Mauritskade Bunnik Zoetermeer Heineken Invaliditeitsregeling (HIR), VUT- en Wachtgeld oorspronkelijke overplaatsingsregeling vielen en wel tot het einde van het dienst verband of tot het moment waarop door de werknemer geen gebruik van de pendel meer wordt gemaakt. Uit deze vestiging is verder nog te melden, dat een begin is gemaakt met de voor bereiding van gestructureerde werk besprekingen met personeel uit de storingsdienst. De bedoeling is om hen meer te betrekken bij het functioneren van het bedrijf als geheel. Als een en ander goed verloopt zullen deze besprekingen worden uitgebreid tot het personeel van andere afdelingen. Binnen het gestelde kader van de afbouw, die aanvankelijk eind 1982 gereed moest zijn, werd in het afgelopen jaar het aantal ploegen in de produktie verder terug gebracht. Over de gevolgen daarvan voor het personeel werd veelvuldig overleg gepleegd met de begeleidingscommissie. In de laatste maanden van dit jaar bleek het noodzakelijk, door de prognose van de bierverkopen en daarmee samen hangende produktieplanningen in 1982, de sluitingsdatum te vervroegen. In overleg met de OR werd deze gesteld op 1 april 1982. Deze vervroeging houdt uiteraard in, dat een aantal procedures zal moeten worden versneld. Gegarandeerd werd dat alle in het kader van de overplaatsings regeling getroffen regelingen voor het personeel volledig van kracht zullen blijven. In verband hiermede werd aan iedere werknemer, werkzaam aan de Mauritskade, vóór 1 januari 1982 bekend gemaakt wat zijn toekomstige standplaats zal zijn. Ook kon het aantal werknemers, dat van de wachtgeldregeling gebruik zal maken, vóór die datum definitief worden vastgesteld. Voor de Spaanse werknemers, in Amster dam werkzaam, werd een nieuwe regeling opgesteld, die tot doel heeft de remigratie naar hun eigen land te vergemakkelijken en te begeleiden. Deze regeling kon worden opgesteld na overleg met de betrokken overheidsinstanties en met onze interne overlegorganen. De regeling houdt in, dat op geheel vrijwillige basis de Spaanse werknemers in de gelegenheid worden gesteld op kosten van Heineken met hun gezin naar hun land terug te keren. Daarbij zullen zij een financiële tegemoetkoming ontvangen op basis van de overplaatsingsregeling. Een groot aantal van de Spaanse werknemers heeft intussen voor deze regeling gekozen. Het is de bedoeling dat zij tot de sluitings datum in de brouwerij werkzaam zullen blijven. Veiligheid Vooruitlopend op de eisen van de nieuwe Arbo-wet, is voor 1981 een veiligheids jaarverslag gepubliceerd evenals een vei ligheidsjaarplan voor het komende jaar. In 1981 zijn een aantal activiteiten ont plooid waarvan wij onderstaand een aantal willen noemen: - Opleiding en instructie van alle mede werkers. De veiligheidsvoorschriften zijn aan alle medewerkers uitgereikt, waar nodig in vertaalde versie. Ook werd ten behoeve van de vakantiewerkers een veiligheidsvoorlichting gegeven. - Halfjaarlijks zijn veiligheidsinspecties uitgevoerd. - Het pakket persoonlijke beschermings middelen is aan een onderzoek onderworpen en waar nodig aangepast. - Ten behoeve van de medewerkers in de bottelarij zijn nieuwe werkstoelen aangeschaft. Naast bovengenoemde activiteiten is nog een groot aantal technische ver beteringen tot stand gekomen. Het actieve veiligheidsbeleid is mede mogelijk geweest door de inzet van alle betrokkenen en heeft geresulteerd in een aanmerkelijke daling van het ongevallen- verzuim. Het aantal ongevalsmeldingen is echter nog van dien aard dat ook voor de komende jaren grote aandacht aan de veiligheid in de werksituatie zal moeten worden besteed. Werkoverleg Sedert 1979 worden er activiteiten ont plooid om het werkoverleg binnen de vesti ging op gang te brengen. Gestart vanuit de verschillende bestaande vormen van overleg in de werksituatie, is getracht in aansluiting daarop te komen tot een meer gestructureerde vorm van overleg. Was tot nu toe vooral de wijze waarop in de verschillende afdelingen werkoverleg werd gehouden punt van aandacht, in het tweede halfjaar is begonnen ook aan de inhoud van het werkoverleg aandacht te besteden. Alhoewel het werkoverleg nog lang niet die plaats heeft verworven die het wordt toebedacht door de leiding en de mede werkers en door de aanstaande arbo- wet, mag verwacht worden dat de activiteiten van alle betrokkenen zullen bijdragen tot de gewenste ontwikkeling. Arbeidsomstandigheden In 1981 werd ten aanzien van het lawaai een tweetal activiteiten afgerond; - Het geluidwerend plafond in de bottelarij werd voltooid. - Het eerste inventariserend audio- metrisch onderzoek heeft plaats gevonden. Hierdoor is de basis gelegd voor een permanente controle op de gehoor- capaciteit van de medewerkers. Een tweede bijzondere activiteit in dit jaar is de verbeteringen die zijn aangebracht in het kader van de tochtbestrijding in de produktie-afdelingen. Een grote verbetering van de arbeidsom standigheden zal worden gerealiseerd door de nieuwe opzet van de depalletiser- ruimte waarvan de realisatie in 1981 is aan gevangen en begin 1982 zal zijn voltooid. Vakbondswerk In het kader van het vakbondswerk werd in 1981 eenbedrijfsledengroepvande Industriebond F.N.V. gevormd. Daarbij bestaat het voornemen om in nauwe samenwerking met de ondernemingsraad te werken. Als communicatiemiddel naar de leden wordt gebruik gemaakt van een eigen krantje dat voor het eerst in november verscheen. Op onze Zoetermeerse vestiging is in het afgelopen jaar veel aandacht besteed aan geluidshinderbestrijding. Op diverse plaat sen in het bedrijf, zoals de bottelarij en de alcoholfabriek, hebben geluidsmetingen plaatsgevonden. Tijdens een voorlichtingsbijeenkomst voor produktiemedewerkers is uiteengezet hoe belangrijk het is op bepaalde plaatsen gehoorkappen of andere gehoorbescher mingsmiddelen te dragen. Ook de overige persoonlijke beschermingsmiddelen, als veiligheidsbril en veiligheidsschoenen zijn tijdens die bijeenkomst ter sprake gekomen. Verder kan nog medegedeeld worden dat in 1981 een veiligheidsreglement voor de vestiging Zoetermeer is opgesteld. Dit reglement bevat ondermeer algemene bepalingen op het gebied van hygiëne, veiligheid en gevaarlijke stoffen. Bovendien zijn in het reglement instruc ties opgenomen hoe men dientte handelen in bepaalde situaties. Tijdens een voorlichtingsbijeenkomst voor produktiemedewerkers zijn de belangrijkste bepalingen van het veilig heidsreglement nader uiteengezet. In 1981 werden 69 medewerkers in de Hei neken Invaliditeitsregeling opgenomen. Per saldo steeg het aantal deelnemers in de regeling in 1981 met 9%, namelijk van 469 naar 510. In de Wachtgeldregeling werden 9 mede werkers opgenomen. Het totaal aantal wachtgelders bleef gelijk (25). In het verslagjaar traden 14 medewerkers toe tot de VUT-regeling. Thans zijn 27 medewerkers (in 1980:20) in deze regeling opgenomen hetgeen neerkomt op rond 40% van de medewerkers die qua leeftijd en dienstverband hiervoor in aanmerking kwamen. 20

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1981 | | pagina 22