Sociaal Jaarverslag 1986 Ontwerpen met de computer Het constructiebureau van H. T.B. maakt sinds 1984 gebruik van het C.A.D.-systeem. C.A.D. staat voor Computer Aided Design wat wilzeg- gen dat ontwerpen gemaakt worden met de computer. De ontwerpen betreffen nieuwe ver pakkingen, maar ook bijvoorbeeld een nieuwe f brouwerij, ergens in de wereld. Het construc- tiebureau werkt voor alle vestigingen, waar ook ter wereld. r De medewerkers werken met grafische scher men en zitten nu heel wat minder achter het te kenbord dan in het verleden. Dat betekent ook r dat men zich een heel andere wijze van werken heeft moeten eigen maken: de overbodige bal- last in de werkzaamheden is weggevallen. De grafische schermen bieden de mogelijkheid optimaal gebruik te maken van de capaciteiten op de afdeling. Potlood en lineaal zijn niet meer nodig; de machine tekent en de man achter het systeem geeft daartoe opdrachten. Het een- f voudige(re) werk is daardoor komen te verval len. Ook qua opleiding stelt dit andere eisen aan de f medewerkers. Na een basisopleiding en trai ning duurt het enige tijd voordat men goed kan omgaan met het systeem. Ongeveer 50% van f de mensen heeft een M. IS. -opleiding; 50% komt van de H.TS. Er is de laatste jaren een lich te verschuiving te zien naar het H.TS.-niveau. f Aan "vastemedewerkers werken er 13 op het constructiebureau, aangevuld met 7 externe medewerkers, terwijl bij pieken ook veel werk wordt uitbesteed aan ingenieursbureau's. In het verleden had iedereen z'n eigen teken- f bord, nu staan er ook drie zogenaamde werk stations (in de toekomst zullen het er zes wor den), waar beurtelings aan gewerkt wordt, f Het streven is dat iedereen niet langer dan een halve dag achter elkaar aan het systeem zit. Geprobeerd wordt het maximale rendement te 0 halen uit elk werkstation (grafisch scherm). Doordat de voorbereidingen al achter de rug zijn op het moment dat met het scherm ge werkt gaat worden, kan men meer inhoudelijk met het werk bezig zijn. Dat verhoogt niet al- leen de kwaliteit van het werk, maar bovendien kan aan de opdrachtgever meer service gege ven worden. Sinds de invoering van de grafi- f sche schermen is het takenpakket van de afde ling uitgebreid. Tekenborden, nu al voor 30% vervangen door <P> grafische schermen, zullen langzamerhand to taal vervangen worden. Gehoopt wordt dat dat binnen 5 jaar voor 80 tot 90% gerealiseerd is. Opdrachten variëren van het ontwerpen van een nieuwe brouwerij tot het doorlichten van een nieuw krat. Bij een nieuwe brouwerij, die driedimensionaal kan worden afgebeeld, gaat het om de opstelling van de machines, de ap paratuur en de leidingen. Kortom de bouw van de installatie. Voordat bekend was hoe het nieuwe krat eruit f zou gaan zien was aan de hand van de gege vens al een driedimensionale afbeelding ge maakt. Ook de nieuwe flesjes zijn op die ma- nier gecheckt. Het constructiebureau heeft een opzoeksysteem voortekeningen, en is be zig het opzoeken van documenten te automati- f seren zodat een document op elk beeld scherm opgeroepen kan worden. Het op de computer zetten van het archief, alle documenten en tekeningen die in het verleden zijn gemaakt, zal nog wel enkele jaren op zich laten wachten. Een project dat net gestart is, is het via de computer vastleggen van alle gege vens over flessen die voor Produktie Bier in Nederland gebruikt worden. De bedoeling is om zo te komen tot standaardisatie van fles sen. Datzelfde gaat gebeuren met dozen en blikjes, terwijl voor de etiketten dat inmiddels gerealiseerd is.

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1986 | | pagina 48