Sociaal Jaarverslag 1986 tie-evaluaties nimmer de plaats in kunnen nemen van de definitieve evaluaties (daarvoor is de basis-infor matie te beperkt) zijn zij een goed middel om op korte termijn aan de organisatie informatie te verschaffen over de verhoudingen in functiezwaarte. Scheiding functie-functioneren Functie-analyse is het beschrijven van functies en vervolgens het vastleggen van de relatieve rangorde in functiezwaarte. Hoe de medewerkers zelf functio neren (meer of minder dan de taakstelling) mag geen invloed hebben op het vaststellen van de functie zwaarte. Functieclassificatie richt zich op de werkzaamheden die binnen de functie moeten worden verricht; de wij ze van persoonlijk functioneren blijft dus buiten be schouwing. Deze scheiding, functie/ functioneren, waarborgt een objectieve bepaling van de zwaarte van de func tie. Ook in het kader van een objectieve persoonsbe oordeling is deze scheiding belangrijk. Zonder een objectief inzicht in de zwaarte en omvang van de functie is een goede beoordeling van het functione ren van de beoordeelde veelal niet mogelijk. van aanpassingen van bestaande organisaties. Vaak is er geen sprake van een ingrijpende reorganisatie, maar zijn het (her)indelingen van taken en verant woordelijkheden waardoor nieuwe functiebeschrij vingen moeten worden opgesteld. In die gevallen waarbij er wel sprake is van ingrijpende aanpassin gen in de organisatie is het vaak moeilijk alle benodig de informatie te verzamelen. De betreffende afdeling die reorganiseert heeft vaak nog niet alle taken in de tail verdeeld. Beschrijving en evaluatie van de func ties in deze situaties is daarom vaak complex en tijd rovend. Meestal zijn de functies nog "in ontwikke ling" en dus aan veranderingen onderhevig. Om in deze situaties op korte termijn uitsluitsel te ge ven over de zwaarte van functies worden deze soms indicatief geëvalueerd. Indicatieve evaluaties komen tot stand op basis van voorlopige informatie, opdat met behulp deze indicaties werving en selectie kan plaatsvinden. In een later stadium worden deze func ties alsnog beschreven en volgt een definitief evalua tieresultaat. Dit evaluatieresultaat kan afwijken van de indicatieve evaluatie, al naar gelang de functie tus sentijds is gewijzigd. Hoewel deze indicatieve func- Om een indruk te geven van de omvang van de activi teiten volgen hier enkele kwantitatieve gegevens: er zijn in het afgelopen jaar 250 functies aangemeld en in behandeling genomen, 220 functies volledig afge wikkeld en 12 beroepen tegen afgegeven functie groepindelingen behandeld (exclusief de HAY-be- roepen).

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1986 | | pagina 16