Heineken Nederland B.V. overleg gevoerd met de werknemersorganisaties. De ondernemingsraad werd in de gelegenheid ge steld externe adviseurs in te schakelen teneinde te onderzoeken of het besluit tot bedrijfsbeëindiging goed was onderbouwd. Na veel en zorgvuldig over leg bracht de ondernemingsraad in september een positief advies uit. Uiteraard brengt de sluiting een groot aantal conse quenties met zich mee voor allen die op de brouwerij werkzaam zijn. Hiertoe werd een Sociaal Plan opge steld met als uitgangspunt dat niemand gedwongen ontslagen zou worden. De inhoud van de Regeling Overplaatsing Wegens Organisatorische Redenen (R.O.W.O.R.) is op iedereen van toepassing. Zij die ouder zijn dan 571/2 jaar kunnen gebruik maken van de afvloeiingsregeling. De overige medewerkers zullen worden overgeplaatst naar andere vestigingen, veelal naarZoeterwoude. Overplaatsing zal zoveel mo gelijk plaatsvinden in reëel gebudgetteerde functies. In dit kader worden veelvuldig functies op andere vesti gingen gereserveerd. De op de brouwerij werkzame buitenlandse werkne mers kunnen op vrijwillige basis gebruik maken van een remigratieregeling. Voor zover noodzakelijk worden, ten behoeve van een goede vervulling van de nieuwe functie elders, extra opleidingsfaciliteiten ter beschikking gesteld. Tevens is een begeleidingscommissie ingesteld die de bedrijfs leiding adviseert over de sociale gevolgen die voort vloeien uit de sluiting. In de laatste maanden van 1986 werden gesprekken gevoerd met alle medewerkers om met de aldus ver kregen informatie een optimale begeleiding bij over plaatsing en afvloeiing te kunnen bieden. Met de overige vestigingen - met name Produktie Zoe- terwoude - vindt frequente afstemming plaats over de te realiseren overplaatsingen, waarbij het belangrijkste uitgangspunt is dat de juiste man op de juiste plaats dient te komen. Omschakeling van 30 cl. naar 50 cl. flesproduktie In september 1985 werd een adviesaanvraag aan de ondernemingsraad gezonden over de overgang van 30 cl. naar 50 cl. flesproduktie in een tweeploegen dienst in de Amsterdamse brouwerij en de daarmee samenhangende sluiting van het Distributiecentrum Bullewijk. Begin 1986 werd hierover door de ondernemings raad positief geadviseerd. De overgang naar 50 cl. flesproduktie werd in september 1986 gerealiseerd. Een 36-tal arbeidsplaatsen kwam te vervallen. Ten gevolge van natuurlijk verloop werd uiteindelijk slechts een 15-tal medewerkers overtollig. Deze von den allemaal een nieuwe arbeidsplaats in de vesti ging Zoeterwoude. Opleidingen In het kader van de sluiting van de vestiging is een aantal opleidingen geïntensiveerd. Deze lagen voor namelijk op het gebied van de procestechnische op leidingen voor produktiemedewerkers uit de afdeling Verpakken, op het gebied van technische opleidin gen voor medewerkers uit de storingsdienst en op het gebied van automatisering. Van de buitenlandse werknemers die deelnamen aan de interne cursus Nederlands, volgt nu ongeveer 40% een externe cursus Nederlands. Arbeidsomstandigheden Binnen het chemicaliënmagazijn heeft een herinde ling van de chemicaliën plaatsgehad, waarbij veel aandacht is besteed aan verbetering van de informa tie over de chemicaliën. Binnen de technische dienst is door middel van een aantal toetsingen de kennis omtrent veiligheid verder verhoogd. Binnen de afdeling Verpakken heeft een speciale ac tie plaatsgevonden om het gebruik van werkhand schoenen te stimuleren. Het verstrekkingspakket werkhandschoenen en veiligheidsschoenen is om kwalitatieve redenen ingrijpend gewijzigd. Ondernemingsraad De ondernemingsraad kreeg in 1986 niet alleen de adviesaanvraag over de wijziging van de omschake ling van 30 cl. naar 50 cl. flesproduktie en de daarmee samenhangende sluiting van het Distributiecentrum Bullewijk te behandelen, maar diende ook advies te geven over de aanvraag inzake de voorgenomen slui ting van de brouwerij met de daaraan gekoppelde zwaarwegende personele consequenties. Beide aanvragen werden in een constructieve sfeer op zorgvuldige wijze afgehandeld. 27

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1986 | | pagina 29