In 1984 deed zich meer en meer de behoefte gevoelen beter geïnfor meerd te zijn omtrent zaken die de medewerkers werkelijk van belang vinden bij de formulering en vaststel ling van het Sociaal Beleid. In overleg met de Centrale Ondernemingsraad werden de eerste stappen gezet om te komen tot een personeelsonder- zoek. In het verleden heeft de rege ring studies laten verrichten met als doel te komen tot een uniformering van de sociale verzekeringswetgeving (de commissie Veldkamp). De com missie heeft haar werkzaamheden al een geruime tijd geleden afgerond. Zoals het er nu uitziet, is het zeer de vraag of de resultaten van deze onderzoeken gevolgd zullen gaan worden. Het laat zich eerder aanzien dat de overheid doende is het niveau van de diverse sociale verzekerings wetten te verlagen. Onze onderne ming kent een aantal sociale regelin gen voor niet-actieven, waarvan de inhoud mede is afgestemd op de diverse sociale verzekeringswetten. Het is om die reden van steeds meer belang de effecten van overheids maatregelen in de nettosfeer nauw lettend te volgen. Verwacht mag wor den dat op niet al te lange termijn een en ander zal resulteren in concrete voorstellen teneinde te komen tot duidelijker toepasbare sociale rege lingen in onze onderneming. In de afgelopen periode bleken in het overleg met werknemersorganisaties nog bepaalde misverstanden met betrekking tot de Regeling Overplaat sing Wegens Organisatorische Rede nen (ROWOR) te bestaan. Deze kon den in goed overleg worden wegge nomen. De ROWOR is inmiddels ondertekend en heeft terugwerkende kracht gekregen tot 1 mei 1983. De Nota Sociaal Plan werd in het verslag jaar geactualiseerd en zal op korte termijn in een aangepaste versie wor den uitgebracht. CTV zette bij het vormgeven van de opleidingsactiviteiten in 1984 de ont wikkelingslijn van de afgelopen jaren voort. Belangrijkste kenmerken hier van zijn: - het benadrukken van de eigen ver antwoordelijkheid van medewer kers én leidinggevenden voor oplei ding en training; - opleidingen gebruiken als middel om de binnen Heineken aanwezige kennis over te dragen aan de gebruikers ervan; - het inschakelen van externe des kundigen om nieuwe inzichten te verwerven. De taak van CTV is primair het ontwik kelen van opleidingsprogramma's, het signaleren van belangrijke ver schijnselen op de opleidingsmarkt en het adviseren van management en opleidingsfunctionarissen. Daarnaast worden vele individuele adviezen gegeven. Het beleid is erop gericht de uitvoering van activiteiten zoveel mogelijk in en door de organisatie zelf te laten plaatsvinden. Steeds sterker wordt de behoefte gevoeld tot een planmatige en doelgerichte aanpak van opleidingsactiviteiten. Planmatig wil in dit verband zeggen dat per afde ling of bedrijfsonderdeel systema tisch onderzocht wordt welke oplei dingsbehoeften er bestaan en op welke wijze hierin voorzien dient te worden. Hierbij zal zowel gekeken moeten worden naar de eisen die ont wikkelingen binnen de organisatie en buiten de organisatie (marktontwikke lingen) aan medewerkers stellen. Doelgericht betekent dat program ma's moeten zijn afgestemd op de specifieke omstandigheden van het betreffende bedrijfsonderdeel en dat meetpunten ten aanzien van de resul taten vastgesteld worden. Met andere woorden: kosten en baten die nen zowel voor de onderneming als voor de betrokken medewerker met elkaar in evenwicht te zijn. In 1984 werd binnen CTV een eerste aanzet gegeven voor de totstandko mingvan een opleidingsplan informa tisering. Hiertoe werd de functie Infor matica Opleidingen ingesteld. Het opleidingsplan informatisering wordt beschouwd als een wezenlijk onder deel van het proces van informatise ring dat zich binnen de Nederlandse organisatie voltrekt. Vrijwel alle mede werkers zullen in de toekomst op eni gerlei wijze hierbij betrokken zijn en zullen op dit gebied dus kennis en inzicht dienen te verwerven. De belangrijkste opleidingsactiviteiten die in 1984 plaatsvonden waren: - Scholingen bijscholing van (toe komstig) leidinggevend personeel in de produktie/technische sector in zowel binnen- als buitenland. De hiertoe in het leven geroepen "ka- derschool", waarover wij in het vorige jaarverslag schreven, werd verder uitgebouwd. Deze op de praktijk afgestemde vaktechnische opleiding wordt geheel door Heine ken medewerkers verzorgd. - In verband met de toenemende internationalisatie van onze onder neming is er een sterk toegenomen behoefte aan taalcursussen Engels, Frans en Spaans. Incidenteel wer den ook cursussen in andere talen gegeven.

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1984 | | pagina 4