uit de ROWOR. Drie medewerkers remigreerden naar hun geboorteland Marokko en maakten daarbij gebruik van de regeling uit het Sociaal Plan Vrumo na. Ondernemingsraad In 1987 heeft de ondernemingsraad zich gebogen over enkele vraagstukken die direct verband hielden met de toekomstige positie van Vrumona. In het over leg hierover had de ondernemingsraad een waarde volle bijdrage. Er vonden zes overlegvergaderingen plaats, waarin achttien adviesaanvragen werden behandeld. Daar naast werd een zeven-tal presentaties verzorgd voor de ondernemingsraad. Instemming werd gevraagd en verkregen met betrekking tot het voorstel ATV-ver- roostering voor 1988. De organisatorische wijzigingen waren: - Aanpassingen organisatie - Aanpassing afdeling Marketing (effectief in 1988) Gezien de specifieke problematiek bij Vrumona vond, zowel formeel als informeel, veelvuldig overleg met de ondernemingsraad plaats over de herstructure- ringsbesluiten. Werkoverleg In 1987 is de cursus "effectief werkoverleg" verzorgd met als doel het werkoverleg te verbeteren. Deze cur sus is door de deelnemers goed ontvangen. Een ver volgcursus is gepland in het voorjaar van 1988. Ver dere structurering van het werkoverleg met behulp van onder meer vaste agendapunten was in 1987 het doel. Omdat dit doel maar ten dele is gerealiseerd, zal dit punt ook in 1988 de aandacht blijven vragen. Arbeidstijdverkorting In 1987 werd de tien procent arbeidstijdverkorting voor CAO-medewerkers voor de medewerkers in twee- en drieploegendienst verroosterd in de vrijdagavond dienst en zondagnachtdienst. Deze verroostering vond plaats buiten het zomerseizoen, te weten: voor de drieploegendienst in de eerste drie en de laatste vier maanden van het jaar; voor de tweeploegen dienst in de eerste vijf en de laatste vier maanden van het jaar. Deze wijze van verroostering is zowel de medewerkers als de onderneming goed bevallen. Buitenlandse werknemers In het voorjaar 1987 is een presentatie verzorgd voor de Marokkaanse werknemers bij Vrumona. In deze presentatie zijn cijfers getoond met betrekking tot het verzuimgedrag van de Marokkaanse werknemers tijdens vakantie in hun geboorteland en de kosten en problemen die dit met zich meebrengt voor de onder neming. Naar aanleiding van deze presentatie hebben de Marokkaanse werknemers het voorstel gedaan een zes-weekse vakantie tijdens de schoolvakantie periode mogelijk te maken. Velen gaan per auto op vakantie naar hun moederland. Aangegeven werd dat een drieweekse periode hiervoor te kort is, daar de reis gemiddeld al anderhalve week in beslag neemt.

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1987 | | pagina 32