heineken ncderlond bu ^Heineken Technisch Beheer 4# Opleiding Met name voor H.T.B. zal het jaar 1982 in de herinnering blijven als het jaar waarin de reorganisatie zijn beslag kreeg. Dit proces dat al in 1981 werd gestart, is wat de prak tische uitwerking betreft in september 1982 door de feitelijke invoering van de nieuwe organisatie afgerond. een tijdstip dat de medewerkers aanwezig zijn. Dus ook 's avonds en 's nachts. De lessen zijn individueel, zodat ieder in zijn eigen tempo kan studeren. De oorspronkelijke doelstelling was leren praten op en over het werk. Later is geko zen voor een aanpak die gericht is op het verkrijgen van een redelijk algemene woor- Deze nieuwe organisatie werd ontworpen op basis van de rapporten en adviezen van het Bureau Booz, Allen en Hamilton. Het daartoe strekkend advies van de Centrale Ondernemingsraad was positief. Deze reorganisatie heeft nauwelijks veran dering teweeggebracht in het aantal mede- ZOETERWOUDE In het vorig jaarverslag werd melding ge maakt van het feit dat er binnen de vesti ging Zoeterwoude voorbereidingen plaats vonden om gestructureerde werkbesprekin gen te starten binnen de Storingsdienst. Medio 1981 is begonnen met interviews en informatieronden met de medewerkers Sto ringsdienst. Iedere ploeg binnen deze afdeling werd in de gelegenheid gesteld knelpunten te sig naleren en suggesties te doen om daarmee een basis te vormen voor de werkbespre kingen. Vervolgens vonden besprekingen plaats met het kader over: A. de doelstelling van de werkbesprekin gen; B. de wijze waarop deze werkbesprekin gen moeten plaatsvinden; C. de taken en verantwoordelijkheden van de afdeling Personeelsdienst en C.T.V.. Gestructureerde werkbesprekingen binnen de vestiging zijn nieuw en omdat de kader functionarissen daarin een belangrijke rol vervullen, ontstond bij hen de behoefte ge traind te worden om zodoende beter voor bereid te zijn op de specifieke taken van alle deelnemers aan deze werkbesprekingen De trainingen die eind 1981 plaatsvonden bleken aan de behoefte te voldoen, waarna begin 1982 begonnen werd met de werkbe sprekingen. In het begin lieten de gestructureerde werk besprekingen zich moeilijk inpassen tussen de al bestaande vormen van overleg. Door dat het belang van goed overleg door ve len wordt gedeeld, hebben de werkbespre kingen zo langzamerhand een plaats weten te verwerven binnen het afdelingsoverleg. Het blijft echter een moeilijk proces, waarbij voortdurend gezocht moet worden naar we gen om de inhoud van de besprekingen op een hoger plan te brengen. Sociaal contactenwerk Voor de medewerkers van de vestiging Zoeterwoude vormt de moeilijke situatie rond de huizenmarkt een ingrijpend pro bleem. Dat werd nog eens benadrukt door de overplaatsing van de medewerkers van de Mauritskade naar Zoeterwoude. Veel onlangs overgeplaatste medewerkers koesteren nog te hoge verwachtingen van de woonmogelijkheden in de omgeving van hun nieuwe vestigingsplaats. Dat ondanks de voorlichting die aan de overplaatsing voorafging. Met name daar waar het de goedkopere huursector betreft, ziet het er naar uit dat velen nog geruime tijd op de wachtlijsten van de gemeenten Alphen, Zoeterwoude en Zoetermeer zullen staan. En dan nog is er geen concreet uitzicht op een aanbieding van woonruimte. Daarbij komt dat de gemeenten in de loop van de tijd het beleid hebben veranderd. Konden aanvankelijk Heineken medewer kers zich laten inschrijven in Alphen en Zoetermeer zonder economisch gebonden te zijn, tegenwoordig is dit wel een vereiste. Door overleg met de gemeentebesturen wordt getracht de lange wachttijden zoveel mogelijk terug te brengen. Cursus Nederlandse taal voor anderstaligen In Zoeterwoude is in 1982 een bijzonder project gestart, namelijk een cursus Neder landse taal voor anderstalige werknemers. Al vele jaren worden cursussen Nederlands in Zoeterwoude en andere vestigingen ver zorgd, maar voor deze cursus is een vorm gekozen die uniek is in Nederland. De lessen worden namelijk in drie-ploegen dienst gegeven en iedere deelnemer krijgt iedere dag individueel les. Gestart is met een groep van 37, van wie de meesten geen of zeer weinig Neder lands spraken. Daartoe zijn drie leraren Nederlands aange trokken. Elk van hen verzorgt volgens een van te vo ren vastgesteld programma de lessen op denschat en het verkrijgen van praktische vaardigheden zoals klokkijken en tellen. Van deze methode wordt verwacht dat de anderstaligen na 24 weken redelijk Neder lands kunnen praten. In een modern bedrijf als Zoeterwoude waar steeds met nieuwe technieken en technologieën wordt gewerkt, moeten de medewerkers optimaal opgeleid worden. Hiervoor is niet altijd een passende cursus bij een opleidingsinstituut te vinden. Voor die gevallen zullen de opleidingsafdelingen zelf aan de slag moeten. Zo werden er enkele cursussen binnen Hei neken ontwikkeld. Ook werden bestaande cursussen aange past aan de behoefte van het bedrijf. Ondanks de enigszins onzekere toestand kon gerekend worden op de volledige me dewerking van alle betrokkenen. Dit wettigt de verwachtingen dat ook in de komende tijd gerekend mag worden op de volledige inzet van alle medewerkers. Het gaat er dan om, dat H.T.B. zijn plaats zal vinden binnen de Heineken-organisatie, die hem krachtens het nieuwe model is toebedeeld. werkers van H.T.B.Wel traden verschuivin gen op binnen de organisatie. Het bier is weer best tutnanit^T'

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1982 | | pagina 14