A rz u r*. ooral de organisatie gerichte loopbaanontwikkeling kan een goed hulpmiddel zijn om de wensen van in dividuen en organisatie opeen vroegtij dig moment voor een ieder inzichte lijk te maken. Het opzetten van derge lijke modellen is zeer arbeidsintensief, niet alleen voor de afdeling Loop- Daanontwikkeling, maar ook voor zowel de betreffende afdeling die in schema wordt gebracht, als voor de begeleidende operationele perso- neeldienst. Veel tijd en inspanning vergt het analyseren en vervolgens in kaart brengen van de verschillende taken en activiteiten. Daarna kan in overleg met het betreffende manage ment en de personeelsorganisatie, zowel het loopbaanmodel worden ontwikkeld als de eisen voor de ver schillende (groepen van) functies wor den geformuleerd. Een goed voor beeld van een dergelijke aanpak is het personeelsbegeleidingsplan, dat op initiatief van de betreffende afdelings leiding in nauwe samenwerking met de Plaatselijke Personeeldienst voor de afdeling Verpakken in 's-Hertogen- bosch is ontwikkeld. Een dergelijk per soneelsbegeleidingsplan bestaat niet alleen uit een omschrijving van een loopbaanplan of promotieschema. Het geeft tevens aan hoe en op welke wijze men van de ene naar de andere functie kan overgaan. Als onderdeel van dit plan is tevens een beoorde lingssysteem voor CAO-functies ont wikkeld, waarbij op een inzichtelijke wijze aan een beoordeling gestalte wordt gegeven. Aangezien de meeste werkzaamheden van de afdeling Loopbaanontwikkeling individueel zijn gericht, valt geen compleet over zicht van de afdelingsactiviteiten te geven. Het afgelopen jaar zijn ruim 200 interne vacatures verwerkt in de vacaturekrant. Voor de extern geplaatste advertenties werd zo'n 50 keer bemiddeld. Via de advies- en beslissingscommissies zijn bijna 70 functionarissen geplaatst, terwijl 5 nieuwe medewerkers zijn aangetrok ken als Management Trainee. Er zijn advies- en beslissingscommissies gevormd voor de disciplines Produk- tie/HTB, Commercie en EFI/HAG. Van deze commissies maakt de hoog ste leiding van de verschillende disci plines van de drie Nederlandse werk maatschappijen deel uit. Zij beslissen Tjr -• ten aanzien van benoemingen voor de middenkaderfuncties en brengen aan de directie's advies uit ter zake van benoemingen in hogere kader functies. Bij Heineken kennen we twee systemen om de voorkomende functies te waarderen. Voor de func tiegroepen 1 t/m 17 wordt het Univer seel Systeem voor Functiewaardering (USF) toegepast. Voor de functiegroe pen 20 en hoger wordt een ander sys teem gehanteerd. Was dit voorheen de 'Heineken Huismethode', sinds januari 1984 is dit de Hay-methode. De introductie van de Hay-methode gebeurt per discipline zodat binnen een afgebakend gebied vrijwel gelijk tijdig alle functies worden beschreven en vervolgens geanalyseerd. Door deze aanpak zijn we in staat de func ties in relatie tot de organisatie als geheel te analyseren. Dat heeft een positief effect op de kwaliteit van zowel de opgestelde functiebeschrij ving als het evaluatieresultaat. Een dergelijk omvangrijk project waarin alle functies in de functiegroepen 20, 25 en 30 worden beschreven en geë valueerd vergt veel tijd; niet alleen van de afdeling Functieclassificatie maar ook van de organisatie. De nieuw te beschrijven en te evalueren functies worden vergeleken met de zoge noemde 'referentiefuncties'. Dit zijn circa 35, beschreven functies, gese lecteerd uit alle disciplines en functie groepen. Zij dienen als voorbeeld en uitgangspunt bij de later te waarderen functies. Zo hanteren de diverse eva luatiecommissies, die per vakdisci pline (te weten Technisch, Commer cie, EFI) zijn ingesteld, dezelfde uit gangspunten bij het beschouwen van de evaluatieresultaten. Zo wordt een objectieve hantering van de Hay- methode gewaarborgd. Opdat het project in circa 2 jaar kan worden afgerond, is een tweetal medewer kers van de operationele personeel- diensten voor de duur van het project aan de afdeling toegevoegd. De opge dane ervaringen bij het beschrijven van de functies zijn in het algemeen gunstigte noemen. Vooral het werken met de vragenlijsten wordt als positief ervaren. Zowel functiehouder als functie-analist kunnen zich door de reeds ingevulde vragenlijst beter voorbereiden op het interview. De eerste resultaten van de Hay-evalua- ties bevestigen de binnen Heineken bestaande opvattingen over de rang orde en de rechtvaardigheid met betrekking tot het verschil in functie- zwaarte. De activiteiten voor de func tiegroepen 1 t/m 17 zijn onvermin derd voortgegaan. Het werkaanbod voor deze groepen neemt eerder toe dan af. Een verheugende ontwikkeling is het feit dat in toenemende mate functie-analyse wordt toegepast als een instrumenteel middel. De gege vens die beschikbaar komen uit de functie-analyse en -evaluatie worden niet langer uitsluitend gehanteerd om rangorde in functiezwaarte te bepa len. Zij worden ook en soms vooral gebruikt om een duidelijker beeld te verschaffen in organisatorische rela ties. Gevolg is dat de beschikbaar gestelde informatie kan worden gebruikt om knelpunten te analyseren waardoor een aanzet kan worden gegeven tot mogelijke oplossingen. Om een beeld te verschaffen van de omvang van de activiteiten zij slechts vermeld dat het afgelopen jaar 250 functies zijn beschreven en gewogen, waarvan het ongeveer de helft Hay- beschrijvingen betrof. Rond de 300 functies waren aan het eind van het jaar in behandeling. 7/

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1984 | | pagina 6