Heineken Nederlands Beheer BV 7 Herkomst buitenlandse medewerkers (tabel 5) Actieve werknemers: 31-12-'83 31-12-'82 Nederland 5291 (91,0%) 5388(90,6%) Marokko 134 139 Spanje 107 109 Turkije 94 102 België 41 48 Kaap-Verdische Eilanden 38 42 Portugal 36 42 Engeland 11 9 Suriname 10 14 West-Duitsland 8 10 Chili 6 7 Italië 5 6 Joego-Slavië 5 5 Diversen 28 28 Totaal niet-Nederlandse nationaliteit 523(9,0%) 561 (9,4%) Totale bezetting 5814 5949 systematiek ontwikkeld. Hier mee is in 1983 een aanvang gemaakt. Dit is zowel in het belang van de betrokken medewerkers, als in het belang van de organisatie. b. Individuele interne opleidin gen Deze kunnen worden ingedeeld in vaste interne cursussen, (groeps)opleidingen voor mede werkers in een nieuwe functie en incidentele opleidingen. Een belangwekkende verande ring in het vaste pakket interne cursussen vond eind 1983 plaats met de introductie van het 'Vo gelvluchtprogramma', ter ver vanging van de vroegere 'Draai molencursus'. Onder het motto 'Voldoende weten van veel' komen in dit nieuwe oriëntatieprogramma vele onderwerpen aan de orde om de deelnemers aan dit pro gramma een beeld te geven van onze onderneming. De inleiders zijn allen Heineken-medewer- kers. mm In de commerciële sector werd aan een zeer groot aantal mede werkers de cursus 'Behoefte- gerichte verkoop' gegeven, nadat eerst hun directe chefs deze cursus hadden gevolgd. De deelnemers hebben deze cursus in het algemeen positief gewaar deerd en gevraagd om korte, praktijkgerichte vervolgoplei dingen toegespitst op de eigen werksituatie. De cursussen op het gebied van de automatiseringstoepassin gen, georganiseerd met en door de Heineken Automatiserings- groep, mogen zich in toene mende belangstelling verheu gen. Ruim honderd medewer kers volgden een automatise ringsopleiding. Om bij voortduring voldoende aansluiting bij de situatie van onze onderneming te vinden, streeft Centrale Training en Vor ming ernaar het vaste interne cursuspakket aan onderne mingsontwikkelingen aan te passen. In 1984 zal een aantal cursussen worden aangepast en zal een aantal nieuwe cursussen worden toegevoegd. Nieuwe functies In 1982 vermeldden wij dat we met de groepsopleidingen voor technische midden-kaderfunc ties steeds meer op de goede weg waren. In 1983 zijn de opleidingen voor het midden- en hoger-kader in de produktie-technische sector opnieuw gestructureerd en aan zienlijk gewijzigd. Het produktie-technische kader geeft thans inhoud en vorm aan de eigen 'Kaderschool'. Zowel de nieuwe medewerkers als de docenten, die allemaal Heineken-medewerkers zijn, staan zeer positief tegenover deze kaderopleiding. In de oplei ding zijn tevens stages opgeno men en vervangende groepslei ders-activiteiten. Ook in de commerciële sector werd een zeer succesvolle groepsopleiding ten behoeve van de leiding en de medewer kers van de Horeca Tap Service (H.T.S.) georganiseerd. Ook in dit opleidingsproject ver zorgt de groepsleider of voor man de opleiding zelf voor zijn medewerkers, na een gedegen training hiervoor. «.Je# 2 In 1983 werd ook tweemaal een totaal basis-opleiding georgani seerd voor aankomende verte genwoordigers in de Horeca- organisatie. c. Interne samenwerkingstrai- ningen In vervolg op de samenwer- kingstrainingen in de commer ciële sector volgden ook mede werkers in de personeelssector en de financieel-economische sector een samenwerkingstrai- ning. Raadgevend buro Kinheim ver zorgde deze trainingen. Daarin kwam verbetering in de taakuit oefening, vaardigheid in samen werking en persoonlijk functio neren aan de orde. In de commerciële sector von den in aansluiting op de in 1982 gehouden samenwerkingstrai- ningen vervolgopleidingen plaats in het kader van het pro ject 'Gestructureerd Marktge richt Samenwerken'. Met deze op organisatie-onder delen toegespitste trainingen werd een bijdrage geleverd aan het doel- en taakgericht functio neren. In de Horeca-organisatie vervul den deze trainingen ook een rol bij de verdere verzelfstandiging van de Horecagebieds-organi- satie. De (geringe) daling van het aan deel buitenlandse werknemers in de totaalsterkte zette zich voort.

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1983 | | pagina 7