meer functie-gerichte opleiding is algemene veilig heid en veiligheid bij het werken in de eigen functie een essentieeel onderdeel. De medewerking van de veiligheidskundigen tijdens de introductie-cursus is daarbij van groot belang en wordt dan ook erg op prijs gesteld. Naast deze algemene introductie worden specifieke onderwerpen door middel van video-presentaties en geluid-dia-series onder de aandacht van het gehele personeel gebracht. In dit kader kunnen genoemd worden: orde en netheid; dragen van gehoorbescherming; hygiëne moet altijd; toetsing van de algemene kennis van veiligheid en van de Arbowetgeving. Door middel van eenvoudige testen na afloop van de presentatie wordt nagegaan in welke mate het gebo- dene is opgenomen. Getroffen maatregelen Ondanks alle inspanningen kan niet geheel worden voorkomen dat er ongevallen gebeurden. Uit elk ongeval moet echter een les worden geleerd: hoe kan herhaling worden voorkomen. Van groot belang is dan ook dat de ongevallen worden geanalyseerd en dat maatregelen worden getroffen om herhaling te voorkomen. In een onderneming waarin glas het voornaamste verpakkingsmateriaal is, komen snijwonden voor. Veel zorg wordt daarom besteed aan het voorkomen en aan het vinden van de juiste persoonlijke bescher mingsmiddelen. Natte vloeren in produktieruimten zijn vaak glad. Dit kan weereen oorzaak van ongevallen zijn. Bij vervan ging van bedrijfsvloeren wordt dan ook aan dit aspect veel zorg besteed. Transportbanen en -banden worden steeds beter be veiligd om verklemmingen te voorkomen. Gemelde gevaarlijke situaties Ten aanzien van dit onderwerp zijn maar weinig gege vens ontvangen. Genoemd kunnen worden: het risico van onder druk openscheurende bier slangen (besloten is om de slangen eerder te vervangen) ook kijkglazen springen onder de invloed van drukstoten in de leidingen soms kapot (een verbeterde uitvoering van het kijkglas was het resultaat van deze melding) Cijfermatig overzicht Op basis van de Nederlandse norm NEN 3047 van juli 1985 is door de verschillende vestigingen een aantal ongevallen-indexcijfers berekend. In nevenstaande tabel zijn deze samengevoegd. Daarbij zijn de volgende definities gehanteerd: Ongeval met verzuim. Een ongeval dat werkverzuim op de dag of dienst volgende op die van het ongeval tot gevolg heeft. Ongeval zonder verzuim. Een ongeval dat geen ver zuim of werkonderbreking, anders dan op de onge valsdag of dienst tot gevolg heeft. Aantal arbeidsuren. Totaal aantal beschikbare ar beidsuren onder aftrek van zon- en feestdagen, vacanties, roostervrije dagen, etc. Aantal ongevalsdaoen. Aantal dagen afwezig ten ge volge van een ongeval vanaf en met inbegrip van de eerste dienst of dag na die waarop of waarin het onge val is overkomen. I.F. De ongevallenfreguentie: het aantal ongevallen met verzuim gedeeld door het aantal arbeidsuren. De ongevallenfreguentieindex is de ongevallenfrequen tie x 106. I.D. De gemiddelde verzuimduur: het totaal aantal ar beidsuren dat per ongeval verloren ging, gedeeld door het aantal ongevallen met verzuim. LR Het ongevallenverzuimpercentage: het door onge vallen verloren gegane aantal arbeidsuren als percen tage van het totaal aantal beschikbare arbeidsuren.

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1986 | | pagina 53