ONDERZOEK STRUCTUREEL RENDEMENTSHERSTEL 1985 kan gekenschetst worden als een jaar waarin intensief gezocht is naar een passend antwoord op de onder druk staande rentabiliteitsont- wikkeling waarmee Vrumona reeds enige jaren geconfronteerd wordt. Ondanks grote inzet van manage ment en medewerkers, kostenbespa rende maatregelen en een positieve afzetontwikkeling in het binnenland en bij export, moest geconstateerd worden dat de toekomstige rentabili- teitsontwikkeling bij ongewijzigd beleid een zorgelijk beeld zou blijven geven. Dit was ook de conclusie van een uitVrumona-medewerkers bestaande werkgroep, die onder methodische werkbegeleiding van een extern trainingsinstituut, een onderzoek heeft gedaan naar strategi sche opties op korte en lange termijn die zouden moeten leiden tot verbe tering van de positie van Vrumona. Mede op grond daarvan besloot de directie een advies in te winnen van een organisatie-adviesbureau. Na positief advies daaromtrent van de ondernemingsraad werd in maart 1985 het organisatie-adviesbureau Horringa De Koning opdracht gege ven een advies uitte brengen over de maatregelen die zouden moeten lei den tot een structureel rendements herstel van Vrumona. Gedurende de periode van het onderzoek werd aan de directie, management en onderne mingsraad periodiek verslag uitge bracht door het organisatiebureau omtrent haar bevindingen, waarna in juli 1985 een definitief advies aan de directie werd uitgebracht. Naar aan leiding van dit advies werd door de directie in september 1985 een aan tal herstructureringsvoorstellen gefor muleerd die aan het gehele personeel werden medegedeeld en ter advies aan de ondernemingsraad werden voorgelegd. Uitgangspunten voor deze herstructu reringsvoorstellen waren: - Heineken wenst actief te blijven in de frisdranken. - Gestreefd moet worden naar een bedrijfsresultaat dat vergelijkbaar is met dat van een goedlopend Neder lands frisdrankenbedrijf. Het gehele personeel werd zowel schriftelijk als mondeling op de hoogte gebracht van de voorgeno men besluiten. Ook werden deze plan nen met de vakbonden besproken. VACATUREVERVULLING Anticiperend op een mogelijke afslan kingais gevolg van de besluiten die te verwachten waren in het kader van het structureel rendementsherstel, werd het aannamebeleid hierop afge stemd. In geval van vacatures is in eer ste instantie getracht dit op te lossen door interne overplaatsingen. In die gevallen waar extern moest worden geworven, is waar mogelijk een tijde lijk dienstverband overeengekomen. In verband met de opstart van de nieuwe colonne 5, alsmede om reden van niet te voorziene exportorders, moest regelmatig tijdelijk personeel worden ingehuurd. ONDERNEMINGSRAAD In april 1985 vond de verkiezing plaats voor de nieuwe zittingsperiode van de ondernemingsraad. Acht van de elf leden die voordien in de onder nemingsraad zitting hadden, werden opnieuw gekozen. Mede gezien het feit dat de komende jaren nog veel bij Vrumona moet gebeuren, is het van belang dat continuïteit in het functio neren van de ondernemingsraad aan wezig is. Uiteraard werd veel overleg gepleegd, zowel formeel als infor meel, omtrent de herstructurerings plannen. Dit overleg kenmerkte zich als constructief en het verliep steeds in een goede sfeer. In totaal vonden negen overlegvergaderingen plaats, waarvan twee extra vergaderingen in verband met de herstructurerings- plannen.Tweeëntwintig adviesaanvra gen werden behandeld: negentien ter zake budgetaanvragen, één terzake onderzoek structureel rendements herstel Vrumona, één terzake efficiën- tie-onderzoekadministratieve proces sen binnen E.FI. en één terzake voor genomen besluiten rendementsvoor- stel Vrumona. Onder de negentien adviesaanvragen terzake budgetaan vragen bevonden zich drie zoge naamde sociale investeringen, te weten: klimaatverbetering Bottelarij, geluidsbestrijding en een geluidsin stallatie met gehoorkappen. De ondernemingsraad werd om instem ming gevraagd over het voorstel Arbeidstijdverkorting 1986. SAMENWERKING MET DRANKEN INDUSTRIE SITTARD B.V. Eind 1984 werd overeenstemming bereikt over de samenwerkingsvorm tussen Vrumona B.V en de Drankenin dustrie Sittard B.V, waarbij Vrumona met een minderheidsbelang partici peert in de Drankenindustrie Sittard B.V Door deze samenwerking, waarbij laatstgenoemde in licentie een aantal van onze dranken gaat produceren en in haar assortiment gaat opnemen, kan Vrumona een belangrijke uitbrei ding van haar afzet in de Limburgse horeca-markt realiseren. De belangrijkste voorstellen hadden betrekking op: - Aanpassing van de marketingstra tegie, waardoor tevens de verkoop organisaties Thuisverbruik en Horeca moesten worden aange past. - Kostenvermindering in Produktie, verdere automatisering en verbete ring van de efficiëntie, alsmede inkrimping van het exportassorti ment. - Verdere automatisering van de financieel-economische en admini stratieve afdelingen. Deze voorgenomen besluiten zullen bij navolging leiden tot een afname van de personeelsbezetting met 110 medewerkers over de periode 1986 t/m 1988. Deze afname is als volgt verdeeld: Marketing/Verkoop 29, Produktie 72, E.FI. 6 en Personeelszaken 3. Met betrekking tot de personeelsin krimping werd een Sociaal Plan opge steld, waarvan de Regeling Overplaat sing Wegens Organisatorische Rede nen (R.O.W.O.R.) het hoofdbestand deel uitmaakt. In principe zal voor iedere medewerker wiens functie komt te vervallen binnen Heineken Nederlands Beheer worden gezocht naar een passende werkkring. In een extra overlegvergadering, die werd gehouden op 22 november 1985, heeft de ondernemingsraad een aantal positieve deeladviezen uit gebracht, waardoor er op korte ter mijn een afslanking zal plaatsvinden met 35 medewerkers. Over een aan tal aspecten van de herstructurerings- besluiten zal na verdere uitdieping nader overleg met de ondernemings raad plaatsvinden. VERBIIR fHU«/.SS£K i OR/

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1985 | | pagina 14