individu en organisatie optimaal op elkaar kunnen worden afgestemd. BEDRIJFSGEZONDHEIDSDIENST In het streven het bedrijfsgeneeskun dig beleid en de uitvoering daarvan Niet altijd zijn de evaluatieresultaten van een ieder bevredigend. Vooral wanneer grote delen van een organi satie opnieuw worden beschreven, worden verschuivingen in de functie- zwaarte zichtbaar. Het verleggen van accenten in een organisatie, waar door een aantal functies wordt ver zwaard, heeft vaak gelijktijdig tot gevolg dat andere functies (die tot op dat moment als even zwaar werden beschouwd) aan functiezwaarte inboeten. In dergelijke gevallen wordt er naar gestreefd om binnen de mogelijkheden van de bestaande organisatie oplossingen te vinden opdat de juiste man/vrouw op de juiste plaats kan worden geplaatst. Bij loopbaanontwikkeling ligt het accent, uitgaande van de mogelijkheden van de organisatie, op het aangeven van de juiste man/vrouw; door functie-en organisatieanalyses kunnen de (on)mogelijkheden van bestaande en nieuwe organisaties worden aangege ven, waardoor vraag en aanbod van op elkaar af te stemmen, is er in 1985 regelmatig overleg gevoerd tussen de bedrijfsartsen van de bedrijfsgezond heidsdiensten van de verschillende werkmaatschappijen. In het kader van de visie 'Alcohol en Werk' is regelmatig deel genomen aan voorlichtingsbij- getracht de betrokken medewerker voor deskundige hulp te verwijzen naar externe instanties in overleg met de huisarts. Ook in de verdere voor lichtingscampagne en realisering van het beleid zal de Bedrijfsgezondheids dienst een actieve rol blijven spelen. Ook het gehoorbeschermingspro- gramma verdient in het bedrijfsge neeskundigprogramma een belang rijke plaats. Hoewel in de afgelopen jaren veel werd bereikt door installatie van nieuwe, geluidsarmere machines, het omkasten van oude machines en het aanbrengen van geluidsabsorbe- rende platen, plafonds en wanden, zijn nog op veel plaatsen in de produk- tie geluidsniveaus meetbaar waarbij gehoorbeschermingsmiddelen gebruikt moeten worden. Door audio- metrisch onderzoek (gehoortest) van de medewerker wordt nagegaan wat het resultaat van deze maatregelen is. Nog teveel moet tijdens dit onder zoek geconstateerd worden dat men eenkomsten om met name medische aspecten toe te lichten en/of vragen over dit onderwerp te beantwoorden. Door voorlichting te geven over ver standig alcoholgebruik is getracht een preventief beleid te realiseren ten aanzien van alcoholmisbruik. Bij signa lering van alcoholproblematiek wordt nemer optimaal te begeleiden. In de verslaggeving van de audiometrie- resultaten wordt hierop dan ook de nadruk gelegd. Meer dan voorheen werden in per soonlijke gesprekken van onder- wel kennis heeft van de gehoorscha- deproblematiek, maar dat deson danks lichtvaardig wordt omgespron gen met het gebruik van ter beschik king gestelde gehoorbeschermings middelen. Naast algemene voorlich ting over dit onderwerp zal daarom gestreefd worden de individuele werk- zochte medewerkers met de bedrijfs arts resultaten van het periodiek geneeskundig onderzoek (COPIH) besproken; de waardering voor een dergelijk onderzoek blijft onveranderd hoog. Werkplek en werkomstandighe den kregen aandacht door bezoeken van en zo nodig onderzoek door de bedrijfsarts. Samenwerking met veilig heidsfunctionarissen en manage ment, maar ook met individuele werk nemers en ondernemingsraden is hierbij onontbeerlijk. Goede werkom standigheden bevorderen de veilig heid en zijn een belangrijke factor in de bestrijding van verzuim doorziekte en ongevallen. Kennis van de werk plek en organisatie blijft voor de bedrijfsarts een belangrijke voor waarde om de werknemer tijdens arbeidsongeschiktheid te kunnen begeleiden. Het ziekteverzuim kreeg veel aandacht; in Zoeterwoude werd gestart met een uniforme codering van ziekte-oorzaken. Het doel hiervan is na te gaan of groepskenmerken bij verzuim geregistreerd kunnen wor den en of het zo mogelijk is tot ver dere preventie van ziekte te komen. Een onderzoek bij bedrijfsgezond heidsdiensten van andere grote ondernemingen moet uitwijzen op welke wijze informatisering binnen de bedrijfsgezondheidszorg een rol kan spelen, waarbij ook punten als privacy en medische geheimhouding belang rijke onderzoekspunten zijn.

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1985 | | pagina 7