Sociaal Jaarverslag 1986 Zij die ons ontvielen Hun nagedachtenis houden wij in ere. Voorwoord In dit Sociaal Jaarverslag wordt uitgebreid aandacht besteed aan informatisering en automatisering. Bei de ontwikkelingen zullen invloed hebben op het werk en de organisatie daarvan. De communicatielijnen zullen korter worden, bestaande functies zullen qua inhoud veranderen en sommige functies zullen ge heel verdwijnen. Vanuit sociaal oogpunt bezien zal een goede begelei ding noodzakelijk zijn. Hierbij zal het zwaartepunt ko men te liggen op scholing, herscholing en het bege leiden van medewerkers naar gewijzigde functies of zelfs nieuwe functies. Het jaar 1986 kenmerkte zich door het verder aantrek ken van de economie. Daling van de werkloosheid was daarvan het gevolg. Ook de arbeidstijdverkor ting, waarop in dit verslag nog uitgebreid wordt inge gaan, heeft een bijdrage geleverd aan het nog steeds grote probleem van de werkloosheid. Wensen tot verdergaande arbeidstijdverkorting zul len kritisch worden bekeken in relatie tot de gevolgen voor de bedrijfsvoering. Uit een in 1986 gehouden enquête onder het middelbaar en hoger personeel is duidelijk naar voren gekomen dat voor grote groepe ringen verdergaande arbeidstijdverkorting ernstige consequenties kan opleveren voorde uitvoering van de werkzaamheden, communicatie en de werkdruk van de medewerkers. Niet in alle gevallen kan dit wor den weggenomen door aanpassing van de organisa tie, met name daar waar het kleine afdelingen betreft, of waar werkzaamheden worden verricht door mede werkers die op de arbeidsmarkt schaars zijn c.q. wor den. Een generieke arbeidstijdverkorting in de toe komst lijkt, gezien de verwachte schaarste op de ar beidsmarkt, niet mogelijk. Er zal eerder - voorzover dat aansluit bij de maatschappelijke ontwikkelingen - gekeken dienen te worden naar selectieve vormen van arbeidstijdverkorting. Hoewel er een oriëntatie heeft plaatsgevonden bin nen onze onderneming over het opnemen van jeug dige werklozen, zal de komende jaren prioriteit wor den gegeven aan de herplaatsing van medewerkers, die als gevolg van de herstructurering binnen de werkmaatschappijen hun functie verliezen. Binnen de samenleving staat onze onderneming re gelmatig in de aandacht. Het beeld zoals dat uit deze Wij betreuren het overlijden van 12 medewerkers: F.A. Möller 10 januari 1986 J.A.M. van de Grint 11 februari 1986 G. van Puffelen 23 februari 1986 G. Mensing 9 maart 1986 A. Michel 10 maart 1986 P. de Jong 17 maart 1986 Tj.G.Spoelstra 19 maart 1986 S.Chab 17 juli 1986 Joh. Rietberg 3 november 1986 Joh. A. Kienstra 28 november 1986 HA de Wit 2 december 1986 Mw. H. Heidelberg-Visser 25 december 1986

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1986 | | pagina 4