I heineken nederlcind/ beheer bu Centrale Training en Vorming - Bedrijfsgezondheidsdienst (artikelen 18, 20, 22 en 23). In de taken van deze diensten komen geen veranderingen. Over samenwerking tussen deze dien sten en de O.R.'en zullen richtlijnen worden opgesteld. Besloten is op centraal niveau, binnen het Directoraat P.Z.-Nederland, een advi seur te benoemen, die tevens de activi teiten van de verschillende B.G.D.-en zal coördineren. Voorts is besloten dat de bedrijfsartsen rechtstreeks zullen rappor teren aan de Algemeen Directeuren van de werkmaatschappijen. Eind van het jaar bracht de Stuurgroep een verslag van de verrichtingen uit. Daarin stond een overzicht van de aan bevelingen per wetsartikel. Het verslag is aan de ondernemingsra den gezonden. Bedrijfsgezondheidsdiensten Met instemming van de Centrale Onderne mingsraad is dit jaar een wijziging aange bracht in de structuur van de Bedrijfsge zondheidsdienst (B.G.D.) binnen Heineken Nederlands Beheer BV. In de Arbo-wet staat dat de bedrijfsarts ver antwoordelijk is voor de juiste wijze van taakvervulling door de B.G.D. Hij moet tevens rechtstreeks toegang heb ben tot degene die aan het hoofd staat van het bedrijf, waaraan de B.G.D. is verbon den. Mede op grond hiervan is besloten aan de Algemeen Directeuren van de drie Neder landse werkmaatschappijen, per vestiging waar meer dan 500 mensen werkzaam zijn, een B.G.D. toe te voegen. De in een B.G.D. werkzame bedrijfsarts zal rechtstreeks rapporteren aan de Algemeen Directeur van de werkmaatschappij waartoe de vestiging behoort. Hiermee is het overleg tussen Algemeen Directeur en bedrijfsarts gewaarborgd. Verantwoordelijkheid De werkgever is als eerste verantwoordelijk voor de veiligheid, de gezondheid en het welzijn van zijn medewerkers. Dat principe wordt in de Arbo-wet bena drukt. Immers, bij het voeren van het algemeen ondernemingsbeleid moet de aandacht mede gericht zijn op een zo groot mogelij ke veiligheid, een zo goed mogelijke be scherming van de gezondheid en het be vorderen van het welzijn van de medewer kers. Dat beleid houdt zich ook bezig met de middelen waarmee en de wijze waarop deze doelstellingen moeten worden bereikt. Bovendien legt het de onderscheiden be voegdheden en verantwoordelijkheden van de medewerkers in dit verband vast. Op grond hiervan Werd besloten dat op centraal niveau binnen Heineken Neder lands Beheer BV het beleid inzake de be drijfsgezondheidszorg zal worden geformu leerd en vastgesteld. De voorbereiding van dit beleid werd in handen gelegd van de Directeur Perso neelszaken Nederland. De vaststelling ervan gebeurt door de Di rectie van Heineken Nederlands Beheer BV. De bedrijfsartsen hebben via een functio neel contact met de Directeur P.Z.-Neder land een inbreng in de beleidsvoorberei ding. In het overleg met de Centrale Onderne mingsraad is weergegeven dat de medi sche onafhankelijkheid en de zelfstandig heid van de bedrijfsartsen erkend blijven. Dat geldt voor zowel de hiërarchische rela tie naar de Algemeen Directeur als voor de functionele naar de Directeur P.Z.-Neder land. In alle onderdelen van de organisatie wordt in toenemende mate het belang en de noodzaak van opleidingen erkend. In 1982 volgden vele medewerkers in- en externe cursussen en opleidingen. De activiteiten van de afdeling Centrale Training en Vorming (C.T.V.) kunnen het best gegroepeerd worden naar de onder staande gezichtspunten: A. Individuele externe opleidingen B. Individuele interne opleidingen C. Interne samenwerkingstrainingen D. Diverse opleidingsactiviteiten A Individuele externe opleidingen In 1982 werd voor de medewerkers, waar voor C.T.V. de opleiding verzorgt, ruim 350 langere of kortere opleidingen gehouden. Deze opleidingen werden in de meeste ge vallen overeengekomen bij de beoorde lingsgesprekken. Dit jaar werd een proef genomen met een bij het beoordelingsformulier gevoegde ex tra bijlage. Daarop konden de opleidings behoefte^) worden vermeld. Daarmee kon sneller en systematischer bij het beoorde lingsgesprek aangesloten worden. Voor veel afdelingen heeft de proef aan de verwachtingen beantwoord. Er bestaan - voor een aantal functies - overzichten van mogelijk in aanmerking ko mende cursussen. Dat is het zogenaamde opleidingsmodel. Dit jaar kwam voor een aantal technische functies zo'n model gereed. Verder werden de opleidingsmodellen voor het pensioenfonds, de assurantieafdeling en de planning en controle-exportafdeling ingevoerd of vernieuwd. B Individuele interne opleidingen Deze kunnen ingedeeld worden in vaste in terne cursussen, (groeps)opleidingen voor medewerkers in een nieuwe functie en inci dentele opleidingen. De vaste interne cursussen worden in eigen huis gegeven omdat veel cursussen buiten Heineken niet of zeer onvoldoende aanslui ten bij de situatie van ons bedrijf. Een andere reden is dat door een eenvor mige opleiding zoveel mogelijk dezelfde technieken kunnen worden gehanteerd. Tenslotte spelen ook de kosten mee in de overweging om een cursus intern te geven. Soms zijn deze cursussen tot stand geko men met steun van derden. De vaste opleidingen die C.T.V. verzorgt zijn: - interne cursus boekhouden - basiscursus bedrijfseconomie - inleiding tot de administratieve organisa tie - contactvaardigheid - basistraining verkoopkunde - commerciële vaardigheden - herhalingstraining wachtchefs produktie - samenwerken met de computer - inleiding in de electronische informatie verwerking - diverse (video)opleidingen voor mede werkers van het H.A.G. - schriftelijk rapporteren - praktikum leidinggeven - praktikum presentatietechniek - praktikum interviewen en tweegesprek ken - praktikum vergader- en discussietechniek - draaimolen cursus - Centrale Heineken Management Cursus - Centrale Heineken Management Training. Hiernaast werden door het H.A.G. (Heine ken Automatiserings Groep) opleidingen verzorgd ten behoeve van computergebrui kers die zelf initiatieven namen in de ont wikkeling van verdere automatisering van hun afdeling. Voor wat betreft de boekhoudcursus en de opleidingen voor H.A.G.-medewerkers kan worden opgemerkt dat deze aansluiten bij externe opleidingen. Door vrijwel alle mede werkers werd na de interne-, een externe opleiding gevolgd. In het kader van de vaste interne cursussen werden 520 opleidingen in het afgelopen jaar verzorgd, daarvan 67 door het H.A.G. Nieuwe functies In 1982 kregen in totaal 37 medewerkers die een nieuwe functie gingen vervullen een specifieke opleiding. Tweemaal werd een opleiding verzorgd voor aankomende horecavertegenwoordi- gers. Er waren 10 medewerkers die in dit kader een totaal-opleiding volgden. Twaalf mede werkers die al geruime tijd in dienst van de onderneming zijn werden via een techni sche opleiding voorbereid op een nieuwe functie. Vijftien mensen werden opgeleid voor een technische middenkader-functie in binnen- of buitenland. Deze laatste opleiding werd voor het eerst gedeeltelijk groepsgewijs gehouden.

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1982 | | pagina 7