Produktie Bier/Algemeen I oals reeds hiervoor is aan gegeven, is in overleg met de lokaleon- dernemingsraden vastgesteld,op welke wijze de toepassing van ATV in 1985 diende plaats te vinden. In alle vesti gingen werd een enquête gehouden. Mondeling in Amsterdam en schrifte lijk in de vestigingen 's-Hertogen- bosch en Zoeterwoude. In de produktievestigingen werd veel aandacht besteed aan de arbeidsom standigheden. Arbeidsomstandighe- denplannen kwamen tot stand door overleg met enerzijds ondernemings raden en commissies daarvan en anderzijds met de betreffende Arbeidsinspecties. De taalcursus Nederlands voor bui tenlandse medewerkers werd opnieuw gegeven. Met deze cursus wordt beoogd de communicatie bin nen de afdelingen te verbeteren, waarbij met name de gebieden van opleidingen en arbeidsomstandighe den een belangrijke plaats innemen. Voorts verwachten wij een betere integratie in de samenleving als onze buitenlandse medewerkers, die reeds vele jaren in Nederland werkzaam zijn, zich beter in het Nederlands kun nen uitdrukken. De belangstelling voor deze cursus is in vergelijking met het verleden toegenomen. Produktie Bier/ 's-Hertogenbosch Veel aandacht en tijd werd geschon ken aan het voorbereiden van ATV in 1985. Gekozen is voor een systeem van gelijkmatig verroosteren van de ATV-dagen, waarbij een keuze kon worden gemaakt uit blok- dan wel dagverroostering. De keuze werd door middel van een enquête per afdeling of organisatorische eenheid bepaald. De meerderheid van de medewerkers koos voor verrooste- ring in blokken. Vervolgens konden de medewerkers binnen het gekozen systeem hun voorkeur voor een bepaald rooster uitspreken. Medio december 1984 waren alle afspraker ter zake van ATV voor 1985 vastge legd. personeels- begeleidingsplan Nadat in december 1983 aan hem een speciaal voor de afdeling Verpak ken ontwikkeld Personeelsbegelei- dingsplan was voorgelegd, heeft de ondernemingsraad medio 1984 zich positief over dit plan uitgesproken. Het plan beoogt een grotere duidelijk heid in de ontwikkelingsmogelijkheid van de individuele medewerker te bewerkstelligen. Een beoordelings systeem maakt onderdeel uit van het plan. Inmiddels is gestart met bijeen komsten waarin kader en medewer kers van de afdeling Verpakken uit voerig informatie over het perso- neelsbegeleidingsplan ontvangen. Het ligt in de bedoeling ook in andere afdelingen, waar de behoefte bestaat aan zo'n aanpak, dergelijke plannen te ontwikkelen. nieuwe medewerkers In 1984 kwamen ongeveer 80 nieuwe medewerkers in dienst. Het aantrek ken van nieuwe medewerkers was grotendeels noodzakelijk ter vervan gingvan het natuurlijk verloop en nog slechts in geringe mate het gevolg van arbeidstijdverkorting. Eveneens werden nieuwe medewerkers aange trokken ten gevolge van een groter werkaanbod, waardoor het perso neelsbudget moest worden uitge breid. opleidingen Veel aandacht werd besteed aan de opleiding van medewerkers. Het opleidingsprogramma voor nieuwe medewerkers werd geïntensiveerd. De wachtchefs en vergelijkbare pro- duktiegebonden functionarissen heb ben een samenwerkingstraining gevolgd. Aan deze laatste bijeenkom sten zal het nodige vervolg worden gegeven. Mede in verband met alle ontwikkelingen op het gebied van Automatisering en Informatisering door middel van de computer, zullen opleidingen binnen het personeelsbe leid een hoge prioriteit houden. In de vestiging 's-Hertogenbosch is begin 1984 door 9 medewerkers uit één der bottelarijploegen gestart met de cursus Nederlands voor andersta ligen. Iedere deelnemer aan deze 'be ginnerscursus' kreeg gedurende 26 weken elke dienst 20 minuten indivi dueel les. De goede ervaringen met deze eerste groep hebben ertoe geleid dat de cursus inmiddels is uit gebreid. De eerste groep is in oktober gestart met een vervolgcursus, terwijl in de beide andere bottelarijploegen 9 medewerkers per ploeg gestart zijn met de beginnerscursus. arbeidsomstandigheden Uit het veiligheidsplan zijn in het afge lopen jaar diverse zaken gerealiseerd, te weten: - klimaatsverbetering in de kelderaf deling ten aanzien van vocht- en koolzuurbeheersing; - vervanging van bierslangen door vaste leidingcircuits; - automatische reinigingsinstallatie voor legkeldertanks; - maatregelen ter voorkoming van stof bij het storten van kiezelgoer ten behoeve van de bierfiltratie; - signaleringssysteem voor verwar- mings- en ventilatie-installatie en tochtbestrijdingsmaatregelen in de afdeling Verpakken; - diverse geluisbestrijdingsmaatrege- len in de afdeling Verpakken; - opleiding en functioneren van veilig heidscontactpersonen bij de afde ling Verpakken; - veilig-werkvergunning ingevoerd; - bedrijfsrampenplan opgesteld. Verder is aan de Bedrijfsgezondheids dienst opdracht gegeven in alle afde lingen een arbeidsomstandigheden- onderzoekte verrichten. Het is de bedoeling om hierna in overleg met de ondernemingsraad een Arbo Mas- terplan op te stellen.

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1984 | | pagina 14