,1) heineken nederland/ beheer b u Centrale Onder nemingsraad Ril 1982 drukte de overheid een belangrijk stempel op de ontwikkelingen. Denk maar eens aan het loonmatigingsbesluit. Of aan wettelijke voorzieningen zoals de ARBO-wet. Verder moesten door de toe passing van de belastingwetgeving be langrijke beleidsbeslissingen genomen worden op het gebied van de spaarregelin gen en de vervoersregeling. De onderneming wordt in veel gevallen be perkt in de mogelijkheden om in vrijheid een beleid te ontwikkelen. Vooral de oplossing van mobiliteitsproble men wordt door het belasting-beleid be moeilijkt. Hattem Op grond van overwegend economische redenen werd in 1982 besloten de vesti ging Hattem te sluiten. Deze beslissing was onontkoombaar. De structuur van de markt voor vruchtenwijnen, de toekomst ervan en de jarenlange verlie zen die in Hattem werden geleden, leidden tot dit besluit. Bij de opstelling van het Sociaal Plan Hat tem zijn concreet de uitgangspunten van de Nota Sociaal Plan aan de orde geweest. In 1982 werd ook het werk van de onderne mingsraden gekenmerkt door veranderin gen. De belangrijkste daarvan waren de in stelling van een ondernemingsraad voor de horecagebieden, de samenvoeging van de ondernemingsraden GWN Zoetermeer met GWN Leeuwarden en de opheffing van de ondernemingsraad Amsterdam II door de sluiting van de vestiging Mauritskade. Door de verkiezingen in mei veranderde de samenstelling van de raden. Oude, bekende gezichten verdwenen, nieu we kwamen, vele bleven. De hantering van de nieuwe Wet op de On dernemingsraden gaf de onderneming en de diverse raden minder problemen. Onderwerpen waarover bij de introductie van de wet lang werd gediscussieerd kon den nu - door ervaring wijs geworden - in goed overleg afgerond. Apart Per werkmaatschappij behandelen we in dit verslag de onderwerpen en de contacten tussen onderneming en raden. Hier willen we gaarne de voornaamste onderwerpen die in de Centrale Ondernemingsraad aan de orde waren de revue laten passeren. Maar eerst nog een opmerking vooraf. In vele Sociaal Jaarverslagen van onderne mingen in Nederland geeft de Onderne mingsraad commentaar op het geschreve ne in het verslag. Hetzij in een aparte ko lom, per bladzijde of anderszins. Ook bij de Centrale Ondernemingsraad van Heineken leeft deze wens. Wij nu, zijn daar geen voorstander van. Wij zijn van mening dat de verantwoordelijkheid voor de inhoud van het Sociaal Jaarverslag bij de Directie van Heineken Nederlands Beheer BV berust en die kan haar verant woordelijkheid niet opsplitsen. Bovendien zijn wij van mening dat een uitwisseling van meningen over de inhoud van het Sociaal Jaarverslag op vele plaatsen en in velerlei vorm kan geschieden. Advies De raad bracht begin 1982 een positief ad vies uit over het investeringsplan voor dat jaar. Inzake het 'Supply Management' (het aan houden van voorraden grondstoffen en de interne goederenstroom) zullen deskundi gen van buitenaf ons adviseren. Het gehele onderzoek speelt zich af in de werkmaat schappij Bier. Het omvat drie fasen. De raad ging accoord met de voorgestelde ad viseurs en met de eerste fase. Problematiek markt In een gezamenlijke overlegvergadering, waarin de bestuurder en alle onderne mingsraden samenkomen, is ondermeer de problematiek van de Nederlandse markt uit voerig door de directie belicht. Er werd bezorgdheid uitgesproken over de structurele ontwikkelingen die voor een na delige invloed zorgen. De bestuurder onderstreepte het belang van intensief overleg tussen COR, onderne mingsraden en management, maar hij wees erop dat er 'verdiend wordt' buiten de on derneming. Auto De fiscus heeft Heineken belast met fikse navorderingen loonbelasting en sociale pre mies. Het ging om, naar het oordeel van de be lasting, te hoge onkostenvergoedingen aan de medewerkers. O Dat heeft geleid tot uitvoerige discussies met de raad en een commissie uit de raad over de diverse regelingen rondom de auto. De onderneming moest de gehan teerde regelingen herzien. De Contractautoregeling werd stopgezet. Daarvoor in de plaats kwam de Bedrijfsau toregeling. ARBO In de ARBO-wet staat de zorg voor veilig heid, gezondheid en welzijn centraal. In de gezamenlijke overlegvergadering (COR plus lokale ondernemingsraden) is daar aandacht aan geschonken. Daarbij kwamen vooral die onderwerpen ter sprake die volgens de opstellers van de Het was voor menigeen zeer onaange naam. Door middel van een bijzondere regeling is geprobeerd de overgang zo pijnloos moge lijk te laten verlopen. De auto speelt een belangrijke rol in het le ven. Wijzigingen in de regelingen daarom trent zijn vaak moeilijk te aanvaarden. Ook de vergoedingen voor het gebruik van de privé-auto voor zakelijke ritten moest worden aangepast. De woon-werk reisvergoeding werd verbe terd. Dat werd bereikt door wijzigingen in het systeem en doordat de overheid de belas tingvrije bedragen, waaraan de regeling is gekoppeld, verhoogde. Die verhoging werd in de regeling opgenomen. De conclusie is dat in goede discussies - soms onderhandelingen - met de raad werd overlegd. Het ging uiteindelijk om vrij grote wijzigin gen in een belangrijk stuk van de onkosten vergoedingen van onze onderneming. En hoewel onkostenvergoedingen formeel niet tot de bevoegdheden van de raad horen, past het in het beleid van de onderneming over dergelijke zaken intensief overleg te plegen. Aan het eind van het verslagjaar was het overleg vrijwel afgerond. Voorzitter Overlegvergadering Na de verkiezingen in mei moest er een nieuwe voorzitter van de overlegvergade ring worden aangewezen. De Wet op de Ondernemingsraden kent daartoe een aan tal mogelijkheden. De COR heeft het voor zitterschap op persoonlijke basis aan de heer Van Schaik (President Directeur van Heineken Nederlands Beheer BV) aangebo den. De heer Van Schaik accepteerde dit aanbod. De Ridder De Centrale Ondernemingsraad heeft op zeer korte termijn advies uitgebracht inzake de overname van Brouwerij De Ridder in Maastricht. wet gemeenschappelijke taken van werkge ver en werknemers zijn. Het is zeer duidelijk dat de wet, die overi gens gefaseerd wordt ingevoerd, vérstrek kende gevolgen zal hebben voor alle be trokkenen. Later in dit verslag wordt uitge breid op de ARBO-wet ingegaan. Statuut Begin 1982 verklaarde de COR zich ac coord met het Statuut dat de bestuurlijke relatie tussen Heineken NV en Heineken Nederlands Beheer BV regelt. Protocol In zijn basisadvies van 24 juni 1981 omtrent de reorganisatie, had de COR garanties gevraagd voor een aantal zaken. Het betrof die aangelegenheden die voor de Neder landse gemeenschap van materiële beteke nis zijn. Na uitvoerige besprekingen tussen de bestuurder en de COR zijn de door de raad gevraagde gegevens op schrift ge steld. Daarover werd volledige overeenstemming bereikt tussen het bestuur van de onderne ming en de COR. Tantième De suggesties van de COR betreffende de aanpassing van het tantièmereglement wer den overgenomen.

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1982 | | pagina 4