Heineken Nederland B.V. Brouwerij Den Bosch Kwaliteitsverbeteringsproject In de brouwerij 's-Hertogenbosch heeft verbetering van het kwaliteitsbewustzijn als een rode draad door tal van activiteiten gelopen. In een vijftigtal sessies werd aan de hand van de resul taten van het personeelsonderzoek met de medewer kers gesproken over hoe het werk beter zou kunnen verlopen. De daaruit voortkomende ideeën en sug gesties, zijn waar mogelijk, in de afdelingen verder uit gewerkt. Passend in het kwaliteitsverbeteringsproces was het al eerder gestarte project Optimalisering Technologi sche Dienstverlening, waarbij een van de belangrijkste doelen is de kwaliteit van het produkt te verbeteren door de verantwoordelijkheid daarvoor dichter bij de produktiemedewerkers te brengen. Voorlichting en opleiding vormden een belangrijk onderdeel van dit project. Zo werd een brochure en een videofilm over dit onderwerp gemaakt. Communicatie, informatie en stijl van leidinggeven hebben een grote invloed op de kwaliteit van samen werking en daardoor ook op de kwaliteit van het pro dukt. Daarom is in Den Bosch een project gestart waarbinnen alle leidinggevenden tot en met het ni veau van groepsleider deelnemen aan management trainingen. Ook werden er trainingen voorbereid en werd studiemateriaal vervaardigd om in 1988 nieuwe impulsen te geven aan het werkoverleg. Daarbij stre ven wij naar een vorm van werkoverleg, waaraan zo veel mogelijk medewerkers in zo klein mogelijke groepen (b.v. colonnebezetting, storingsploeg) recht streeks kunnen deelnemen. Reorganisatie afdeling Verpakken In de afdeling Verpakken is een start gemaakt met de introductie van de eenhoofdige leiding aan de colon nes. Concreet betekent dit dat, in tegenstelling tot voor die tijd, er sprake is van één groepsleider per colonne, die geassisteerd gaat worden door verpak kingsspecialisten. Voor de functie van verpakkings specialist zijn er intern medewerkers opgeleid. Ook zijn op dit moment nog medewerkers in opleiding voor de functie verpakkingsspecialist. Ook dit project moet geplaatst worden in het kader van kwaliteit. Groepsleiders dienen op termijn meer ruimte te krij gen voor begeleiding van medewerkers. Baas meer op de werkvloer. Ook in de lagerkelder wordt de kwaliteit van het bier goed in de gaten gehouden. De heer A.M. van den Bogaert van de lagerkelder in Den Bosch vertelt over zijn werk: "Alhoewel we met minder mensen zijn gaan werken is de kwaliteit van ons werk en van ons produkt alleen maar vooruit gegaan. Dat is vooral het gevolg van verdergaande automatisering. Moesten we in het verleden bijvoorbeeld zo'n 50 slangen verwisselen, nu zijn het er bijvoorbeeld nog maar 20. En juist door de automatisering maak je minder fouten. Je krijgt sneller signalen dat er iets niet goed is. Ons werk heeft natuurlijk rechtstreeks te maken met de kwaliteit van het pro dukt. Het goed schoonhouden van de leidingen, de slangen en de filters is voor de kwaliteit erg belangrijk. Het is prettig als er direct goed bier in de helderbiertank komt". De heer Van den Bogaert vermeldt dat er heel wat sessies gewijd zijn aan kwaliteitsbewust werken om nog beter bier te maken. Jammer vindt hij het dat de contacten met de colle ga's zijn teruggelopen. "De werkmethodes zijn verbeterd, maar de onderlinge sfeer is verminderd. De mensen van filterkamer 1 en 2 hebben alleen nog telefo nisch contact sinds, als gevolg van een uitbreiding, de schaftkabine weg is. De kelderbierman zien we de hele dienst niet meer. De gezelligheid, toch een belangrijk deel van je werk, is met 50% verminderd.Jammer, maar het is niet anders, zo zet Van den Bogaert de zaken op een rij. Wat hij verder nog kwijt wil heeft vooral te maken met de lei dinggevenden: "Alle chefs moeten volgens mij veel meer bij ons op de afdelingen rondlopen. Dan merken ze wat er speelt; wat er aan schort. Bovendien kunnen wij hen dan ge makkelijker aan hun jasje trekken. Dat komt de kwaliteit van het werk alleen maar ten goede. En: de bedrijfsleider loopt elke dag door z'n bedrijf. Daar spreekt betrokkenheid en kwaliteit uit.

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1987 | | pagina 25