Heineken Automatiseringsgroep Main-frame, de Centrale Computer Bij de Centrale Computerafdeling in Zoeter- f woude werken 23 mensen, waarvan 15 men sen in een drie-ploegendienst. Vijf dagen per week wordt gewerkt van 07.00 uur tot 15.00 uur, f van 15.00 uur tot 23.00 uur en van 23.00 uur tot 07.00 uur. Binnen Heineken de enige kantoorafdeling met een dergelijk werktijdenpatroon. In de computerwereld is het echter vrij normaal dat er 24 uur per dag gewerkt wordt. Er zijn bedrij ven met een computerbedrijfstijd van 16 uur, daarentegen zijn er ook organisaties die zelfs 7 f dagen per week volcontinu draaien. Doordat gekozen is voor decentralisatie, waar- f bij de verantwoordelijkheid bij de werkmaat schappijen is komen te liggen, functioneert de centrale computer als zogenaamd facilitair be- f drijf: er worden diensten geleverd aan de ge bruikers. De gebruiker bepaalt zelf wat er moet gebeuren. Dat vraagt van beide kanten om een f andere instelling en - soms - een andere werk wijze. 9 Met het huidige pakket aan werkzaamheden is de centrale computer elk uur van de dag in ge- bruik. 's Nachts vindt vooral verwerking van ge gevens plaats; overdag is het zaak voorname lijk de on-line verbindingen in stand te houden, f Dat betekent dat via lijnverbindingen honder den terminals aangesloten zijn, die weer over alle vestigingen verspreid zijn opgesteld. Over- f dag is het ontvangen van via deze terminals ge leverde gegevens en het beantwoorden van de vragen de voornaamste taak van de computer; 0 's nachts worden deze gegevens verder be werkt. De meeste gebruikers kunnen gedurende 12 f uren direct beschikken over computergege vens. Er zijn ook bedrijfsonderdelen die (bijna) dag en nacht toegang hebben tot de centrale computer. Drankenhandels, die 's avonds niet meer werken, kunnen na 19.00 uur geen ge- f bruik meer maken van de computer; het Cen trale Magazijn daarentegen, dat ook 's nachts onderdelen moet kunnen aanleveren en diver- 0 se produktie-afdelingen, kunnen veel langer gebruik maken van het main-frame. Ook de portiers bij de produktiebedrijven kun- 0 nen bijna dag en nacht over de voor hen be langrijke informatie beschikken. Duidelijk is dat de openingstijden per afdeling en groep nogal kunnen verschillen. De medewerkers van de computerafdeling werken 's avonds en 's nachts in een totaal ver laten, donker kantoorgebouw. De rest van het gebouw is dan hermetisch afgesloten. De be drijfskantine is alleen buitenom te bereiken. Speciale voorzieningen zijn er niet op de af de- f ling: wel is er een zithoek, kan er koffie gezet worden en is er een magnetronoven aanwezig waarin meegebrachte etenswaren klaarge- f maakt kunnen worden. De computermedewerkers volgen relatief veel 9 cursussen: de ontwikkelingen staan niet stil en nieuwe machines en apparatuur, nieuwe be sturingsmogelijkheden en toepassingen ver- 9 gen een voortdurende aanpassing en leerpro- ces. De computerruimte wordt wel eens de schoon ste ruimte van het bedrijf genoemd. Aan een dergelijke ruimte worden namelijk nogal zware 0 eisen gesteld wat betreft het schoonhouden. Elk jaar wordt de ruimte bovendien geïnspec teerd op de aanwezigheid van schadelijke stof- 0 fen. In het kader van de nieuwe Arbowetzijn er in 1986 bovendien door de medische dienst geluidsmetingen verricht. Daaruit blijkt dat er 0 van geluidsoverlast géén sprake is. 0 0

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1986 | | pagina 51