16 L Produktie Bier/ Zoeterwoude. In 1984 heeft de wijze waarop in de toekomst ATV zou moeten worden ingevoerd veel voorbereiding en aan dacht gevraagd. Produktie Bier te Zoeterwoude nam in dit kader een bij zondere plaats in omdat daar per 1 januari 1986 een vier-ploegendienst, waarin ook op zaterdag wordt gewerkt, wordt ingevoerd. In het voor jaar van 1984 werd een werkgroep ingesteld die werd belast met het voorbereiden van de medewerkers in drie-ploegendienst op deze voor hen zo belangrijke verandering. In de maanden april en mei werd aan alle drie-ploegendienst-medewerkers een presentatie gegeven over deze toe komstige veranderingen. Hierbij werd gebruik gemaakt van een videofilm. In oktober 1984 werd vervolgens een enquête gehouden om na te gaan welk vier-ploegendienstrooster het meest wenselijk wordt geacht. De betreffende medewerkers konden een keuze maken uit zeven mogelijke vier-ploegendienstroosters. Uit de enquête bleek één van de mogelijke roosters duidelijk de voorkeurte heb ben. Dit rooster werd in december ter instemming aan de ondernemings raad voorgelegd. Per 1 januari 1985 gaan de vijf-ploe gendienstmedewerkers gemiddeld 33,6 uur per week werken. Ook deze groep van medewerkers heeft zich door middel van een enquête uitge sproken over een volcontinudienst- rooster. Dit rooster heeft inmiddels de instemming van de ondernemings raad verkregen. De gekozen roosters zullen voorlopig één jaar worden toe gepast. In de loop van het proefjaar zal opnieuw door middel van een enquête bij de betrokken medewer kers worden nagegaan of het rooster bevalt. Bovendien zal aan de mede werkers de mogelijkheid worden geboden zich voor een ander rooster uit te spreken. Dit betekent dat het mogelijk is dat na één jaar een ander rooster zal worden ingevoerd. Aan het einde van het tweede proefjaar zal een definitieve keuze gemaakt moe ten worden. De Ondernemingsraad- Zoeterwoude heeft speciale begelei dingscommissies ingesteld om het verloop van een en ander te volgen. overleg management met de o.r.-commissie voor veiligheid, gezondheid en welzijn (v.g.w.) overleg zijn positief. Diverse zaken kunnen direct na het overleg ter hand worden genomen. Meer ingrijpende zaken worden in de ondernemings raad besproken en komen dan even tueel op de agenda van een overleg vergadering. Een voorbeeld van deze laatstgenoemde gang van zaken is de organisatie van het werkoverleg in de vestiging. vereenkomstig de aanbeve lingen is in Zoeterwoude het periodiek overleg tussen een vertegenwoordiging van het management en de commissie V.G.W. van de ondernemingsraad ingevoerd. De ervaringen met dit Herkomst buitenlandse medewerkers (tabel 6) Actieve werknemers 31-12-1984 31-12-1983 Nederland Marokko Spanje Turkije België Portugal Kaap-Verdische Eilanden Engeland West-Duitsland Suriname Chili Joego-Slavië Diversen 5325(91,3%) 128 105 93 46 33 30 11 10 9 6 5 33 5291(91,0%) 134 107 94 41 36 38 11 8 10 6 5 33 Totaal niet-Nederlandse nationaliteit 509(8,7%) 523(9,0%) Totaal - 5834 5814 Evenals In de voorgaande jaren nam het aandeel buitenlandse werknemers in de totaalsterkte iets af. Oorzaak hiervan is ten dele naturalisatie, ten dele vertrek. contacten met werknemersorganisaties let periodieke overleg met de districtsbestuurder van de Industrie bond F.N.V. en een delegatie van deze werknemersorganisatie verliep ook in 1984 op dezelfde open en construc tieve wijze als in de voorgaande jaren. r j

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1984 | | pagina 16