Heineken Nederlands Beheer B.V. Bedrijfsgezondheidsdienst Vanuit de bedrijfsgezondheidsdienst werd veel aan dacht besteed aan de verdere opbouw en uitvoering van het "Alcohol en Werk"- beleid. Een belangrijk doel hierbij is het uit de taboesfeer halen van het on derwerp alcoholmisbruik. Voorheen werden alcohol problemen bij medewerkers veelal zichtbaar doordat in het werk of functioneren problemen ontstonden of door ziekmeldingen met eventuele doorloop naar een WA.O.-positie.Het is verheugend datnuvanuit al le bedrijfsgezondheidsdiensten gemeld kan worden, dat medewerkers met een alcoholprobleem via exter ne hulpverlenings instanties mede begeleid worden door de bedrijfsarts. In enkele gevallen werd recht streeks door de medewerkers contact gezocht met de B.G.D. of bedrijfsarts. Voor de bedrijfsartsen werd duidelijk dat voor het actief betrokken zijn in de uit voering van het "Alcohol en Werk"-beleid extra ken nis en ervaring nodig is. In samenwerking met de functionarissen van de F.Z.A. (Federatie van instellin gen voor alcohol en drugs) werd een training georga niseerd voor de bedrijfsartsen. Ook in de komende tijd zal aan dit onderwerp de nodige aandacht be steed worden. Gezamenlijk zal getracht worden die medewerkers die problemen hebben met verantwoord alcoholge bruik te helpen; het vertrouwen dat men na een ge slaagde hulpperiode in principe in de eigen functie te rug kan keren, zal hieraan bijdragen. Het gehoorbeschermingsprogramma blijft een be langrijke plaats innemen in het bedrijfsgeneeskundig beleid. In 1986 is een inventarisatie gemaakt van de resultaten van de gehoormetingen. Geconstateerd moest worden dat in verschillende vestigingen ach terstanden bestonden en dat in de regelmaat waarin voorheen werd gemeten lacunes waren geslopen. Dit laatste was vooral het geval in de vestiging Zoeter- woude. Inmiddels is een groot gedeelte van de ach terstand ingelopen; de verwachting is dat einde 1987 het programma "bij" zal zijn. Bewerking van gege vens toont aan dat gehoorbeschermingsmiddelen dikwijls slecht worden gebruikt; het geven van uitleg over de meetresultaten en het geven van adviezen blijft geboden. De belangrijkste conclusie is natuurlijk dat gestreefd moet worden naar een technische op lossing van het probleem: het terugbrengen van ge luidsniveaus naar een zo laag mogelijke waarde. In samenwerking met de afdeling "Biomechanica" van de Erasmus Universiteit te Rotterdam, de afde ling Physieke Distributie Nederland en de B.G.D., werd een onderzoek uitgevoerd naar de belasting van medewerkers bij de drankenhandels die fusten bier "handlen"; de conclusie hierbij was dat dit "handlen" in principe niet rugkwetsend is. Wel zal er naar gestreefd moeten worden een aantal verbeterin gen te realiseren in het transporttraject drankenhan del-afleveradres. Vanuit bedrijfsgeneeskundig oog punt blijft het "handlen" van 50 liter-fusten aandacht vragen. Voor 1987 is gepland een vervolg te geven aan het onderzoek door het geven van til- en andere instructies. Met de uitgave van de brochure "Werken met beeld schermen" wordt aandacht besteed aan de omstan digheden waaronder met beeldschermen gewerkt wordt. Door het opvolgen van richtlijnen over de in richting van de werkplaats met een beeldscherm, kan een aantal hinderlijke klachten voorkomen worden. Het periodiek geneeskundig onderzoek vond weer plaats in alle vestigingen: regelmatig werden in nage-

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1986 | | pagina 17